היסטוריה בגרמניה: הפרלמנט אישר נישואים חד־מיניים

מרקל הצביעה נגד החוק שיאפשר לגאים גם לאמץ ילדים, לאחר שסללה את הדרך לאישורו בלחץ עמיתיה בקואליציה. פעילים חברתיים מקווים כי הצעד יעודד חקיקה דומה באוסטריה ושווייץ

ניו יורק טיימס, גרדיאן ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפרלמנט בגרמניה לאחר ההצבעה, היום
הפרלמנט בגרמניה לאחר ההצבעה, היוםצילום: FABRIZIO BENSCH/רויטרס

הבית התחתון של הפרלמנט בגרמניה הצביע אתמול (שישי) בעד הפיכתם של נישואים חד־מיניים לחוקיים במדינה. ההחלטה ההיסטורית התקבלה במהירות לא אופיינית לפוליטיקה הגרמנית, חמישה ימים לאחר שהקאנצלרית אנגלה מרקל רופפה במפתיע את התנגדות מפלגתה לנישואים חד־מיניים והתירה למחוקקים להצביע בנושא על פי צו מצפונם. עם הצבעה זו מצטרפת גרמניה למדינות כאירלנד, צרפת, וספרד שכבר העניקו לזוגות חד־מיניים זכויות נישואים מלאות, כולל הזכות לאמץ ילדים.

ההצבעה בפרלמנט התקיימה שעות ספורות לפני היציאה לפגרת הקיץ, ועוד קודם לה ניכר כי רבים ראו בה אירוע היסטורי. "הייתי בעבודה ופשוט התחלתי לבכות", סיפרה שרה קרמר בת ה–25, שצפתה בהצבעה בשידור חי. קרמר הציעה נישואים לחברתה בחודש מארס, אך לא ידעה באותו זמן מתי, אם בכלל, גרמניה תאפשר לשתיים להינשא. "בכיתי הרבה, הכל קרה כל כך מהר", הוסיפה בעודה חוגגת בהתאספות ספונטנית סמוך לשער ברנדנבורג במרכז ברלין.

עמדתה המרוככת של מרקל סללה את הדרך למפלגת הקואליציה המרכזית, המפלגה הסוציאל־דמוקרטית (SPD), לקדם את ההצבעה על החוק לצד מחוקקים נוספים. בעבר נחסם החוק על ידי מפלגתה של מרקל, המפלגה הנוצרית דמוקרטית (CDU), ובעלי בריתה השמרנים. אך בשבוע שעבר הביעה הקנאצלרית את עמדתה המרוככת בנושא, לאחר שה–SPD, התנתה את תמיכה בקאנצלרית בהתייחסות חיובית לנישואים חד־מיניים. מסר דומה העבירו שתי מפלגות נוספות שעשויות להצטרף לממשלתה של מרקל לאחר הבחירות בספטמבר, אם היא תנצח בהן.

הקנאצלרית הצביעה נגד החוק בהצבעה אתמול, אך רבים מעמיתיה במפלגה הצביעו בעדו והביאו לאישורו ברוב של 393 תומכים לעומת 226 מתנגדים. ארבעה מחוקקים נמנעו. "אם החוקה מבטיחה דבר אחד, הרי הוא שכל אחד במדינה יכול לחיות כפי שירצה", אמר מנהיג ה–SPD בפרלמנט, תומאס אופרמן. "אם יוחלט על נישואים גאים - רבים ירוויחו ואחרים לא יפסידו דבר", הוסיף. דבריו של אופרמן בדיון שקדם להצבעה נועדו לנטרל את התנגדותם של שמרנים כמו מרקל, שטענו כי החוקה מגינה על נישואים מסורתיים.

מפלגתה של הקאנצלרית מייחסת חשיבות רבה ל"ערכי משפחה", וכך גם מפלגת האחות שלה המפלגה הנוצרית סוציאלית (CSU). לשתי מפלגות אלו נטייה קתולית, ועם זאת, בקרב כל שכבות הגיל בגרמניה גברה התמיכה בנישואים חד מיניים. בהסבירה את עמדתה בנושא, מרקל ציינה כי על אף שהיא תומכת בזכותם של חד־מיניים לאמץ היא עדיין חושבת שנישואים הם איחוד בין גבר לאשה. הקאנצלרית הוסיפה כי היא אינה מעוניינת במלחמת תרבות סביב הנושא. "אני מקווה שעם ההצבעה היום, לא רק שמתקיים כבוד הדדי בין מחזיקי העמדות השונות, אלא גם שניתן ליצור מידה מסוימת של שקט חברתי ואחדות", אמרה מרקל.

אקסל הוכריין, חבר בדירקטוריון של פדרציית ההומואים והלסביות בגרמניה שנכח בדיון בפרלמנט, אמר על הצבעת ה'נגד' של הקאנצלרית: "ייתכן כי זהו חלק מהחינוך הדתי שלה. אני חושב שזה כן יותר עבורה מלהצביע בעד". עוד אמר הוכריין כי "מרקל נלחמה זמן רב נגד הצעד והיא תמיד אמרה שהדבר טמוע חזק ברגשותיה, וזו היתה הצבעה מונעת מרגש". בעבר אמרה מרקל כי היא מתנגדת לנישואים חד־מיניים סשל דאגה ל"רווחתם של הילדים" והודתה שהיא מתקשה להתמודד עם הנושא. בניגוד לקאנצלרית, כמה מהחברים הבכירים במפלגה הצביעו בעד הצעד, בהם ראש הסגל שלה פטר אלטמאייר ושרת ההגנה אורסולה פון דר ליין.

חברת הפרלמנט רנטה קונסט ממפלגת הירוקים, הנלחמת למען זכויות להט"בים זה עשורים, אמרה לסוכנות אי־אף־פי כי היא מציעה למשרדי הממשלה להגדיל את מספר העובדים בהם, בהתייחסה למספר העובדים החד־מיניים. קתרין הוגנדובל מארגון ILGA-Europe, הנלחם למען זכויות להט"בים, הוסיפה כי "הלקח הוא שהאופוזיציה צריכה להביע בחוזקה את תמיכתה בזכויות הקהילה. הסוציאל־דמוקרטים והירוקים הפכו לקואליציה שהגבירה לחץ על השמרנים". עוד קודם להצבעה דחפו ארגונים למען זכויות גאים לשוויון זכויות ללהט"בים בגרמניה, שבה איחוד אזרחי נחשב לחוקי מאז שנת 2001. הוגנדובל הוסיפה כי אישורם של נישואים חד־מיניים בגרמניה עשוי ליצור מומנטום שיביא לחקיקה דומה במדינות דוברות גרמנית נוספות, כגון אוסטריה ושווייץ.

כדי להפוך נישואים חד־מיניים לחוק נדרשים כעת אישור הבית העליון של הפרלמנט וחתימת נשיא גרמניה פרנק ואלטר שטיינמאייר. עם זאת, תמיכתם אינה מוטלת בספק. לאחר שיושלמו ההליכים הרשמיים תוכל גרמניה לחגוג את הנישואים החד־מיניים הראשונים, ככל הנראה בתחילת הסתיו. "זו הכרה אמיתית, וזה מחמם את לבנו", אמר כריסטוף טטו, מהנדס בן 46 מצרפת שחי בברלין עם בן זוגו, טימו שטרובל בן ה–51. "אנחנו רוצים לערוך מסיבת חתונה ולהשתמש בזכותנו החדשה כדי להגן על הזוגיות שלנו", הוסיף בראיון לסוכנות הידיעות אי־אף־פי. שטרובל ציין כי הוא מאושר מהחלטת הפרלמנט.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ