חלוצת זכויות הנשים בצרפת וניצולת אושוויץ סימון וייל מתה בגיל 89

במהלך כהונתה כשרת בריאות וייל קידמה אמצעי מניעה ואת זכות הנשים להפלה. היא נחשבת לאייקון בפוליטיקה הצרפתית והיתה נשיאת הפרלמנט האירופי הראשונה

גרדיאן ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וייל נואמת על הפלות ב-1974
וייל נואמת על הפלות ב-1974צילום: Eustache Cardenas/אי־פי

סימון וייל, חלוצת זכויות הנשים בצרפת ששרדה את אושוויץ, מתה היום (שישי) בגיל 89. ווייל, אייקון בפוליטיקת צרפת, זכורה בעיקר נוכח מאבקה המוצלח למען זכות הנשים להפלות בצרפת, ולאחר מכן היתה נשיאת הפרלמנט האירופי הראשונה. בנה מסר כי היא מתה  בביתה.

וייל כיהנה כשרת הבריאות של צרפת בין 1979-1974. בתקופה זו היא התירה את השימוש באמצעי מניעה, והפכה את השימוש בהם לקל יותר עבור נשים. לאחר מכן, היא נלחמה למען זכות הנשים להפלה. חקיקה זו, המכונה Loi Veil (חוק וייל), נחשבת אבן דרך בזכויות הנשים בצרפת.

וייל בביקור באושוויץ ב-2007צילום: רויטרס

וייל נבחרה לפרלמנט האירופי ב-1979, והפכה לנשיאתו הראשונה. לאחר כהונה שנייה כשרת בריאות תחת הנשיא הסוציאליסט פרנסואה מיטראן, וייל החזיקה בתפקיד הציבורי האחרון בין 2007-1998, כשהיתה חברת מועצת החוקה.

נשיא צרפת עמנואל מקרון הביע היום תנחומים על מותה וכתב בטוויטר: "הלוואי שמותה יעורר השראה באזרחים אחרים, כטוב ביותר שצרפת יכולה לשאוף אליו". ראש הממשלה, אדואר פיליפ הוסיף: "צרפת איבדה אשה שכמוה מייצרת ההיסטוריה רק מעטים". הנשיא לשעבר פרסואה הולנד מסר שוייל "הדגימה כבוד, אומץ ויושר מוסרי".

וייל נולדה בשם סימון ז'אקוב בניס, ונשלחה למחנות השמדה עם כל משפחתה בגיל 17. אחיה ואביה נראו לאחרונה על רכבת לליטא, ואמא שלה, איבון, מתה בברגן-בלזן, זמן קצר לפני שחרור המחנה ב-1945. רק 11 מכל 400 הילדים היהודים שנשלחו מאזורה שרדו, בהם היא ושתי אחיותיה.

וייל טענה שהשואה ושהותה במחנות ההשמדה הפכו אותה למאמינה אדוקה בחשיבות אחדות אירופה. "60 שנה אחרי, התמונות, הריחות, הבכי, ההשפלה והשמיים מלאי העשן עדיין רודפים אותי", אמרה בראיון ב-2005. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ