חקירה בבריטניה: חיילים הוציאו להורג אזרחים באפגניסטאן - וניסו לטייח את החקירה

לפי גורמים בחקירה, יש ראיות מהימנות לכך שאנשי השירות האווירי המיוחד של בריטניה ביצעו פשעי מלחמה. לאחר שירו למוות בקורבנותיהם, שתלו בבתיהם כלי נשק, ועיוותו דו"חות לפיהם לא ירו

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות בריטים בקאבול, ב-2010
כוחות בריטים בקאבול, ב-2010צילום: רויטרס

אנשי השירות האווירי המיוחד של בריטניה חשודים בהוצאה להורג של אזרחים לא חמושים באפגניסטאן, והמצאת סיפורים שיצדיקו את פשעי המלחמה, כך דווח אתמול (ראשון) בסאנדיי טיימס. על פי החשד, אנשי היחידה רצחו אזרחים במהלך פשיטות על בתיהם ואז שתלו בהם כלי נשק, כדי שיראה כאילו היה לוחמי טליבאן. האשמות עלו בחקירה מסווגת של המשטרה הצבאית, שמתנהלת כבר שנה וחצי, שהממשלה פעלה שלא תחשף.

בכירים בצבא ובמשטרה אמרו כי הראיות על ביצוע פשעי מלחמה "מבוססות". גורם הקשור לחקירה אמר כי על פי הראיות, רבות מהרציחות נעשו במהלך מבצע של פשיטות ליליות, שנועדו לדכא את הטליבאן באמצעות תפיסת המפקדים במיטתם, והבאתם למתקני מעצר לחקירה. עם זאת, על פי הטיימס, החיילים אימצו מדיניות ירי כדי להרוג, ולרוב הסתמכו על מידע מודיעני שגוי.

באחד המקרים הנחקרים, שאירע ב-2011, חיילים אזקו את קורבנותיהם וירו בהם למוות.  עוד עולה כי הדו"חות שנכתבו לאחר מכן עוותו, כך שיראה כאילו כוחות אפגאניים ביצעו את הירי, כלומר שהמקרים לא נחקרו עד כה.

במבצע הפשיטות הליליות, השתמש השירות האוורי במל"טים ואמצעי וידאו שכונו "kill TV". דרכם ניתן לראות כי הכוחות הבריטים ירו, אף שדיווחו אחרת. גם בחינת הכדורים בגוף הקורבנות מוכיחה זאת. בחקירה הושגו גם תמונות שצילמו החיילים, בהם הקורבנות מחזיקים מאקארוב PM, אקדח הנפוץ בקרב אנשי הטליבאן, ועל פי החשד כלי הנשק הושתלו שם.

טיוח החקירה

החקירה הפכה אחת הגדולות בבריטניה, כשיותר ממאה שוטרים מעורבים בה. היא החלה ב-2014, ובוחנת עשרות מקרי ירי באזרחי אפגניסטאן בין 2013-2010. היא היתה צפויה לקחת מספר שנים, ולהסתיים עד 2021. אולם משרד ביטחון הורה לחוקרים לסיים את רוב המקרים עוד הקיץ. מקור אמר כי דרישה זו אומרת שאין מספיק זמן לחקור את הראיות כראוי. "הרצון של המשרד הוא רק לסיים את זה", אמר והוסיף כי היה ניסיון למנוע את פרסום ההאשמות כדי לא לפגוע בתדמית של בריטניה בעולם וביכולתה לפעול עם שותפות.

בכיר נוסף אמר כי המשרד ובכירים בצבא רואים בראיות "הוצאות המוניות להורג" וכי הן מהימנות מאוד. "יש כאן פוטנציאל לאסון עבור הממשלה", אמר והוסיף כי היו נסיונות "לשמור על המצב תחת שליטה, תוך הקטנת החקירה". כעת, מחקירת 52 תקריות לחקירה אחת – שבה נורו ארבעה בני אדם. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ