רויטרס וד-פ-א

עם פתיחת היום השני של פסגת ג'י-20 בהמבורג שבצפון גרמניה, נערכה המשטרה בעיר בכוחות מתוגברים ליום שלישי של מהומות והפגנות אלימות. אך עד כה לא נרשמו תקריות חריגות בהפגנות שהתקיימו ברחבי העיר. ביומיים האחרונים נרשמו עימותים קשים בהמבורג על רקע התכנסות המנהיגים בפסגה. יותר מ-200 שוטרים נפצעו ולפחות 250 בני אדם עוכבו על ידי המשטרה או נעצרו. עדיין לא נמסר אם וכמה מהמפגינים נפצעו.

התנועה נגד הגלובליזציה העריכה כי בהפגנות הסיכום היום ישתתפו כמאה אלף בני אדם. בסופו של דבר המארגנים דיווחו על 86 אלף מפגינים. "אנחנו רוצים לענות לאלימות המשטרה ולהרס חסר ההיגיון של הימים האחרונים", אמר תומאס קואסטר, חבר בתנועה. עם זאת, משטרת המבורג הודיעה כי בשתי הפגנות מקבילות שנערכו היום בעיר הגיעו בסך הכל 56 אלף מפגינים, ולא נרשמו תקריות חריגות.

מפגינים בהמבורג, אתמולצילום: ODD ANDERSEN/אי־אף־פי

כמאה אלף בני אדם הפגינו ביומיים האחרונים במחאה על המערכת הכלכלית והפוליטית העולמית, ועל השתתפותם של מנהיגים כנשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא ארה״ב דונלד טראמפ בפסגה. רוב המפגינים לקחו חלק בהפגנות שלוות שלא גלשו לאלימות, אולם כמה מפגינים קיצוניים הציתו מכוניות ובזזו סופרמרקטים, ולאורך היום אתמול ניסו גם לחסום רחובות ולהציב מחסומים בעיר. היום גינתה הקאנצלרית אנגלה מרקל את העימותים ותיארה "אכזריות חסרת מעצורים" של כמה מהמפגינים בעיר.

היום לפנות בוקר הצליחה המשטרה להשתלט על המפגינים בהמבורג. בשכונת שאנצנפירטל נכנסו מאות שוטרים לבניינים כדי לעצור מפגינים, בעודם מותקפים במוטות ברזל. מפגינים אחרים השליכו על השוטרים בקבוקי מולטוב מהחלונות.

מפגינים בהמבורג, היוםצילום: CHRISTOF STACHE/אי־אף־פי

מפקד המשטרה בעיר אמר כי הוא הופתע מהיקף הוונדליזם והנזק שגרמו המפגינים הזועמים. "אנחנו מעריכים בסיכוי גבוה שהתוקפים האלימים ייקחו חלק גם היום בהפגנות השקטות נגד משתתפי הפסגה", אמר המפקד ראלף מרטין מאייר. "אנחנו צופים שבגללם שוב לא נוכל לאפשר למפגינים השקטים להביע את מחאתם".

מוקדם יותר היום הציתו פעילי שמאל קיצוני כלי רכב, השליכו זיקוקים וניפצו זגוגיות של בתי עסק, ומהמשטרה נמסר כי כמה מפגינים השתמשו בכלי נשק המותקנים על הכתף. עם זאת, יותר מ-15 אלף שוטרים שהוצבו בעיר לרגל הפסגה הצליחו לרסן את המפגינים. דובר משטרת המבורג אמר כי העוינות נגד המשטרה ״הגיעה לרמה חדשה״, והוסיף כי על רקע האלימות נאלצה המשטרה להפעיל יחידות קומנדו .

ההפגנות נערכות חודשיים לפני הבחירות במדינה, בהן מבקשת אנגלה מרקל להיבחר לכהונה רביעית. קאנצלרית גרמניה קיוותה לבסס את תדמית ארצה כמנהיגה עולמית, עם הדגמה של מחויבותה לחופש הביטוי, חופש ההתאספות והחופש להפגין. על כן היא בחרה לערוך את פסגת הג׳י-20 במרכז עיר שלה מסורת התנגדות ומחאה גאה.

מפגינים בהמבורג, היוםצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ