ניל מקפרקיוהר, ניו יורק טיימס

מוסקבה צהלה לא מעט בסוף השבוע בעקבות הפגישה הראשונה בין הנשיא ולדימיר פוטין לבין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צהובון רוסי כתב שזו פגישה היסטורית, וששוררת תחושה כללית של הקלה. אמנם לא נולדו בה הסכמים קונקרטיים, אך השיחות שמו קץ להידרדרות הקשרים בין שתי המדינות ולהיעדר תקשורת ביניהן. פגישה זו "פתחה את הדרך לפגישה שנייה, שלישית ורביעית, שבהן יתקבלו החלטות משמעותיות מאוד", כתב בפייסבוק סרגי מרקוב, פרשן פוליטי המקורב לקרמלין. הוא שיבח את החזרה ל"קשרים נורמליים", שלדבריו נהרסו על ידי אובמה, שביקש לבודד את רוסיה לאחר סיפוח קרים ב–2014.

פוטין עצמו אמר שנשיא ארה"ב נראה מרוצה מתשובותיו בפרשת ההתערבות הרוסית בבחירות לבית הלבן והקשרים בין מטה טראמפ לקרמלין. במסיבת עיתונאים בהמבורג אמר שטראמפ האזין בתשומת לב רבה לדבריו ושאל שאלות רבות. "עניתי לשאלותיו בפירוט ככל האפשר", אמר פוטין, שהדגיש שעבר על חילופי דברים שהיו לו עם הנשיא הקודם ברק אובמה בעניין זה. "התרשמתי שתשובותיי סיפקו אותו". פוטין נשאל שוב ושוב אם טראמפ האמין להכחשותיו ביחס להתערבות הרוסית, והוא ענה בכל פעם שעל הכתב לשאול את נשיא ארה"ב.

פוטין בנאום פתיחת תערוכה צבאית ביקטרינסבורג, היוםצילום: ALEKSEY NIKOLSKYI/אי־אף־פ

ובכל זאת, בתוך הצהלות במוסקבה נשמעו גם מסרים זהירים על הפער התכוף בין מה שטראמפ אומר ובין מה שהוא עושה או מסוגל לעשות. וחשוב מכך: הפגישה הובילה הודאה על כך שעדיין שוררת מורת רוח כלפי רוסיה בקרב הציבור בארה"ב.

המסר העיקרי שהתקבל לאחר שיחה, שנמשכה יותר משעתיים בשולי פסגת ג'י־20 בהמבורג בסוף השבוע, הוא שאפשר להגיע להסכמים, ועצם העובדה ששני הנשיאים נפגשו פנים אל פנים בפעם הראשונה מאז בחירתו של טראמפ חשובה יותר מהיעדר פריצת דרך. "חשוב שהם נפגשו סוף סוף, מפני שאם מסתכלים על תולדות היחסים בין וושינגטון למוסקבה, מערכת היחסים הזאת תמיד הייתה תלויה במידה רבה על הקשר האישי בין שני המנהיגים", אמר בריאיון אנדרי קורטונוב, מנהל המועצה הרוסית לעניינים בינלאומיים, מכון מחקר של מדיניות חוץ. "הנשיאים הגנו על עמדותיהם, אבל השתדלו לשמור על אופציות פתוחות לקראת פשרות עתידיות".

בשני תיאורים של הפגישה, אחד מפי שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, והאחר מפי עימתו האמריקאי, רקס טילרסון, שני בעלי התפקידים היחידים בחדר זולת שני הנשיאים, ניכרו הבדלים בכמה פרטים חשובים. טילרסון הבליט במיוחד שטראמפ התעמת עם פוטין בנוגע להתערבות הרוסית בבחירות 2016 וניהל ויכוח "ערני וממושך". בדיווח של לברוב, טראמפ קיבל את הכחשת פוטין."תאמינו ללברוב", אמר לכתבים דמיטרי פסקוב, דוברו של פוטין, אתמול, משנשאל על הבדלי הגרסאות. פקידים בכירים רוסים גילו הנאה ברורה לנוכח הגרסה הזאת.

\"השמרנים האמריקאים החדשים זועמים", כתב בטוויטר אלכסיי פושקוב, יו"ר לשעבר של וועדה לענייני חוץ בבית העליון בפרלמנט הרוסי. "טראמפ קיבל את דבריו של פוטין בנוגע לאי התערבות רוסיה בבחירות בארה"ב. הוא לא רוצה לעמוד בתחנת האוטובוס של ההיסטריה האנטי־רוסית", והוסיף: "לטראמפ היה חשוב להקשיב לפוטין, שהרי בוושינגטון מאכילים אותו בדייסת מידע מעורבת בחדשות מזויפות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ