נהגי המוניות השחורות נאבקים באובר על עתידה של לונדון

המלחמה בין אובר למוניות הוותיקות אינה עוד סכסוך בין מסורת לקידמה. נהגי אובר, ברובם מהגרים, מתלוננים על גזענות מצד נהגים וותיקים, בעוד אלה טוענים כי הם מגנים על הסדר הבריטי המוכר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבט לביג בן ולפרלמנט הבריטי מתוך מונית שחורה

מעט לפני השעה שש בבוקר יצאה זהרה בקאלי על קצות האצבעות מחדר השינה לתפילת בוקר. היא הכינה את ארוחת הבוקר (תה שחור, טוסט ושמן זית), שלחה את ילדיה לבית הספר וירדה במעלית לחנייה שמתחת לבניין מגוריה בדרום מזרח לונדון. היא פתחה את מכונית הטויוטה פריוס הלבנה שלה, עברה לאפליקציית אובר וחיכתה לקריאה הראשונה של היום.

באותה שעה, בבית חד קומתי צנוע בצדה האחר של לונדון, פול וולש שתה קפה ואכל טוסט עם חמאה. הוא הציץ בדפי הספורט בעיתון, נופף לשלום לאשתו ולבנו, הניע את המונית השחורה שלו, שחצי ממנה בכלל צבוע בוורוד (בגלל פרסומת), ויצא לנמל התעופה היתרו.

זהרה בקאלי נכנסת למכוניתה בתחילת יום עבודהצילום: ANDREW TESTA / NYT

השניים נוסעים באותם הרחובות מדי יום, זרים זה לזה, אך יריבים במה שכבר הפך לעימות שגרתי במאה ה–21: מאבק בין חברת אובר לחברות המוניות הוותיקות. אבל בלונדון מדובר בעימות קצת שונה, שלא נוגע כל כך להשתלטות אפליקציה או דגם עסקי חדש, אלא יותר לערעור הסדר הבריטי המוכר.

מלחמת המוניות של לונדון, "הקאביז", היא ביטוי למלחמות התרבות שליבו את משאל העם על פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי בקיץ שעבר והתפרצו במלוא עוצמה מחדש בשבועות האחרונים: מהגרים נגד ילידי המדינה, ישן נגד חדש, גלובלי נגד לאומי.

פול וולש במונית שלוצילום: ANDREW TESTA / NYT

ההיסטוריה של המוניות השחורות של לונדון מתחילה עוד משנת 1634. כיום כדי לקבל רישיון למונית הנהגים נדרשים ללמוד בעל פה את שמותיהם של 25 אלף הרחובות ומאה אלף האתרים החשובים על מנת לעבור את המבחן הקשה ביותר מסוגו בעולם – "The Knowledge". רוב נהגי המוניות האלה הם לבנים ובריטים מלידה. חברת אובר, מנגד, חדרה למדינה רק ב–2012, זמן קצר לפני האולימפיאדה שאירחה הבירה, אבל 40 אלף נהגיה כבר עולים במספרם על 21 אלף נהגי המוניות המסורתיות. הם משתמשים בניווט לווייני כדי להגיע למחוז חפצם. רובם אינם לבנים, ורבים, כמו בקאלי, הם מהגרים. מחיר הנסיעה באובר נמוך בכ–30% מזה של המוניות השחורות, פער שלדברי ה"קאביז" מעיד על ניסיון מכוון לקבור אותם.

ההצבעה בעד הפרישה מהאיחוד האירופי, הברקזיט, חשפה שסע עמוק בין מי שהפיקו תועלת מהגלובליזציה לאלה שמרגישים מאוימים מההגירה. שישה מתוך עשרה תושבי לונדון, בהם בקאלי, הצביעו במשאל נגד פרישה מהאיחוד. וולש ורוב נהגי המוניות השחורות שרואיינו לכתבה זו הצביעו בעד.

אפליקציית אובר על רקע מונית שחורה בלונדון, אשתקדצילום: Neil Hall/רויטרס

וולש, בנו של עובד בניין לונדוני, ובקאלי, בתם של חקלאים מרוקאים, הם רק ניצבים זוטרים בדרמה הגדולה. שניהם רוצים את אותו הדבר: לפלס את דרכם למעמד הביניים ולתת לילדיהם חיים טובים יותר. אף על פי כן, הם ניצבים משני צדי המתרס של מעין מלחמת גרילה המתנהלת על אש קטנה ברחובותיה של לונדון.

"הם מניפים אצבע משולשת, קוראים קריאות גנאי", אומרת בקאלי על נהגי המוניות השחורות, "ולעולם לא נותנים זכות קדימה". בעיניה, המוניות השחורות הן מילה נרדפת לפופוליזם ולגזענות. בעיני וולש פעילותה של אובר מסמלת את כל הדברים הרעים בגלובליזציה ומוכיחה שכל הממשלות שבאו בזו אחר זו בגדו באזרחים העובדים קשה כמוהו.

ב–2015, כשראש העיר לונדון דאז בוריס ג'ונסון ביקש לכפות על משתמשי אובר המתנה מינימלית של חמש דקות, 200 אלף תושבים חתמו על עצומת מחאה, וראש העיר נקרא לחזור בו מהיוזמה. "זה מסריח", אומר וולש. "קמרון צידד בהישארות באיחוד האירופי, וזו אחת הסיבות שנהגי המוניות הצביעו בעד פרישה", הוא מוסיף, "הממשלות והעסקים הגדולים נכנסים יחד למיטה והמפסידים היחידים הם בני מעמד הפועלים. זה לא עניין גזעני, נהגי מוניות רבים הם בכלל יהודים או אירים".

באובר מספרים כי הם מקבלים מדי חודש מאות תלונות של נהגים על נאצות שמטיחים בהם נהגי המוניות השחורות, חלקן גזעניות ("תחזרו למדינה שלכם!"). בקאלי, שמופיעה בכיסוי ראש מוסלמי בתמונתה באפליקציה של אובר, חוששת שהביטולים שהיא מקבלת לפעמים קשורים להיותה מוסלמית. אחת מעמיתותיה, גם היא מוסלמית, כמעט עזבה את אובר אחרי שנהג מונית שחורה נופף לעברה באגרופו וצעק: "את אפילו לא יודעת לנהוג, מוסלמית שכמותך, תעיפי כבר את הכיסוי ראש הזה!".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ