אחרי 76 שנה, ניצולי הפוגרום בעיר יאסי יקבלו פנסיה מגרמניה

לפי הערכות, כ-1,000 ניצולים זכאים לכספים. ביוני 1941 רצחו שוטרים וחיילים רומנים, לצד גרמנים ומקומיים, אלפים מיהודי העיר. אלפים נוספים הועמסו על משאיות בתנאים שהובילו למותם

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה מביטה בתצלום של יהודי העיר יאסי שנעצרו על ידי הרשויות ב-1941 המוצג במוזיאון בבוקרשט, ב-2004
אשה מביטה בתצלום של יהודי העיר יאסי שנעצרו על ידי הרשויות ב-1941 המוצג במוזיאון בבוקרשט, ב-2004צילום: Vadim Ghirda/אי־פי

ניצולי הפוגרום בעיר יאסי שברומניה, "רכבות המוות" עליהן הועמסו יהודי העיר והגטאות הפתוחים יזכו בפעם הראשונה לתשלום פנסיית פיצויים מגרמניה, כך נמסר הבוקר (חמישי) בהודעה מטעם ועידת התביעות, בתום משא ומתן שניהלה בנושא עם ממשלת גרמניה. לפי הערכות, כ-1,000 ניצולים חיים זכאים לכספי הפנסיה.

הפוגרום ביהודי העיר יאסי החל ב-28 ביוני 1941 ונמשך יומיים. בפקודת שליט רומניה יון אנטונסקו רצחו שוטרים וחיילים רומנים, לצד חיילים גרמנים והמונים מקומיים, אלפים מבני הקהילה ובזזו את רכושם. למחרת, ירו חיילים רומנים בכ-5,000 יהודים שנכלאו במטה המשטרה, במה שמכונה "יום ראשון השחור". 

פוגרום יאסי, יוני 1941צילום: ראדו אואניד / אוני

כ-8,000 יהודים נוספים, שנאספו מכל חלקי העיר, הועמסו על משאיות וקרונות בקר שכונו לימים "רכבות המוות". כ-6,000 מהם מתו בשל התנאים הקשים. מספר הקורבנות המדויק של הפוגרום ו"רכבות המוות" אינו ידוע, אך מעריכים כי הוא עומד על כ-15 אלף בני אדם. 

76 שנה אחרי, זכו הניצולים להכרה כזכאים לתשלום פנסיית פיצויים בהסכם שהושג בברלין. בהודעה לעיתונות שהפיצה ועידת התביעות אמר ראש צוות המשא ומתן, השגריר סטיוארט אייזנשטט, כי "הזוועות שחוו יהודי יאסי זכו סוף סוף להכרה, לאחר יותר מ-70 שנה. ניצולים אלו עברו סבל בלתי נתפס ועבור אלה שעדיין אתו, השגנו מידה קטנה של צדק אחרי כל השנים". 

פוגרום יאסי, יוני 1941צילום: ראדו אואניד / אוני

ניצולים מהעיר יאסי שמעוניינים לקבל את כספי הפנסיה מגרמניה צריכים לפנות לוועידת התביעות. המשרד הישראלי של הוועידה נמצא ברחוב קרליבך 25 בתל אביב, וניתן ליצור עמו קשר בטלפון: 03-519-4400/1, בפקס: 03-624-1056 או בכתובת האימייל: infodesk@claimscon.org.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ