נשיא צ'צ'ניה: אין הומואים בארצי, הם שטנים

רמזן קדירוב התייחס לראשונה להאשמות שבארצו פועלים מחנות כליאה להומואים, אך אמר כי פשוט אין בהם צורך - כי אין הומואים בצ'צ'ניה. הוא הוסיף: אם יש - קחו אותם לקנדה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

נשיא צ'צ'ניה, רמזן קדירוב, הכחיש היום (שבת) את קיומם של מחנות בהם נכלאים ומעונים גברים הומוסקסואליים - אך הוא אינו טוען שמחנות כאלו לא יהיו חוקיים, אלא מכחיש שישנם הומואים בארצו. "אלו שטויות", אמר קדירוב בראיון לתכנית ספורט בערוץ HBO, "אין לנו כאלה אנשים כאן. אין כאן הומואים. אם יש, קחו אותם לקנדה". נשיא צ'צ'ניה הוסיף: "השבח לאל, קחו אותם רחוק מכאן כך שלא יהיו בביתנו, למען טוהר דמנו - קחו אותם". 

קדירוב אמר את הדברים לכתב דיוויד סקוט כחלק מתכנית מיוחדת בערוץ HBO בנושא אומנויות הלחימה, בהן הוא עוסק, והדרך בה אומנויות הלחימה מסייעות לו בפוליטיקה העולמית. 

זוהי ההתייחסות הרשמית הראשונה לדיווחים שהחלו באפריל השנה, לפיהם גברים הומוסקסואליים נכלאים ומעונים במחנות יעודיים בצ'צ'ניה. בראיון שהתפרסם בעיתון רוסי לפני שלושה חודשים צוטטו גברים שטענו כי נמלטו מאותם מחנות, לאחר שעברו התעללות. 

על אף התערבותם של ארגונים עולמיים רבים בנושא, אף גורם רשמי מטעם ממשלת צ'צ'ניה לא הגיב לדיווחים עד כה. דוברו של קדירוב, אלבי קאמירוב, צוטט אז באומרו: "אם משפחה צ'צ'נית הייתה יודעת שיש להם קרוב משפחה הומו, הם היו שולחים אותו למקום ממנו הוא לא יכול לחזור". 

קדירוב עלה לשלטון בצ'צ'ניה ב-2006, לאחר שנים של מלחמת אזרחים אלימה. בשנות שלטונו, השמרנות החברתית במדינה התעצמה, ולפי אקטיביסטים, גברים בודדים בצ'צ'ניה מודים בנטייתם המינית. אותם גברים נאלצים לחיות חיים כפולים, מה שהופך אותם לחשופים לאלימות ולסחיטה מטעם הסובבים אותם. 

כשנשאל על כך לראשונה בראיון, קדירוב צחק ושאל אדם שנמצא מאחורי המצלמה - "למה הוא בא לכאן? מה המטרה של השאלות הללו?". רק לאחר שהמראיין לחץ עליו, הוא ענה בכעס על השאלות. "הם שטנים. הם למכירה. הם לא אנשים", אמר הנשיא.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ