הבדלנים במזרח אוקראינה הכריזו על הקמת מדינה חדשה - רוסיה הקטנה

מנהיג הרפובליקה העממית של דונייצק הודיע על הקמת "מאלו-רוסיה" במקומה של אוקראינה, אך לא כל הבדלנים מצטרפים ליוזמה. נשיא אוקראינה: הם בובות של הקרמלין, שרוצה לפרק את המדינה

אי-פי ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהיג הרפובליקה העממית של דונייצק, אלכסנדר זכארצ'נקו, בראיון ב-2015
מנהיג הרפובליקה העממית של דונייצק, אלכסנדר זכארצ'נקו, בראיון ב-2015צילום: DIMITAR DILKOFF/אי־אף־פי

בדלנים פרו-רוסים שהקימו את הרפובליקה העממית של דונייצק במזרח אוקראינה הכריזו היום (שלישי) על הקמת מדינה חדשה בשם מאלו-רוסיה ("רוסיה הקטנה"), שתחליף את אוקראינה. ההודעה המפתיעה מעמידה בספק את יציבות הסכם הפסקת האש שנחתם ב-2015 והיה אמור לשים קץ ללחימה. בנוסף, כמה מורדים שהופתעו מההצהרה הודיעו שלא יהיו מוכנים להצטרף למדינה החדשה.

על פי הדיווח, הבדלנים הכריזו על מאלו-רוסיה כמדינה פדרלית ריבונית, שבירתה דונייצק ושתוקם על שטחה של אוקראינה. מנהיג הבדלנים אלכסנדר זכארצ'נקו הודיע בטלוויזיה הרוסית שהמורדים בדונייצק ולוהנסק, כמו גם נציגים מאזורים נוספים באוקראינה, החליטו לייסד את מדינת מאלו-רוסיה - הכינוי של מרבית שטחי אוקראינה בימים שהשתייכו לאימפריה הרוסית. "אנחנו מאמינים שאוקראינה אינה יכולה לחזור להיות מדינה", אמר זכארצ'נקו בדברים ששידרה סוכנות הידיעות TASS. "אנחנו מקימים מדינה שתירש אותה".

תומכי הבדלנים מפגינים בדונייצק, במאיצילום: ALEXANDER ERMOCHENKO/רויט

מנהיג המורדים הודיע על תקופת מעבר שתימשך שלוש שנים עד להקמתה, שתפתור לשיטתו המשבר באזור שנמשך זה שלוש שנים. "אנחנו קוראים להקמת מדינת מאלו-רוסיה, מדינה עצמאית צעירה בתוך שלוש שנים", אמר זכארצ'נקו לכתבים. הוא סיפר כי אנשיו מנסחים כעת חוקה שתעמוד למשאל עם במועד מאוחר יותר, וקרא לקהילה הבינלאומית לתמוך בתוכנית שלו.

ב-2014 הכריזו המורדים הפרו-רוסים במזרח אוקראינה על עצמאותם מהמדינה. קייב, כמו גם הקהילה הבינלאומית, אינה מכירה בישות העצמאית במזרח המדינה, אבל מטביעה חותמת בדרכוניהם של הזרים העוברים מאוקראינה לשטח המוחזק בידי המורדים. באותה שנה סיפחה רוסיה באופן חד צדדי את חצי האי קרים שהיה חלק מאוקראינה.

מנהיגי הבדלנים בלוהנסק הבהירו אחרי הצהרת זכארצ'נקו כי הם אינם חלק מהעסקה. אתר החדשות "מרכז המידע של לוהנסק" ציטט את נציג הבדלנים המקומיים ולדימיר דגטיארנקו שאמר כי הם לא עודכנו בתוכנית להקמת המדינה, ויש להם "ספקות רבים בנוגע לתועלת שבנקיטת צעד שכזה". בלוהנסק גם מסתייגים מהצהרות מפורשות על הכוונה להצטרף לרוסיה, בניגוד לרפובליקה העממית של דונייצק.

בעקבות ההכרזה הפנה נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו אצבע מאשימה כלפי רוסיה. לדבריו, הקרמלין הנחה את הבדלנים לצאת בהצהרה הזו כיוון שברצונו לפרק את אוקראינה. "עליכם להבין שזכארצ'נקו ו(מנהיג המורדים) פלוטניצקי אינם שחקנים פוליטיים", אמר. הוא כינה אותם בזלזול "בובות", ש"כל תפקידם הוא לחזור על המסרים שהם מקבלים מרוסיה". פורושנקו אמר שאוקראינה מחויבת להסכמי השלום, ונשבע שישיב את השליטה של אוקראינה על מזרח המדינה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ