נשיא פולין: אטיל וטו על הרפורמה שמכפיפה את בית המשפט העליון לממשלה

יומיים אחרי שהפרלמנט בוורשה אישר את החוק ובעקבות ההפגנות ההמוניות ברחובות, הודיע דודה כי יחזיר את ההצעה לפרלמנט. בכך ענה גם על חששות האיחוד האירופי שאיים בסנקציות נגד פולין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא פולין, אנדז'יי דודה, הודיע היום (שני) כי הוא יטיל וטו על שניים משלושת החוקים שאישר הפרלמנט במדינה בסוף השבוע, המהווים חלק מרפורמה המכפיפה את בית המשפט העליון לממשלה ומחזקת את אחיזתה של מפלגת השלטון הימנית במוסדות המדינה.

"החלטתי לשלוח בחזרה לסיים (הבית התחתון של הפרלמנט) את החוקים, מה שאומר שאני אטיל וטו על החוק לגבי בית המשפט העליון ועל החוק לגבי המועצה הלאומית של מערכת המשפט", אמר דודה על רקע ההפגנות ההמוניות נגד החוקים ברחבי המדינה.

מפגינים נגד הרפורמה בלובלין, אתמול
מפגינים נגד הרפורמה בלובלין, אתמולצילום: AGENCJA GAZETA/רויטרס

החוק השנוי במחלוקת קבע כי על כל שופטי העליון המכהנים להתפטר. רק אחרי שיותר מ–80 השופטים יעזבו את כסאם, יחליט שר המשפטים מי מהם יוכל לשוב לתפקידו, והוא גם מי שיקבע מי יחליפו את האחרים.

תומכי הממשלה אמרו כי הרפורמה נועדה להיאבק בשחיתות ובמעמדם של השופטים שהפכו למעין אליטה כוחנית, אולם המתנגדים, לצד אזרחים רבים מודאגים, חששו כי היא נועדה להרחיב את סמכות הממשלה ולחזק את מפלגת השלטון.

גם באיחוד האירופי הביעו חשש מהרפורמה ואף איימו להטיל סנקציות על פולין ולקחת ממנה את זכות ההצבעה במוסדות האיחוד. שר המשפטים הגרמני אמר אתמול כי ארצו תומכת ברעיון הסנקציות שכן שלטון החוק והדמוקרטיה בפולין נמצאים בסכנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ