שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

השתלטות הממשלה על בתי המשפט נבלמה, אך השד הקומוניסטי עוד רודף את פולין

הנשיא דודה אמנם הטיל וטו על חלקים מהצעת החוק שמטרתה להכפיף את מערכת המשפט בפולין לממשלה, אך רבבות המפגינים בכיכרות מפחדים מחזרה לשלטון דיקטטורי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עופר אדרת, קרקוב

המראות במרכזי הערים הגדולות בפולין, שהתמלאו בימים האחרונים בעשרות אלפי מפגינים נגד השלטון, הזכירו לרבים את אלה של 1989, ערב נפילת המשטר הקומוניסטי השנוא. רבים מאלה שיצאו כעת לרחובות ורשה, קרקוב וקרוב למאה ערים נוספות, הם צעירים, שעדיין לא נולדו ב-1989 ואת השלטון הטוטליטרי ממנו סבלו הוריהם הם מכירים רק מהסיפורים. אבל הפחד מכך שפולין הדמוקרטית אליה נולדו עלולה לשנות את אופייה ולשוב להיות ארץ שנשלטת בידי דיקטטורה, הוציא אותם לרחובות בהמוניהם.

אלה מהם שהפגינו בגדנסק, העיר בה החלו ההפגנות שהפילו לבסוף את השלטון הקומוניסטי בסוף המאה שעברה, זכו לחזות בקול מן העבר. לך ואלנסה, חתן פרס נובל לשלום, נשיא פולין ומנהיג תנועת "סולידריות" לשעבר, שוב אחז שם במיקרופון ושילהב את ההמונים. ואלנסה, שמסמל יותר מכל את יציאתה של פולין מעבדות לחירות ואת המעבר החד שעשתה ממדינה שנכבשה בידי דיקטטורות לדמוקרטיה עצמאית, לא הסתיר את שמחתו מתשומת הלב לה זכה.

נשיא פולין דודה במסיבת עיתונאים, אתמול
נשיא פולין דודה במסיבת עיתונאים, אתמולצילום: KACPER PEMPEL/רויטרס

מבחינתו, מדובר בתיקון לעוול שגרמה לו הממשלה הנוכחית בשנה שעברה, אחרי שהושפל קשות כשמכון מחקר ממשלתי חשף כי בעברו הרחוק שיתף פעולה עם המשטר הקומוניסטי, שאותו הפיל לאחר מכן.

אתמול (שני) רשמו המפגינים ניצחון זמני במאבק על דמותה של פולין. נשיא פולין, אנדז'יי דודה, החליט להטיל וטו על החלק המשמעותי (שניים מתוך שלושה חוקים) ברפורמה ברשות השופטת, שאישר הפרלמנט הפולני בסוף השבוע. הרפורמה, שיזמה מפלגת השלטון הימנית-שמרנית-לאומית "חוק וצדק", איימה לבטל הלכה למעשה את הפרדת הרשויות בפולין, ולהכפיף את בית המשפט העליון לממשלה.

"אפשר לומר שהדמוקרטיה הפולנית ניצלה, ברגע האחרון, מאסון", אמר ל"הארץ" בוגדן וידלה, עורך דין צעיר תושב קרקוב, בעודו מתכונן לצאת להפגנה נוספת נגד הממשלה. "רבים מחבריי בשמאל חוגגים ניצחון, אבל אני חושש שהממשלה עוד לא אמרה את המילה האחרונה ושזה עוד לא הסוף של הניסיונות שלה להשתלט על מערכת המשפט ועל מוסדות נוספים", הוסיף.

הפגנות בוורשה, בימים האחרונים

החוק השנוי במחלוקת, שאושר בסוף השבוע בפרלמנט הפולני, קבע כי כל שופטי בית המשפט העליון בפולין יתפטרו וכי לאחר מכן שר המשפטים יחליט מי מהם יוכל לשוב לתפקיד ומי יחליף את האחרים. הנשיא דודה, שבלם את החוק, הסביר כי בתום התייעצויות הגיע למסקנה כי "החוק לא יחזק את תחושת הצדק בחברה", והוסיף, כי אין זה תקין ששר המשפטים יוכל להשפיע על עבודת בית המשפט העליון.

עם זאת, דודה הודיע כי לא יטיל וטו על חוק נוסף שאישרה הממשלה בסוף השבוע, אשר מקנה לשר המשפטים הפולני, המכהן גם כתובע הכללי, את הסמכות למנות את ראשי בתי המשפט המקומיים וגם, במקרים אחדים, לנתב שופט מסויים לתיק ספיציפי. לצד זאת, דודה הודיע כי יגבש גרסה משלו לרפורמה שמבקשת הממשלה להוביל ברשות השופטת.

ברקע להחלטתו להטיל וטו על הרפורמה היה איום ישיר בסנקציות מצד האיחוד האירופי, אליו הצטרפה פולין ב-2004. ואולם ההחלטה שלו נתפסת בפולין כמפתיעה, ומעידה יותר מכל על היריבות הפנימית בתוך מפלגת השלטון, שדודה נבחר מטעמה לנשיאות ב-2015.

הפגנה בוורשה נגד החוקים שמגבילים את בימה"ש, היום
הפגנה בוורשה נגד החוקים שמגבילים את בימה"ש, היוםצילום: KACPER PEMPEL/רויטרס

בממשלה נימקו את הצורך ברפורמה בכך שמערכת המשפט הפולנית נגועה בחוליים שנותרו בה מימי השלטון הקומוניסטי, בהם נפוטיזם וחוסר יעילות. עוד טוענים בממשלה, כי מערכת המשפט מורכבת מקליקה אליטיסטית שחלק ממנה הוא שריד למשטר הקומוניסטי, אשר ממשיכה למנות את מקורביה ומרוחקת מהבעיות היומיומיות של האנשים המופיעים בפניה.

אין ספק, "השד הקומוניסטי" ממשיך לרדוף את פולין גם קרוב ל-30 שנה אחרי שנפטרה ממנו. יעידו על כך גם דבריו של אחד מחברי המפלגה השלטת, שהטיח במפגינים כי הם "בולשביקים" ואפילו "חברים במשטרה החשאית". אלה, בתגובה, יצאו לרחובות כשהם לבושים בחולצות עליהן נכתב "ילידי 1995", כדי להגיח את הטענות כי הם קומוניסטים. מבחינתם, קומוניזם הוא מונח מספרי ההיסטוריה.

המפגינים טוענים, כי הממשלה מנסה לבצע "מהפכה ימנית" ולהשתלט על בתי המשפט כחלק מהניסיון שלה להשתלט על מערכות וגופים נוספים במדינה, בדרך להיפטר מאופיה הדמוקרטי של המדינה. בין היתר, הם מזהירים כי שליטה על מערכת המשפט תאפשר לממשלה לזייף את תוצאות הבחירות העתידיות, למסמס חקירות של שחיתות ולרדוף את מתנגדיה בחסות החוק.

במיוחד מזהירים המפגינים ממעבר לשלטון אוטוקרטי, שלטון יחיד שירוכז בידי האיש החזק במפלגה, ירוסלב קצ'ינסקי, ראש ממשלת פולין לשעבר, שנחשב לרוח החיה ב"חוק וצדק", אף שאינו חבר בממשלה הנוכחית.

קצ'ינסקי הוא דמות שנויה במחלוקת בפולין. בשבוע שעבר הוא התפרץ לעבר יריביו הפוליטיים בעת דיון סוער בפרלמנט הפולני, בו הטיח לעברו אחד מהם כי אחיו התאום, הנשיא לשעבר לך קצ'ינסקי, שנהרג בהתרסקות המטוס ב-2010, לא היה נותן יד לרפורמה מהסוג הזה. "אל תעלו על דל שפתיכם הבוגדניות את שמו של אחי המת. אתם הרסתם אותו. אתם רצחתם אותו. אתם נבלות", הוא צעק בתגובה.

בכך החזיר לדיון את תיאורית הקונספירציה אותה מקדמת המפלגה, לפיה התרסקות המטוס לא היתה תאונה, אלא רצח שבוצע בידי רוסיה, שבשטחה הוא נפל. חבר פרלמנט אחר כינה את קצ'ינסקי בתגובה "משוגע", וביטא בכך את מחשבותיהם של רבים מקרב יריביו הפוליטיים. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ