בית הדין האירופי לזכויות אדם: סקס אחרי גיל 50 חשוב כמו בגילאים צעירים

בית משפט בפורטוגל קבע שאשה שחיי המין שלה נפגעו בניתוח זכאית לפיצוי מופחת כיוון שהיא "בגיל שלסקס אין אותה חשיבות". בית הדין פסל את הפסיקה: ההנחה שמיניות קשורה לפוריות מיושנת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוג מבוגר צועד ברחובות קרדיף שבבריטניה, ב-2013

בית הדין האירופי לזכויות אדם קבע אתמול (שלישי) שכל אחד ואחת זכאים לחיי מין תקינים, גם בגיל מבוגר. בית המשפט פסל החלטה של שופטים בפורטוגל להקטין את הפיצוי שניתן לאשה בגיל העמידה בגין אי יכולתה לקיים יחסי מין כתוצאה מניתוח כושל.

מריה איבונה פינטו קרבאליו דה סוזה מוראיש, כיום בת 72, היתה בשלהי שנות הארבעים שלה כשהתגלתה אצלה ציסטת ברטולין מכאיבה. היא נותחה במאי 1995, החודש שבו מלאו לה 50, במרכז הרפואי של ליסבון. בעקבות הניתוח החלה מוראיש לסבול מכאבים עזים, דיכאון ואי שליטה בשלפוחית השתן. היא התקשתה לשבת וללכת, לא הצליחה לקיים יחסי מין, לא יצאה יותר לבלות ואף שקלה להתאבד. בדיעבד התברר שאחד מעצביה נפגע בניתוח.

מוראיש הגישה תביעה נגד בית החולים בו נותחה, ובאוקטובר 2013 הורה בית המשפט שעליו לשלם לה 80 אלף אירו כפיצוי על סבלה הגופני והנפשי, ו-16 אלף אירו נוספים לתשלום לעוזרת הבית שתסייע לה במטלותיה היומיות. אבל ב-2014 צמצמה ערכאה נוספת את גובה הפיצוי בשליש, בטענה שילדיה כבר גדולים וכי "היא צריכה לטפל רק בבעלה".

לפי בית המשפט, הניתוח, שנעשה כשהיתה בת 50, אירע "בגיל שבו לחיי המין אין אותה חשיבות שיש להם בגיל צעיר יותר". בית המשפט ציין שמוראיש סבלה מכאבים ומדיכאון עוד לפני הניתוח, שרק החמיר מצב קיים. הקביעה הנוספת, לפיה חיי המין שלה פחות חשובים בגיל 50, עוררה זעם רב בפורטוגל. הממשלה הודתה שנעשה "שימוש אומלל במונחים", אך צידדה בהשארת הפסיקה על כנה.

מוראיש ערערה על ההחלטה ופנתה לבית הדין האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג שבצרפת. אתמול קיבל בית הדין את תביעתה ברוב של 5 נגד 2. בהחלטתו פסק בית הדין שגילה ומגדרה של מוראיש השפיעו על הפסיקה בפורטוגל. בית הדין אמר בהחלטתו שהפסיקה "משקפת את הדעות הקדומות הרווחות במערכת המשפט בפורטוגל", והתייחס לפסיקות בתביעות דומות של רשלנות רפואית של שני גברים בפורטוגל, גם הם בשנות ה-50 לחייהם, שזכו לפיצוי גדול בהרבה.

"השאלה על הפרק לא נוגעת לגיל או לחיי מין כשלעצמם, אלא להנחה שפעילות מינית אינה חשובה לאישה בת 50 ואם לשני ילדים, כפי שהיא חשובה לבני גיל צעיר יותר", נכתב בפסיקת בית הדין האירופי. "הנחה זו משקפת תפישה מיושנת לפיה מיניות האשה קשורה במהותה לגיל הפוריות, ומתעלמת על כן מהפן הפיזי והפסיכולוגי של ההגשמה העצמית של נשים כבני אדם".

עורך דינה של מוראיש, ויטור מנואל פרנטה ריביירו, הביע קורת רוח מהפסיקה. "זו הכרה בינלאומית בעוול האישי שנעשה לה", אמר בראיון טלפוני. "היא חלשה מאוד גופנית, אבל חשה שקיבלה פיצוי מסוים על העוול המשפטי שנגרם לה בפורטוגל". לדברי ריביירו, ההחלטה מלמדת שבאירופה "יש הבדלים ברורים בין המדינות, ושחלקן בעלות תפישות עולם רחבות יותר מאחרות".  

עורך דינה של מוראיש אמר שבעקבות הפסיקה מתכוונת מרשתו לפנות שוב לערכאות בפורטוגל ולבקש להגדיל את הפיצוי המגיע לה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ