ארגוני סיוע המחלצים פליטים מסרבים לציית לנהלי איטליה

רופאים ללא גבולות ועוד ארבעה ארגונים טוענים כי הנהלים עלולים לסכן פליטים. הם הביעו התנגדות לדרישה לשתף פעולה עם המשטרה. איטליה מזהירה מההשלכות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פליטים מחכים להצלה מול חופי לוב, בפברואר

חמישה ארגוני סיוע המחלצים פליטים מספינות בים התיכון סירבו לחתום על נהלי ממשלת איטליה בנושא, כך מסר משרד הפנים במדינה היום (שלישי). עם זאת, שלושה ארגונים אחרים גיבו את הכללים.

ספינות הצלה של עמותות וארגונים הפכו הכרחיים בהצלת בני אדם רבים בים התיכון, ולפי משמר החופים של איטליה, הם אחראים לחילוץ שליש מכל המגיעים. מחשש כי הארגונים מסייעים למבריחים מצפון אפריקה, ומעודדים פליטים לצאת למסע המסוכן לאירופה, הציעה איטליה נהלים לארגונים. לפי משרד הפנים במדינה, ארגונים שלא חותמים עליהם "מוציאים עצמם ממערכת מאורגנת של חילוץ ימי, עם כל ההשלכות שעלולות להיות לכך". בעבר איימה איטליה לסגור את שעריה לארגונים הסרבנים, אך מקור בממשל אמר לגרדיאן כי הם רק יצטרכו לעבור בדיקות רבות יותר מהרשויות.

רופאים ללא גבולות (MSF), ארגון שהשתתף בחילוץ 95 אלף פליטים השנה, נפגש עם נציגי המשרד אך סירב לחתום על הנהלים. הארגון מתנגד לדרישה להעביר את הפליטים לחוף מבטחים בסירותיו, במקום להעבירם לספינות אחרות. לטענת בכירי הארגון, נוהל זה יקשה על העובדים להישאר באזור הסכנה לחילוצים נוספים."הספינות שלנו מלאות במספר רב של מהגרים", כתב מנהל הארגון גבריאל אמינט לשר הפנים של איטליה, "הנהלים מסכנים את שיתוף הפעולה בין ספינות". עם זאת, הוא מסר כי הארגון מעוניין לשתף פעולה עם הממשל לשיפור החילוץ.

הארגונים הגרמניים Sea-Watch, Sea-Eye ו- Jugend Rettet וכן הארגון הצרפתי SOS Mediterranée נמנעו גם הם מחתימה. "עבורנו, הנקודה השנויה במחלוקת היא התחייבות לעזור למשטרת איטליה בחקירות ולאפשר לשוטרים לעלות על ספינות", נמסר מ- Jugend Rettet, "זה לא אתי, ומנוגד לעקרונות הניטרליות".

מנגד, ארגון Save the Children גיבה את הנהלים. הוא מסר כי עובדיו גם כך ממלאים את רובם, וכי תהיה בקרה תמידית כדי לוודא שהחוקים האיטלקיים לא מחבלים בעבודה. "לא היינו חותמים אם הינו מעריכים שאחד הסעיפים יקשה על היעילות", אמר מנהל הארגון ולריו נרי, "אבל זה לא המקרה". גם ארגון הסיוע לפליטים MOAS ממלטה והארגון הספרד Proactiva Open Arms הסכימו לתנאים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ