תעלומה שוודית-דנית: מה קרה לעיתונאית שיצאה לסיבוב בצוללת ונעלמה

העיתונאית קים וול הצטרפה ל"רוקט מדסן", מכונאי דני חובב, בנסיעה בצוללת שבנה, ומאז אבדו עקבותיה. בשוודיה ובדנמרק מרותקים לסיפור בכיכובו של מדסן, דמות אקסצנטרית מוכרת באיזור

מרטין סלסו סורנסן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החוקרים על הצוללת אחרי שנמשתה מהמים, בחודש שעבר
החוקרים על הצוללת אחרי שנמשתה מהמים, בחודש שעברצילום: JENS NOERGAARD LARSEN/אי־אף

האם בעל צוללת דני הרג עיתונאית שוודית שהצטרפה אליו כדי לכתוב עליו כתבה? התשובות האפשריות לשאלה הזו תופסות את הכותרות בדנמרק ובשוודיה. פיטר מדסן, בונה צוללות ורכבי חלל חובבן שידוע בכינוי "רוקט מדסן", נעצר ונכלא תחת האישום של הריגה בשוגג. עד כה, העיתונאית בת ה–30 קים וול מוגדרת כ"נעדרת".

קים וולצילום: TOM WALL/אי־אף־פי

וול נעלמה ביום חמישי, לאחר שעלתה על הצוללת של מדסן בנמל של קופנהגן. ביום שישי בבוקר דיווח בן זוגה על היעלמותה. המשטרה איתרה את הצוללת במפרץ דרומית לקופנהגן. הצוללת טבעה אולם מדסן הספיק לקפוץ מכלי השיט ושחה אל עבר סירת ההצלה.

כשהובא לחוף, מדסן אמר לצוותי חדשות מקומיים כי הוא בדק את תפקוד הצוללת ונתקל בבעיות במסתם במיכל של הצוללת. "שיחקתי בכל מיני דברים בצוללת ואז התרחשה טעות", הוא אמר, והוסיף כי היו לו 30 שניות בלבד לברוח מהצוללת לפני שטבעה לחלוטין.

מדסן הבהיר למשטרה כי וול לא היתה על הצוללת כאשר היא טבעה וכי הוא הוריד אותה בנמל בקופנהגן יום קודם והמשיך בנסיעה לבדו. אולם ביום שישי, כשהצוללת עזבה את הנמל צילם עובר אורח במקרה את כלי השיט ותיעד את וול מחייכת ממגדל הצוללת. עם זאת, איש לא שמע ממנה או ראה אותה מאז.

התמונה בה נראית אשה, על פי החשד העיתונאית, במגדל הצוללת, ביום שישי לפני הטביעהצילום: SCANPIX DENMARK/רויטרס

אף שלא נמצאה גופה, הובא אתמול (שבת) מדסן בן ה–46 בפני שופט. עם זאת התביעה לא סיפקה תשובות איך, איפה או מדוע מתה העיתונאית. עורכי דינו של מדסן מכחישים כל פשע מצדו. הצוללת נמשתה אתמול מהמים ונגררה לחוף. היום לאחר שהחוקרים נכנסו פנימה, הם לא מצאו אף גופה.

באקספרסן השוודי דווח כי לפי משטרת קופנהגן, יש חשד שהצוללת הוטבעה בכוונה. "זה נראה הגיוני אם הסיבה היא שרוצים להעלים ראיות", נמסר מהמשטרה, "אם הצוללת מלאה במים אפשר לשכוח משרידי דנ"א או עקבות מסוג דומה".

אחיה של וול, טום, אמר כי היא היתה עם מדסן במטרה לכתוב עליו כתבה כאשר נעלמה. "אנחנו מקווים שהיא תימצא וששלומה טוב", אמר האח בהצהרה. וול היא בוגרת אוניברסיטת קולומביה, וכתבותיה הופיעו במגוון רחב של כלי תקשורת, ביניהם ב"ניו יורק טיימס".

כתבה על מדסן ותוכניותיו לבנות חללית

מדסן הוא אישיות מוכרת בשוודיה, והוביל בשנים האחרונות קבוצה של חובבנים שניסו לבנות את החללית המאוישת החובבנית הראשונה שתשוגר לחלל. הוא תיכנן לשגר את עצמו ב–2019, ובקיץ הזה תוכננו שלושה שיגורים לא מאוישים של כלים שבנתה הקבוצה. הוא תואר בתקשורת כאדם מיוחד, עם שאיפות גבוהות ויכולות חברתיות מעטות. "הוא רב עם כולם. אבל ככה זה עם אנשים שמונעים מתשוקה גדולה לנושא מסוים", אמר מכר שלו לעיתון BT.

מדסן לאחר שחולץ מהמים ליד קופנהגן, ביום שישיצילום: SCANPIX DENMARK/רויטרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ