פרשיית ריגול מאיימת על הקשר הקרוב בין גרמניה לשוויץ

גבר שוויצרי הואשם בריגול אחר גובי מס גרמניים ושתילת חפרפרת במשרד מס. בשוויץ חשדו שעובדי מס בגרמניה חילצו מידע הנחשב "סודי" והפרו את הדיסקרטיות שמאפיינת את הבנקים במדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרקל

גובי מס אינם מגיחים בדרך כלל במותחני ריגול, וגרמניה ושווייץ אינן מתוארות לרוב כשחקניות מרכזיות במותחנים אלו. אך דווקא הם כיכבו בדרמה שהתגלתה אתמול (רביעי), כשהתביעה בגרמניה הגישה כתב אישום נגד אדם שוויצרי שהואשם בריגול אחר גובי מס ובשתילת חפרפרת במשרד מס מקומי. המרגל, לכאורה, נעצר באפריל לאחר חקירה ארוכה.

המקרה המוזר הזה מהווה את ההתפתחות האחרונה בסכסוך הארוך בין המדינות הנוגע לחוקים בנקאיים בשווייץ, שמדינות רבות וביניהן גרמניה רואות בהם כאמצעי עבור העשירים להתחמק ממיסים. הרשויות בגרמניה השקיעו מאות מיליוני דולרים בשנים האחרונות על מנת למצוא מידע שהשוויצרים מגדירים כ"סודי".

המידע איפשר לגרמניה לאתר אזרחים להם חשבונות בנק סודיים והכנסות לא מדווחות בשווייץ. יתרה מכך, הידיעה כי לרשויות בגרמניה יש את המידע המדובר, הוביל כ–120 אלף גרמנים להודות בהעלמת מס. בסך הכל, הרשויות בגרמניה אספו למעלה מ–7 מיליארד אירו במבצע זה. בשווייץ זעמו על כך שגרמניה שילמה לעובדים בבנקים שוויצרים כדי שימסרו לידיה את המידע המסווג. בסך הכל, גרמניה שילמה כ–20 מיליון אירו עבור המידע.

הסודיות בנושאים אלו נחשבת למעלה עליונה בשוויץ, ועל אף שהרשויות מנסות למנוע הלבנת כספים או העלמת מס, הדיסקרטיות המאפיינת את הבנקים בשווייץ נחשבת ליתרון מרכזי עבור לקוחות. ולכן, בעוד בגרמניה גובי המס שעסקו בפרשה נחשבו לגיבורים, בשווייץ ראו בהם כפושעים, הוציאו נגדם צווי מעצר והאשימו אותם בגניבת המידע.

זה אמנם לא סביר שמלחמה קרה תפרוץ בין שתי המדינות, בשל הגבול הארוך ביניהן, יחסיהן הקרובים והקרבה התרבותית, אך הפרשה כן הצליחה להגביר את המתח ביחסים.

בהודעה שפרסמו אתמול התובעים הפדרליים בגרמניה כינו את המרגל לכאורה כדניאל מ, אזרח שווייצרי בן 54 שהואשם באיסוף מידע אודות שלושה עובדי רשות המיסים בגרמניה, שעסקו בעצמם באיסוף מסמכים בנקאיים שוויצרים.

דניאל מ., שתואר בתקשורת כשוטר לשעבר מציריך שפעל מפרנקפורט, הועסק על ידי המודיעין השווייצרי בין 2011 לתחילת 2015 ואף שכר בעצמו חוקר פרטי שיעזור לו באיסוף מידע אודות שלושת העובדים הגרמנים. בנוסף, על פי האישום, הוא שתל חפרפרת במשרד בו עבדו. המידע שאסף שימש את הרשויות בשוויץ על מנת להוציא צווי מעצר לשלושת הגרמנים. הם אמנם לא יוסגרו, אך הם לא יכולים לעבור את הגבול לשוויץ מבלי להסתכן במעצר.

אם ההאשמות נכונות, אמר בכיר במשרד האוצר בגרמניה, "מדובר בהתערבות בלתי מקובלת לחלוטין בעבודת המומחים הפיננסיים שלנו". ממשלת שווייץ סירבה להגיב לפרשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ