חלון למוח מיוסר: נמצאו מכתבים אבודים של המתמטיקאי אלן טיורינג

כ–150 מכתבים, שכתב מי שנחשב לאבי המחשוב המודרני, נמצאו בתיקייה אדומה פשוטה בארון תיוק ישן במחסן באוניברסיטת מנצ'סטר. בתכתובות הוא בין השאר מודה שהוא "מתעב את ארה"ב"

ג'וש הלידיי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התכתובות שנמצאו
ג'וש הלידיי, גרדיאן

קובץ אבוד של מפצח צופן האנגימה אלן טיורינג, בו כמעט 150 מכתבים, נמצא בארון תיוק ישן באוניברסיטת מנצ'סטר. התכתובת, שלא נחשפה במשך יותר משלושים שנה, מכילה מעט מאוד פרטים הנוגעים לחייו הפרטיים של טיורניג המיוסר. עם זאת, היא מספקת תובנות בנוגע לדיעותיו על ארה"ב.

בתגובה להזמנה לנאום בכנס שנערך בארה"ב באפריל 1953, אמר טיורינג שהוא מעדיף שלא להשתתף: "המסע לא מתאים לי, ואני מתעב את אמריקה". במכתב, שנשלח לדונלד מקאיי, פיזיקאי בקינגס קולג' בלונדון, אין הסבר נוסף בנוגע לעמדותיו הנחרצות של טיורינג לגבי ארה"ב. עמדות אלה אינן מופיעות ב–147 המכתבים הנוספים שנמצאו.

אלן טיורינגצילום: BLOOMBERG

המכתבים, שנכתבו החל בתחילת 1949 ועד למותו של טיורינג ב–1954, התגלו באקראי בשעה שחוקר פינה מסמכים ממחסן באוניברסיטת מנצ'סטר. טיורינג היה סגן מנהל מעבדת המחשוב של האוניברסיטה מ–1948 ואילך, אחרי שפיצח את צופן האניגמה של הנאצים בבלצ'לי פארק בזמן מלחמת העולם השנייה.

טיורינג היה מתמטיקאי בעל חזון ונחשב היום לאבי המחשוב המודרני. עקב חשדות שהוא הומו, הוא הורשע לאחר המלחמה ב"התנהגות לא מהוגנת", ומת בגיל 41 מהרעלת ציאניד. בשנת 2013 העניקה לו המלכה חנינה שלאחר המוות. ב–2014 יצא לאקרנים הסרט "משחק החיקוי", שעסק בחייו.

פרופ' ג'ים מיילז מבית הספר למדעי המחשב באוניברסיטה העיד שהוא נדהם להיתקל באקראי במסמכים, שנמצאו בתוך תיקייה אדומה רגילה, ועליה השם "אלן טיורינג" בכתב יד.

"כשמצאתי את התיקייה חשבתי: זה לא יכול להיות מה שאני חושב שזה, אבל בבדיקה חטופה התחוור לי שאלה מכתבים של אלן טיורינג". הוא הוסיף: "נדהמתי לגלות שמכתבים שכאלה נותרו חבויים תקופה כה ארוכה. איש מבין עובדי בית הספר והאוניברסיטה הנוכחיים לא ידע על קיומם. זה ממצא מרגש".

התכתובת מתמקדת בעיקר במחקר האקדמי של טיורינג, בין היתר בפריצות הדרך שלו באינטליגנציה מלאכותית, במחשוב ובמתמטיקה. כמו כן נמצאו בקובץ הזמנות להרצות בכמה מהאוניברסיטאות הידועות ביותר בארה"ב, ובהן המכון לטכנולוגיה של מסצ'וסטס (M.I.T). עוד כולל הקובץ טיוטה משנת 1951 של תכנית רדיו של הבי־בי־סי שעסקה באינטליגנציה מלאכותית, וכותרתה "האם מכונות מסוגלות לחשוב?".

המסמכים מוינו, קוטלגו ואוחסנו על ידי ג'יימס פיטרז, ארכיונאי באוניברסיטת מנצ'סטר, והם עומדים לרשות הציבור באינטרנט. "המכתבים מאששים באופן כללי את מה שידוע לנו על פועלו של טיורינג במנצ'סטר, אבל הם מוסיפים עוד מימד להבנת האיש עצמו ומחקרו", אמר פיטרז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ