קטלוניה: 90% תמכו בהיפרדות מספרד; נשיא המחוז: נפתחה הדלת להכרזת עצמאות

לאחר ספירת הרוב הגדול מ-2.26 מיליון הקולות, הודיע נשיא המחוז קרלס פוג'דמון שהתוצאות יישלחו לפרלמנט המקומי כדי שיוכל לפעול בהתאם. ראש ממשלת ספרד: לא היה משאל עם, הקטלאנים רומו

רויטרס, גרדיאן והארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אזרחים צופים בנאום של פוג'דמון בברצלונה, הלילה
אזרחים צופים בנאום של פוג'דמון בברצלונה, הלילהצילום: SUSANA VERA/רויטרס
רויטרס, גרדיאן והארץ

הרשויות בקטלוניה הכריזו הלילה (שני) כי 90% מהמצביעים במשאל העם תמכו בעצמאות המחוז מספרד. בעקבות המשאל, נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון, אמר כי נפתחה הדלת להכרזת עצמאות חד-צדדית. "ביום זה של תקווה וסבל, אזרחי קטלוניה הרוויחו את הזכות למדינה עצמאית", אמר פוג'דמון והוסיף כי "בימים הקרובים, הממשלה תשלח את התוצאות לפרלמנט הקטלאני, שבו נמצאת ריבונות העם, כדי שיוכל לפעול".

לפי התוצאות שפרסמו הרשויות בקטלוניה, 2.26 מיליון בני אדם הצביעו במשאל העם, המהווים 42.3% מאוכלוסיית קטלוניה, המונה 5.34 מיליון בני אדם. לאחר ספירת הרוב הגדול של הקולות, טוענים בקטלוניה ש-90% הצביעו בעד עצמאות. לדברי ג'ורדי טורול, דובר ממשלת המחוז, 8% מהמצביעים הצביעו נגד, ושאר הקולות היו פתקי הצבעה לבנים או פסולים. 

בנאום הטלוויזיוני התייחס פוג'דמון לעימותים עם משטרת ספרד ואמר כי "הממשלה הספרדית כתבה עמוד מביש ביחסיה עם קטלוניה". הוא קרא לאיחוד האירופי להפסיק "להסיט את המבט" מהפרות זכויות אדם במשאל העם: "הרווחנו את הזכות להשמיע את קולנו באירופה". מנהיגי מדינות האיחוד האירופי זכו לביקורת חריפה מצד הקטלאנים על כך שלא מחו על האלימות המשתוללת על אדמת האיחוד. 

מאות בני אדם התאספו הלילה במרכז ברצלונה, והניפו את דגלי קטלוניה. מוקדם יותר אמש אמר ראש ממשלת ספרד, מריאנו רחוי, כי לא היה משאל עם בקטלוניה וכי הצבעה היא חלק מאסטרטגיה נגד החוק והדמוקרטיה. לדבריו, הקטלאנים רומו ולקחו חלק בהצבעה לא חוקית, ורוב הקטלאנים לא רצו להשתתף במשאל. רחוי הוסיף כי על ממשלת קטלוניה להפסיק לצעוד בדרך שמובילה לשום מקום והבטיח לכנס פגישה עם כל המפלגות הפוליטיות למען עתיד משותף. לדבריו, הוא לא מפנה את גבו לדיאלוג, אך רק במסגרת החוק.

מהנציבות האירופית נמסר היום כי תחת החוקה הספרדית ההצבעה בקטלוניה היתה לא חוקית. הנציבות הבהירה כי אם משאל העם היה נערך תחת החוקה הספרדית והתוצאות היו בעד היפרדות, אז הטריטוריה הקטלאנית היתה יוצאת מהאיחוד האירופי. "הנציבות סבורה כי כעת זה הזמן לאחדות וליציבות ולא למחלוקות וקרע. אנחנו קוראים לכל השחקנים לעבור במהירות מעימות לדיאלוג. האלימות לעולם לא יכולה להיות כלי בפוליטיקה" נכתב בהצהרה, "אנחנו בטוחים ביכולתו של ראש הממשלה מריאנו רחוי להתמודד עם ההליך המורכב תוך כיבוד החוקה הספרדית ושמירה על זכויות האזרחים הבסיסיות".

תיעוד מצולם: כך נראה היום שפילג את ספרד | מאות פצועים בעימותים בין מצביעים לשוטרים בברצלונה | דיווח: רוסיה משתמשת בחדשות כוזבות כדי להחמיר את המשבר בקטלוניה | בין קטלוניה לכורדיסטאן, משאלי עם פוגעים בדמוקרטיה || אנשיל פפר | משאל העם הוא מצעד האיוולת של קטלוניה

ממשלת ספרד ובית המשפט לחוקה של המדינה קבעו בשבועות האחרונים שמשאל העם אינו חוקי, ומדריד פעלה למנוע את קיומו. כוחות לפיזור הפגנות שהתפרסו במחוז פיזרו בכוח במהלך היום מצביעים קטלאנים, ולפי ממשלת קטלוניה 844 בני אדם נפצעו בעימותים עם משטרת ספרד. שר הפנים של המדינה אמר כי 12 שוטרים נפצעו, ועוד שלושה בני אדם נפצעו.

סגנית ראש ממשלת ספרד אמרה כי השימוש בכוח של המשטרה היה מידתי. "חוסר האחריות המוחלט של ממשלת המחוז היתה צריכה להיענות על ידי כוחות הביטחון של המדינה", אמרה. 

1714 – מלך ספרד פליפה החמישי כובש את ברצלונה ואוסר את  השימוש בשפה הקטלאנית
1850-  קטלוניה הופכת למרכז תעשייתי חשוב, מוקמת תנועת התנגדות לאומית
1923 –מיגל פרימו דה ריברה משתלט על ספרד ואוסר את השימוש בסממנים קטלאניים
1934-1931 – קטלוניה זוכה לראשונה במעמד אוטונומי מספרד
1939-1936 – ברצלונה תומכת ברפובליקאים במלחמת האזרחים בספרד
1975-1939 – הרודן פרנקו אוסר על השימוש בשפה הקטלאנית ובסממניה
1978 – שלוש שנים לאחר מותו של פרנקו מוחזר מעמדה האוטונומי של קטלוניה
2006 – קטלוניה מקבלת יותר סמכויות מהממשלה במדריד ומוכרת כ"אומה"
2010 –בית המשפט החוקתי מבטל חלקים מסמכויות קטלוניה ומחיה את התנועה להיפרדות מספרד 
2014 – 80% מתושבי קטלוניה הצביעו במשאל עם לא רשמי בעד היפרדות מספרד
2017  - נשיא קטלוניה פוג'דמון מכריז על משאל עם רשמי למרות התנגדות ממשלת ספרד

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ