רויטרס
עצרת של תומכי העצמאות, הערב בברצלונה
עצרת של תומכי העצמאות, הערב בברצלונהצילום: LLUIS GENE/àéÎàóÎôé
רויטרס

ראש ממשלת ספרד, מריאנו רחוי, אמר היום (שבת) כי הוא מתכוון לפטר את נשיא קטלוניה ואת הממשל המחוזי כולו, להגביל את כוחו של הפרלמנט המקומי, ולערוך בחירות במחוז בחצי השנה הקרובה, זאת לאור השאיפות הבדלניות של המחוז ומשאל העם שנערך שם בעקבותיהן. הצעדים הללו יכנסו לתוקף לאחר אישור הסנאט במדריד, בדיון שנקבע ל-27 באוקטובר.

רחוי מתכוון למנות שרים מהממשלה המרכזית במקום השרים הקטלאנים היושבים כעת בממשלה המקומית. מוקדם יותר היום, התכנסה ממשלת ספרד במדריד כדי לדון בצעדים לשלילת המעמד האוטונומי של מחוז קטלוניה והחלת שלטון ישיר עליו. בברצלונה בירת קטלוניה נערכות הערב הפגנות גדולות של תומכי העצמאות.

פוג'דמון נשיא קטלוניה, היום
פוג'דמון נשיא קטלוניה בעצרת בברצלונה, היוםצילום: IVAN ALVARADO/רויטרס

ממשלת ספרד צפויה להפעיל - בפעם הראשונה מאז כינון הדמוקרטיה בספרד - את סעיף 155 בחוקה, המאפשר לה לשלול את המעמד האוטונומי ממחוזות שעוברים על החוק. הצעדים שעליהם תחליט עדיין טעונים את אישור הסנאט, אך כיוון שמפלגתו של רחוי שולטת בבית הנבחרים, הם צפויים להיות מאושרים. פליפה מלך ספרד גיבה אתמול את רחוי ואמר בטקס ציבורי ש"קטלוניה היתה ותישאר חלק בלתי נפרד" מספרד.

חרף שליטתו בסנאט, רחוי מעוניין לגבש חזית פוליטית רחבה ככל האפשר בניסיונו לסכל את יציאתה של קטלוניה לעצמאות. אתמול הוא הודיע שהמהלך זוכה לגיבוי של המפלגה הסוציאליסטית, מפלגת האופוזיציה העיקרית, וכן של מפלגת המרכז בפרלמנט.

ישיבת החירום של הקבינט בספרד, היום. במרכז: ראש הממשלה רחוי
ישיבת החירום של הקבינט בספרד, היום. במרכז: ראש הממשלה רחויצילום: Juan Carlos Hidalgo/אי־פי

שלשום (חמישי) התעלם נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון, בפעם השנייה השבוע מדדליין שהציבה לו מדריד בדרישה שיבהיר אם בכוונתו להכריז על עצמאות המחוז. ביום שני, אז חלף הדדליין הראשון, שלח פוג'דמון לרחוי מכתב שבו קרא לקיים שיחות עם ממשלת ספרד. רחוי טוען שהרשויות בקטלוניה הפרו את החוק פעם אחר פעם, גם בעצם קיום משאל העם ב-1 באוקטובר, שנאסר על ידי הממשלה במדריד. 

בקטלוניה אמרו כי אם מדריד תפעיל את סעיף 155, כפי שאיימה, הממשלה המחוזית תכריז על עצמאות באופן מיידי. לאחר הודעת ממשלת ספרד אתמול כי היא אכן צפויה לעשות זאת, דווח כי פעילים למען עצמאות קטלוניה החלו בארגון הפגנות ענק והפצת הוראות למפגינים כיצד להתנגד בצורה לא אלימה. הם מתכננים להקיף מבנים ממשלתיים בניסיון למנוע את ההשתלטות הספרדית. במחוז חוששים מהתלקחות האלימות בין השוטרים שנשלחו מרחבי המדינה לבין המפגינים תומכי העצמאות, כפי שאירע במהלך משאל העם ב-1 באוקטובר, אז נפצעו קרוב ל-900 בני אדם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ