ד-פ-א
ד-פ-א

ההצבעה בת היומיים בבחירות לפרלמנט בצ'כיה הסתיימה היום (שבת), ואחוזי ההצבעה הגבוהים מגדילים את סיכויו של המיליארדר הפופוליסט, אנדריי באביש, לזכות בראשות הממשלה. ספירה של 99.9% מהקולות מראה כי באביש זכה ב-29.7% מהקולות, ואילו מפלגת המרכז-ימין תהיה המפלגה השנייה בגודלה בפרלמנט לאחר שזכתה ב-11.3% מהקולות.

גם הסקרים חזו ניצחון למפלגת המרכז ANO - "כן" בצ'כית, שבראשה עומד באביש. המיליארדר בן ה-63, שהושווה לאורך הקמפיין לראש ממשלת איטליה לשעבר סילביו ברלוסקוני ולנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, צפוי להדיח את המפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט הנוכחי, הסוציאל-דמוקרטים (CSSD), מראשות הממשלה. על פי הסקרים, המפלגה תהיה השלישית בגודלה בפרלמנט. 

באביש לאחר שהצביע, אתמול במחוז בוהמיה
באביש לאחר שהצביע, אתמול במחוז בוהמיהצילום: MICHAL CIZEK/אי־אף־פי

באביש זכה לפופולריות לאחר שניהל קמפיין בו הבטיח להתנער מ"הפוליטיקה הישנה", להתייחס לניהול המדינה כמו לניהול של עסק והתבטא נגד מהגרים והגירה. בראיון לוושינגטון פוסט בשבוע שעבר, כשנשאל על ההשוואה לטראמפ, נראה כי באביש מסכים עם מרבית הדברים - אך עם דבר אחד לגמרי לא: "מעולם לא פשטתי רגל", אמר באביש למראיין. 

לאחר יום ההצבעה הראשון העריכו הרשויות בצ'כיה כי אחוזי ההצבעה במדינה, בה 8 מיליון מצביעים, יעלו על הבחירות הקודמות ב-2013, אז עמד אחוז ההצבעה על 59.5%.

מערכת בחירות זו מדגישה את כוחן של מפלגות הקצה, האנטי-ממסדיות, שבעבר כלל לא זכו למושבים בפרלמנט. בבחירות הנוכחיות התמודדו 7,500 מועמדים מ-31 מפלגות על 200 מושבים בבית התחתון של הפרלמנט, שהוא החזק יותר מבין שני הבתים.

הנשיא, מילוש זמאן, כבר הודיע כי יעניק את תפקיד הרכבת הממשלה לעומד בראש המפלגה שתזכה בקולות הרבים ביותר. ראש הממשלה הנוכחי וראש המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, בוהוסלב סובוטקה, הודיע שלא יתמודד בבחירות עקב סיבות אישיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ