בכפר של סנטה קלאוס בפינלנד, גם הקור לא עצר את התיירים

ברובניימי, בירת לפלנד, נוחתים מדי יום 20 מטוסים הנושאים משפחות שלמות עם ילדים למרות הטמפרטורות הנמוכות והעובדה שהלילות נמשכים 22 שעות. רובם כלל לא נוצרים ולא חוגגים חג מולד

רוד נורדלנד, ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסקלי מחופש לסנטה, השבוע
אסקלי מחופש לסנטה, השבועצילום: ILVY NJIOKIKTJIEN / NYT
רוד נורדלנד, ניו יורק טיימס

מי שנקלע לכפר של סנטה קלאוס שבפינלנד, סמוך לחוג הארקטי, עשוי לפגוש יותר מסנטה קלאוס אחד. ראשית יש את "סנטה הרשמי", גבר פיני שמינה עצמו לתפקיד, מסרב להזדהות בשמו האמיתי, אבל מתעקש שהוא מר קלאוס. במרחק כמה מאות מטרים משם, באולם תחרויות, נמצא סנטה השני, או בשמו האמיתי קארי אסקלי, בן 65 וגם הוא פיני במקור. מיד עם תום חג המולד הוא חוזר לביתו שבאיים הקנריים החמימים. "אני משתוקק לנסוע כבר", אמר בסופו של יום שבו קיבל את פני הציבור.

יש גם סנטה המכנה עצמו "סנטה הרשע", מספר סיפורים שמקבל את פני המבקרים בחנות המזכרות הסואנת של בנו, מתחת למערה הרשמית של סנטה. "המקום מפוצץ עכשיו, הוא ממש פופולארי", אומר וולפגנג קאסיק, יועץ עסקי אוסטרי בעל זקן אפור ארוך ונשוי לאשה פינית. "אבל אני אישית לא כל כך מחבב ילדים", הוסיף. בנושא הזה, ייתכן שקאסיק ייתקל בכמה בעיות.

מרכז קניות ברובניימי
מרכז קניות ברובניימיצילום: ILVY NJIOKIKTJIEN / NYT

בעונה זו נוחתים ברובניימי, בירת לפלנד הפינית, 20 מטוסים ביום. משפחות שלמות על ילדיהם מגיעות למקום המדמה בהצלחה, לפחות בעיני הילדים, את הקוטב הצפוני, מקום מגוריו של סנטה קלאוס על פי המסורת (אף שהקוטב עצמו נמצא במרחק כ-2,500 ק"מ צפונית לרובניימי). המקום שופע מזחלות רתומות לאילים, דמויות בבגדי שדונים ואפילו "סניף הדואר של סנטה", סניף דואר רשמי של ממשלת פינלנד. לכתובת המיקוד של סנטה - 96930 - מגיעים מדי שנה חצי מיליון מכתבים.

השם שיצא לרובניימי כבסיס פעילותו של סנטה קלאוס האחד והאמיתי היא הישג שיווקי אדיר. העיר אפילו נרשמה כסמל מסחרי: The Official Hometown of Santa Claus ® (עיר הולדתו הרשמית של סנטה קלאוס). אף שהטמפרטורות נמוכות ביותר ואורך הלילות מגיע בעונה זו ל-22 שעות, מגיעים 330 אלף בני אדם מ-180 מדינות לבקר את סנטה. הם משלמים 50 אירו כדי להצטלם איתו ומבקרים בחנויות המזכרות הרבות בעיר.

מספר זה משתווה כמעט למספר האילים (200 אלף) והתושבים (180 אלף) החיים בלפלנד. הצמיחה בענף התיירות ברובניימי (שאוכלוסייתה 50 אלף) הגיעה השנה ל-25%, אמרה סאנה קרקאינן, מנהלת לשכת התיירות המקומית. "הוספנו אלף מיטות לקראת חג המולד השנה", ציינה.

רבים מהתיירים אינם נוצריים כלל ואינם תושבי מדינות שבהן נחגג חג המולד. מספר התיירים הגדול ביותר מגיע מסין. אלה מגיעים בלי ילדיהם, משום שבתקופה זו בתי הספר בסין אינם בחופשה. הדבר אינו מונע מבעדם לעמוד בתורים במערות של סנטה כדי לפגוש את הפינים העליזים הממלאים את תפקיד דמות הסב המסורתי.

אילים, שלג וסנטות. אטרקציות בכפר של סנטה קלאוס
אילים, שלג וסנטות. אטרקציות בכפר של סנטה קלאוסצילום: ILVY NJIOKIKTJIEN / NYT

בכנסייה הלותרנית ברובניימי, עורכים טופי ליטנדאל ואלינה ראסק־ליטנדאלתי את טקסי ערב חג מולד בכמה שפות, בהן אנגלית, עברית וערבית. לכל מקרה שתייר מזדמן יעצור במקום. מדי שנה רק כ–20 תיירים עוברים במקום בערב החג, לרובם זו הזווית הדתית היחידה שהם מקבלים במשך הטיול במקום.

"מה שמך האמיתי?", שואלים רבים מהמבקרים המבוגרים את סנטה הרשמי. הוא עונה: "סנטה קלאוס". מי שמתעקש לדעת את שמו המקורי, מקבל תשובה אחת: "במקור קראו לי יולופוקי". יולופוקי הוא שמו של סנטה קלאוס המסורתי של פינלנד, שהיה במקור סוג של טרול שנהג לאיים על ילדים שהתנהגו לא יפה, והפך לדמות חביבה בעזרת שיווק חכם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ