הסנאט בפולין אישר את החוק האוסר לייחס לעם הפולני אחריות לפשעי השואה

למרות ההבטחה לדיאלוג עם ישראל, הצעת החוק אושרה בבית העליון של הפרלמנט ברוב של 57 מול 23. אישורה הסופי דורש את חתימת נשיא פולין, שצפוי לתמוך בה. ארה"ב: המהלך ישליך על יחסי המדינות

עופר אדרת
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחסומים שהקימה משטרת ורשה מסביב לשגרירות ישראל, אתמול
מחסומים שהקימה משטרת ורשה מסביב לשגרירות ישראל, אתמולצילום: JANEK SKARZYNSKI/אי־אף־פ

הסנאט של פולין, הבית העליון של הפרלמנט, אישר לפנות בוקר (חמישי) את התיקון לחוק המכונה "חוק השואה", האוסר להתבטא באופן שיטיל על העם הפולני אחריות לפשעים שנעשו בתקופת השואה. סוכנות הידיעות של פולין פ-א-פ דיווחה כי 57 חברי סנאט הצביעו בעד הצעת החוק, 23 התנגדו לה ושניים נמנעו. הדיון על החוק השנוי במחלוקת, שעורר סערה בישראל, החל למרות ההבטחה לקיים דיאלוג בין פולין לישראל בנושא. אישורו הסופי של החוק דורש את חתימת נשיא פולין אנדז'יי דודה.

התיקון לחוק "מחנות ההשמדה הפולניים" אוסר לייחס לעם הפולני או למדינה הפולנית אחריות או שותפות-באחריות לפשעי הנאצים, לפשעים נגד האנושות או לפשעי מלחמה. התיקון קובע עוד כי אסור להקטין את אחריותם של "המבצעים האמיתיים" של פשעים אלה. בדברי ההסבר לחוק, נכתב כי הוא נועד להיאבק בביטויים כמו "מחנות השמדה פולניים", שלפי המחוקק הפולני, נועדו להטיל על הפולנים את האשמה על פשעי הנאצים. העונש על המעשים האלה הוא קנס או מאסר של עד שלוש שנים. "עלינו לשלוח מסר ברור לעולם שאנחנו לא מוכנים שימשיכו להעליב את פולין יותר", אמר סגן שר המשפטים של פולין פטריק ג'קי לכתבים בפרלמנט.

מוקדם יותר היום ביקשה ארה"ב מפולין לחשוב מחדש על כוונתה לאשר את החוק וטענה כי הדבר יפגע בחופש הביטוי וביחסים האסטרטגיים של המדינה. דוברת משרד החוץ של ארה"ב הת'ר נאוארט הביעה את חשש הממשל בפני הסנאט הפולני. נאוארט אמרה כי ארה"ב מבינה שביטויים כמו "מחנות השמדה פולניים", הם "לא מדויקים, מוליכים שולל ומזיקים". עם זאת, דוברת משרד החוץ הביעה את דאגתה מכך שהחקיקה עשויה "לחתור תחת חופש הביטוי והשיח האקדמי".

"אנחנו מודאגים גם מכך שהצעת החוק הזו, אם תאושר, תשליך על האינטרסים והיחסים האסטרטגיים של פולין – כולל גם עם ארה"ב וישראל. המחלוקות שעשויות לעלות בקרב בעלות בריתנו, מיטיבות רק עם אויבינו", הוסיפה. "אנחנו מעודדים את פולין לחשוב מחדש על החקיקה לאור השפעתה האפשרית על עקרון חופש הביטוי ועל יכולתנו להיות שותפים יעילים".

הודעת משרד החוץ של ארה"ב

ביום שישי אישר הבית התחתון של הפרלמנט הפולני את התיקון לחוק, והלילה הוא אושר בבית העליון. בעקבות הפרסומים על הכוונה לאשר את החוק, קמה סערה פוליטית, ציבורית ותקשורתית בישראל - שלאחריה נקטה ישראל בכמה צעדים. בין היתר, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בנושא עם עמיתו הפולני מתאוש מורביצקי. בנוסף, סגן השגריר הפולני בישראל נקרא לשיחת הבהרה במשרד החוץ ושגרירת ישראל בוורשה קיימה מגעים עם לשכת נשיא פולין.

האם הפולנים מנסים לשנות את ההיסטוריה? האזינו לפודקאסט השבועי

השבוע

פרק 14 | 30.1.2018

0:00
-- : --

בסיום המהלכים הללו הוחלט על הקמת צוותים משותפים – ישראליים ופולניים – כדי לדון בנושא. אולם, הלילה, בטרם החלו הצוותים את פעילותם, הועלה התיקון לחוק לדיון בסנאט. סיום הליך החקיקה דורש את אישור התיקון לחוק בידי נשיא פולין – אשר יכול לדרוש שיוכנסו בו שינויים או אף להטיל עליו וטו.

התבטאויותיו של הנשיא בימים האחרונים מעידות כי הוא תומך בחוק ורואה בחקיקתו תיקון עוול היסטורי שנועד להגן על שמה הטוב של פולין. בפרטי החוק מצוין כי לא יחול על פעילות "אומנותית ומדעית". משרד החוץ של פולין הבהיר השבוע כי לא יגביל את חופש המחקר וחופש הדיון ההיסטורי.

מוקדם יותר השבוע, הבהיר ראש לשכת נשיא פולין קשישטוף שצ'רסקי כי מטרת החוק היא "מניעת שקרים והאשמות שווא, המכוונים כלפי העם הפולני והמדינה הפולנית". משרד החוץ של פולין הבהיר, כי מטרת החוק "למנוע השמצה מכוונת של פולין". לשכת נשיא פולין ניסתה מוקדם יותר השבוע להרגיע את החששות בישראל וציינה: "לכל מי שבזיכרונו האישי או במחקרו ההיסטורי אמת על פשעים ועל התנהגות בלתי הולמת שהתרחשו בעבר, בהשתתפות פולנים, זכות מלאה לאמת זו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ