איסלנד בדרך להפוך למדינה הראשונה באירופה שתאסור מילת בנים

הצעת החוק שנידונה בפרלמנט לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה מעוררת ביקורת גדולה בקרב חברי הקהילות היהודית והמוסלמית, אך זוכה לתמיכה מפלגתית וציבורית רחבה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טקס ברית מילה בברלין, מארס 2013
טקס ברית מילה בברלין, מארס 2013צילום: AP
האריט שרווד, גרדיאן

איסלנד עומדת להפוך למדינה הראשונה באירופה שתאסור על מילת גברים. הצעת חוק בנושא הוצגה בסוף השבוע בפרלמנט באיסלנד וצפויה לקבל את אישור המחוקקים בשבועות הקרובים. על פי הצעת החוק, עונש של עד שש שנות מאסר יוטל על מי שימול גברים, למעט במקרים בהם הסיבה להליך היא רפואית.

המבקרים טוענים כי הצעד, שעורר זעם בקרב מנהיגי דת ברחבי אירופה, עלול להפוך את חייהם של היהודים והמוסלמים במדינה לבלתי אפשריים. לפי הערכות, אחד מכל שלושה גברים בעולם נימול, ברוב המקרים מסיבות דתיות או תרבותיות.

יהודים ומוסלמים רבים חוששים כי סוגיית המילה עלולה לתת הכשר לאנטישמיות ואיסלאמופוביה. מנהיגים בקהילות מוסלמים ויהודים באירופה תקפו את הצעת החוק. הקרדינל ריינהרד מרקס, הבישוף הבכיר באיחוד האירופי, אמר כי מדובר ב"מתקפה מסוכנת" על חופש הדת. "הפללה של מילת גברים זהו צעד חמור מאוד שמעלה דאגה עמוקה", הוסיף.

על פי הצעת החוק, מילת בנים מפרה את הזכויות שלהם ונוגדת את אמנת האו"ם לזכויות הילד. לפי החוק החוק אין הבדל מהותי בין מילת גברים למילת נשים, שהוצאה מהחוק ברוב מדינות אירופה. לפי נוסח החוק, טקס המילה מתבצע ללא חומר הרדמה ובמקרים רבים "נעשה בבתים פרטיים ולא סטריליים, ולא בידי רופאים אלא בידי אנשי דת. בתנאים אלה ישנו סיכוי גבוה לזיהומים שעלולים להוביל למוות".

החוק מכיר בזכות להכוונה דתית של הילדים מצד ההורים שלהם, ואומר כי "זכות זו לא נוגדת בשום אופן את זכויות הילד". יחד עם זאת, לפי החוק בנים שרוצים לעבור מילה יוכלו לעשות זאת כשיגיעו לגיל שבו הם "מבינים במה כרוכה פעולה זו".

אוכלוסיית איסלנד מונה כ-336 אלף בני אדם, וכוללת מספר קטן של מוסלמים ויהודים. לפי הערכות, מדובר בכ-250 יהודים וקרוב ל-1,500 מוסלמים. סילאה דוג גונרסדוטיר ממפלגת המרכז-שמאל הפרוגרסיבית אמרה כי החליטה ליזום את החוק לאחר שהבינה כי אין איסור על מילת גברים, בעוד שמילת נשים אסורה באיסלנד כבר משנת 2005. "אנחנו מדברים על זכויות הילד, ולא על חופש הדת. לכל אחד יש זכות להאמין במה שהוא רוצה, אך זכויות הילד עולות על הזכות להאמין", אמרה גונרסדוטיר.

לדברי גונרסדוטיר, למדינות סקנדינביה ישנה תדמית מוצדקת של של מאבק נחוש למען זכויות הפרט, כך שהיא מעריכה כי לאחר איסלנד, שאר המדינות הנורדיות יקדמו חקיקה דומה. סוגיית איסור מילת הגברים נידונה בעבר במדינות שונות באירופה אך אף אחת לא אסרה את המנהג עד כה.

"מילה של תינוקות היא רכיב בלתי נפרד בזהות היהודית, שמשותף לכל היהודים מכל הרקעים וכל המדינות הליברליות מכירות בזכות זו", אומר דובר הארגון היהודי-הבריטי "מילה UK" להגנה על הזכות לברית מילה, "איסור במדינה כמו איסלנד, שמחשיבה את עצמה לליברל-דמוקרטית, מטריד ביותר. מדובר בצעד שהופך את חיי היהודים לבלתי אפשריים". לדברי הארגון, אין מקום להשוות בין מילת גברים למילת נשים כי השחתה חלקית או מלאה של איבר המין הנשי גורמת לכאבים במהלך קיום יחסי מין ועלולה להוביל לסיבוכים רפואיים, בעוד שמילת גברים היא הליך רפואי פשוט.

אחמד סאדק, האימאם של "מרכז התרבות האיסלאמית של איסלנד", אמר כי הצעת החוק נוגדת את חופש הדת. "מילה נעשית במשך מאות שנים והיא מושרשת במסורות דתיות ותרבותיות", אמר סאדק. לדבריו, מוסלמים רבים במדינה כבר נוסעים למדינות אחרות על מנת למול את בניהם, כי רופאים מקומים רבים מסרבים לעשות את ההליך. אולם סאדק מתעקש כי "התועלת מההליך עולה על הנזק שעלול להיגרם ממנו". נציגי היהודים והמוסלמים במדינה מזהירים עוד כי אם מילת הגברים תוצא מחוץ לחוק, ההליך  יהפוך למחתרתי וחברי הקהילות יסעו אל מחוץ למדינה כדי לבצע אותו.

הצעת החוק באיסלנד מתקשרת לחוקים אחרים שאושרו במדינות אירופה ומציבים ערכים אחרים מעל לחופש הדת, דוגמת חוק האוסר שחיטה כשרה בבלגיה, או שורה של חוקים באירופה לאיסור לבישת חיג'אב או בורקה. הצעת החוק באיסלנד זוכה לתמיכה מפלגתית וציבורית רחבה, אומרת גונרסדוטיר. אם היא תאושר בקריאה ראשונה, היא תעבור לדיון בן כמה חודשים בוועדת הפרלמנט לפני שתהפוך לחוק.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ