סביונה מאנה
שליחת "הארץ" לרומא
סביונה מאנה
שליחת "הארץ" לרומא

מדגמים ראשונים מהבחירות באיטליה שפורסמו הלילה (ראשון) מסמנים ניצחון לגוש הימין ולמפלגות הפופוליסטיות במדינה. לפי המדגמים, המפלגה האנטי-ממסדית, תנועת חמשת הכוכבים, צפויה להיות המפלגה הגדולה ביותר. הברית של ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני עם מפלגות ימין קיצוני זכתה במירב הקולות, אך לא השיגה את הרוב הדרוש לשליטה בפרלמנט. ומפלגת השלטון מהשמאל-מרכז הגיעה רק למקום השלישי. נוכח המדגמים, פרשנים הזהירו שייקח זמן רב להקמת ממשלה, ובינתיים צפויים שבועות של חוסר יציבות. 

חגיגות במטה חמשת הכוכבים, הלילה
חגיגות במטה חמשת הכוכבים, הלילהצילום: /אי־פי

במדגמים שפורסמו עם סגירת הקלפיות, תנועת חמשת הכוכבים הפופוליסטית זכתה ב-32%-29% מהקולות. מפלגתו של ברלוסקוני זכתה בבין 16%-13% מהקולות. יחד עם השותפות של ברלוסקוני, "הליגה" (שקיבלה בין 16%-13%) ו"אחיי איטליה" (שקיבלה 6%-4%), הקואליציה לא השיגה 40% מהקלות הדרושים לרוב. מפלגת השלטון בראשות ראש הממשלה לשעבר מתאו רנצי זכתה לבין 23.5%-20.5%.  

תוצאות האמת צפויות להתפרסם בשעות הבוקר. באיטליה מזהירים כי המדגמים עלולים להיות לא מדיוקים, נוכח העובדה שבבחירות הקודמות במדינה, שנערכו ב-2013, הם סטו מהתוצאות ב-7%.

בעקבות המדגמים מסרה תנועת חמשת הכוכבים כי "כולם יצטרכו לדבר איתנו". ובאמת הפרשנים באיטליה העלו שתי קואליציות אפשריות, ובשתיהן משתתפת המפלגה: הראשונה היא חיבור בינה לבין מפלגות הימין שמוביל ברלוסקוני. חיבור אפשרי נוסף הוא בין תנועת חמשת הכוכבים לבין המפלגה הדמוקרטית, אולם לאור העובדה שהמפלגה הובילה את איטליה בשנים האחרונות ייתכן כי לא תסכים להיכנס כשותפה זוטרה בממשלה של תנועה צעירה. אחרים ציינו כי ייתכן שבתוצאות האמת יתברר שתנועת חמשת הכוכבים הבטיחה רוב לבדה. 

תחזית מושבים בפרלמנט

על פי חלק מהמדגמים, מפלגת הליגה הימנית-הקיצונית התחזקה מאוד, ואף קיבלה קולות רבים יותר ממפלגתו של ברלוסקוני. לפי ההסכם בין המפלגות, במצב כזה ימונה ראש מפלגת הימין הקיצוני מתאו סאלוויני לראשות הממשלה. סאלוויני מסר הלילה לתומכיו הודעה בת מלה אחת: "תודה".

מפלה למפלגת השלטון

ג'יבאני אורסינה, חוקר בחירות מאוניברסיטת LUISS שברומא, אמר שהמפלגות הפופוליסטיות הצליחו מעל למצופה. "מה שברור הוא שגוש המרכז-שמאל נענש", אמר אורסינה לגרדיאן, "הכלכלה של איטליה התקדמה וכך גם שיעורי האבטלה, אבל המצביעים לא קנו את זה".

השחקנים המרכזיים בבחירות:

גוש המרכז ימין 
בראש: סילביו ברלוסקוני, (פורצה איטליה)  שלא יוכל לכהן בתפקיד ראש הממשלה בשל הרשעתו ומתאו סאלוויני (הליגה)
  הגירה: גירוש מהגרים לא חוקיים, הידוק הפיקוח בגבולות 
האיחוד האירופי: שינוי אמנות, צמצום רגולציה, לא לנהלי "צנע"
כלכלה: מתן אשראי לעסקים קטנים-בינוניים וסיוע לעובדים צעירים

המפלגה הדמוקרטית
בראש: מתאו רנצי
הגירה: ביטול הנוהל כי מהגר יישאר במדינה אליה הגיע, ואי מתן סיוע למדינות שלא נושאות גם הן בנטל
האיחוד האירופי: הגברת שיתוף הפעולה הפוליטי והחברתי עם הגוש
כלכלה: הקטנת האבטלה אל מתחת ל-9%, הבטחת שכר מינימום ושכר שווה לנשים

מפלגת חמשת הכוכבים
בראש: לואיג'י די מאיו
הגירה: שינוי נוהלי קליטת מהגרים, העברת מבקי מקלט למדינות נוספות בגוש האירו
האיחוד האירופי: הגברת שיתוף הפעולה הפוליטי והחברתי עם הגוש
כלכלה: השתתפות העובדים בקבלת החלטות, קיצור יום העבודה

פרשנים באיטליה כינו את הפסד המפלגת הדמוקרטית "רעידת אדמה", ואמרו כי מנהיג המפלגה, ראש הממשלה לשעבר מתאו רנצי, ייאלץ לפרוש. המפלגה הודתה הלילה בהפסד. "זו תבוסה ברורה מאוד", אמר השר מאוריציו מריטיני לכתבים, "אין ספק שזו תוצאה רעה לנו". 

בקלפיות חלה ירידה קלה בשיעורי ההצבעה. משרד הפנים באיטליה דיווח הלילה על 73.2% הצבעה, לעומת 75% בבחירות ב-2013. לפני הבחירות היה חשש שאזרחים רבים ימנעו מהצבעה, נוכח חוסר האמון בשיטת הבחירות החדשה במדינה. לפי השיטה, רוב המושבים בבית התחתון יינתן למפלגה שתזכה ב–40% מקולות הבוחרים. אם בתוצאות האמת יתברר שאכן אף מפלגה לא הצליחה לעמוד ברף, יתקיים סיבוב שני בין שתי המפלגות שהשיגו את מירב הקולות.

"זו שיטת בחירות מפלה שבאה לשרת את מי שכבר נמצאים בפרלמנט", אמרה ל"הארץ" אמה בונינו, שרת החוץ לשעבר המתמודדת ברשימת אירופה+ מגוש המרכז־שמאל. "זו היתה מערכת בחירות מבישה, רוויית ולגריות, שקרים והבטחות סרק שלא יקוימו", אמרה. היא הגיבה בקוצר רוח כשנשאלה אם ובאיזו קואליציה עשויה הרשימה שלה לתמוך: "תנו ל–46 מיליון איטלקים לומר את דברם".

ברלוסקוני מצביע, היום
ברלוסקוני מצביע, היוםצילום: MIGUEL MEDINA/אי־אף־פי

למעט עיכובים ושיבושים ברומא ובפלרמו, ברוב הקלפיות ההצבעה התנהלה עד הצהריים כסדרה. אולם, בקלפי שבה הצביע ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני בן ה–81, היו הבוחרים עדים למחאה בלתי שגרתית: צעירה חשופת חזה נעמדה על שולחן, וקראה לעברו "תוקפך פג!". עם חלוף השעות, הלכו התורים והתארכו והשיבושים התרבו. לקראת הערב, המצביעים ברומא ובמילאנו נקראו להקדים לקלפיות ולא לחכות לרגע האחרון. "מישהו במשרד הפנים עשה בלגן", אמר מנהיג מפלגת הלגה, השותפה בקואליציה בראשות ברלוסקוני, מטיאו סאלוויני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ