מרגל רוסי לשעבר חלה בבריטניה בעקבות חשיפה לחומר לא ידוע; מצבו קשה

רשת BBC דיווחה כי המרגל סרגיי סקריפאל חלה באופן פתאומי לאחר שנחשף לחומר במתחם קניות. סקריפאל עזב את רוסיה כחלק מחילופי מרגלים בין וושינגטון למוסקבה לפני שמונה שנים

רויטרס והארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטרס והארץ

רשת BBC דיווחה היום (שני) כי אזרח רוסיה שהורשע בריגול עבור בריטניה וקיבל במדינה מקלט אחרי שנמלט מארצו, חלה באופן פתאומי אחרי שנחשף לחומר לא ידוע במחוז ווילטשייר. האיש, סרגיי סקריפאל בן ה-66, קיבל מקלט בבריטניה לאחר עסקת "חילופי מרגלים" בין ארה"ב לרוסיה ב-2010. גורם המעורה בפרטי החקירה אמר כי סקריפאל פונה לקבלת טיפול רפואי כשמצבו קשה.

המשטרה הודיעה על תקרית חמורה אתמול אחרי שגבר ואשה נפגעו מחומר לא ידוע במרכז קניות בסאליבורי. לאחר התקרית נסגר מתחם הקניות.

סרגיי סקריפאל לאחר שנעצר, כפי שפורסם ברשתות החברתיות

סקריפאל היה קולונל בחיל המודיעין הרוסי ולאחר שפרש הורשע ב-2006 בריגול למען בריטניה ונכלא למשך 13 שנים. הוא הורשע בגין מסירת פרטים על זהויות של סוכני מודיעין רוסים, שעבדו במסווה באירופה, לסוכנות הביון הבריטית MI6. לדברי רוסיה, סקריפאל קיבל עבור המידע שמסר מאז שנות ה-90 מאה אלף דולר.

ב-2010 הוא היה אחד מארבעה אסירים ששחררה מוסקבה בתמורה לעשרה מרגלים אמריקאים כחלק מעסקת חילופי אסירים בין המדינות. מיד לאחר השלמת העסקה הוטס סקריפאל לבריטניה.

זוהי לא הפעם הראשונה שאיש ביטחון רוסי לשעבר נפגע מחומרים רעילים על אדמת בריטניה. מקרה דומה אירע ב-1 בנובמבר 2006 אז הורעל למוות אלכסנדר ליטוויננקו, סוכן קג"ב לשעבר, בלונדון. ליטוויננקו לגם מספל תה מורעל, חלה ומת כעבור 22 ימים. בינואר 2016 הודיעה ועדת חקירה ציבורית בבריטניה כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אישר בעצמו את המבצע של המודיעין הרוסי לרצוח את הסוכן לשעבר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ