בית משפט בגרמניה: נשיא קטלוניה לשעבר יוכל להשתחרר בערבות

על קרלס פוג'דמון להישאר בגרמניה כל עוד נמשכים ההליכים נגדו. בעקבות החלטת בית משפט בצפון גרמניה שלא להסגירו בגין המרדה, ייתכן שהאישומים נגדו בספרד יופחתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרזה של פוג'דמון מחוץ לכלא שבו הוא עצור בגרמניה, בשבוע שעבר
כרזה של פוג'דמון מחוץ לכלא שבו הוא עצור בגרמניה, בשבוע שעברצילום: AXEL HEIMKEN/אי־אף־פי

בית משפט בגרמניה קבע אתמול (חמישי) שקרלס פוג'דמון, נשיא קטלוניה לשעבר, יוכל להשתחרר בערבות. פוג'דמון, שנמלט מברצלונה לאחר הכרזת העצמאות הכושלת באוקטובר, נעצר ביום ראשון שעבר. בית המשפט דן בבקשת הסגרתו לספרד שהגישה התביעה במדינה.

עורך דינו של פוג'דמון אמר שהוא ינסה לשלם את כספי הערבות, בגובה 75 אלף אירו, עד הבוקר. בית משפט מחוזי בשלזוויג שבצפון גרמניה דחה את בקשת הסגרתו בגין המרדה, וקבע כי ניתן יהיה להסגיר את פוג'דמון בגין שימוש לרעה בכספי ציבור. דוברת מטעם בית המשפט אמרה כי "אם הסגרתו של פוג'דמון על מעילה בכספי ציבור תתאפשר, לא ניתן יהיה להעמידו לדין בספרד בגין המרדה". 

לפי בית המשפט, אישום בהמרדה אינו פלילי בגרמניה, וכדי להעמיד לדין בגין בגידה במדינה נדרש סעיף הכולל אלימות, שאינו קיים במקרה של הנשיא הקטלאני לשעבר. העונש המירבי על המרדה בספרד הוא 25 שנות מאסר.

לפי בית המשפט, על פוג'דמון להישאר בגרמניה כל עוד הליך ההסגרה נמשך. "קיים סיכון של בריחה", נמסר מבית המשפט, "אבל הוא הופחת באופן משמעותי מכיוון שלא ניתן יהיה לעמידו לדין בגין המרדה". 

בדצמבר זכו המפלגות התומכות בעצמאות קטלוניה בבחירות אזוריות שנערכו ביוזמת מדריד, שפיזרה את הפרלמנט הקטלאני, אך הן לא הצליחו להרכיב ממשלה. לאחר הכרזת העצמאות, שנבלמה על ידי ממשלת ספרד, ביקש פוג'דמון מקלט בבלגיה. בית משפט בספרד הוציא נגדו צו מעצר אירופי בגין המרדה, חתרנות ושימוש לרעה בכספי ציבור. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ