הניצחון החדש של אורבן בהונגריה מגביר את כאב הראש של הפקידים בבריסל

תוצאות הבחירות בהונגריה מציבות בעיה לאיחוד האירופי, שייאלץ להתמודד עם מנהיג חזק שבז לליברליות של האיחוד אך נהנה מהכספים שלו. למרות כישלונות העבר, האיחוד מוכן להילחם על ערכיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורבן (שני משמאל) לצד מנהיגי היבשת מקרון, מרקל ורחוי

ניתן לומר בביטחון מלא כי רק מעטים בבריסל חגגו את נצחונו הסוחף של ויקטור אורבן בבחירות בהונגריה אתמול (ראשון). בחירתו של המנהיג הלאומני לראשות הממשלה בפעם הרביעית מציבה אתגר משמעותי בפני האיחוד האירופי. מאז שחזר לראשות הממשלה ב-2010 ערער אורבן את היסודות הדמוקרטיים של הונגריה והצר את צעדיה של מערכת המשפט והתקשורת החופשית. הידרדרות הדמוקרטיה בהונגריה לוותה בשנאת זרים ומהגרים, ובוז לפקידים בבריסל ולג'ורג' סורוס.

האיחוד האירופי, שנאלץ להתמודד בתקופה האחרונה בעיקר עם הברקזיט, צריך להתמודד כעת עם מדינה מרכזית ביבשת, שמתנתקת מערכיו הליברליים של האיחוד, ובמקביל ממשיכה להנות מכספיו. הנציבות האירופית, בינתיים, לא רואה במצב הזה בעיה מערכתית. גורמים באיחוד סבורים שנשיא הנציבות, ז'אן־קלוד יונקר, אינו מעוניין בעימות עם אורבן עד לסיום כהונתו ב-2019.

אחת ממודעות הקמפיין של אורבן נגד מהגריםצילום: LEONHARD FOEGER/רויטרס

אורבן ויונקר חברים שניהם במפלגת העם האירופי (EPP), גוש הימין־מרכז שהגן על אורבן מהביקורת שהוטחה בו. לפני הנצחון קיוו אחדים מחברי המפלגה שאורבן ישתנה. "תקופת הבחירות הפכה אותו לקיצוני וישיר יותר" אמר חבר נוסף ב-EPP, "אני חושב שהוא יתמתן ויהיה הגיוני יותר בהמשך". אך דווקא מי שעקבו אחר הקריירה של אורבן אינם משוכנעים בכך. "הוא הופך יותר ויותר שאפתן", אמר לוראן פץ', מומחה בריטי למשפט אירופי, "הוא מרגיש שהמצב הנוכחי פועל לטובתו".

אורבן השווה את תמרוניו מול בריסל ל"ריקוד הטווס": שינויים קוסמטיים שנועדו להרגיע את בכירי האיחוד בעוד הוא ממשיך ביישום תוכניותיו בהונגריה. בינתיים, נראה שזה מצליח: הונגריה המשיכה לקבל מימון מהאיחוד האירופי גם לאחר שהועלו חשדות לשחיתות שלטונית במדינה, בניגוד למדיניות כלפי צ'כיה, לדוגמה, שהכספים אליה הוקפאו.

ובהונגריה, מצליח אורבן להשיג את מבוקשו. הוא סירב לסגת בעניין חוק שדרש מארגונים לא-ממשלתיים שמקבלים מימון זר להגדיר את עצמן כ"ארגונים המקבלים סיוע מחו"ל". גם כשניסה לחוקק חוק שמשמעותו סגירת "האוניברסיטה המרכז אירופית" בבודפשט, מהלך שהכעיס מאד את האיחוד וגרר תביעה משפטית, אורבן לא משך את תמיכתו בחוק.

אחדים מחברי הפרלמנט האירופי סבורים שהצעדים שננקטו נגד אורבן לא מתאימים להתמודדות מולו. הפרלמנט האירופי החל בהליך מינהלתי נגד הונגריה, שסופו עשוי להיות בביטול זכות ההצבעה שלה במוסדות האיחוד - אך צעד זה לא נראה סביר.

קטע מתוכניתו של ג'ון אוליבר על הבחירות בהונגריה

כמה חברות באיחוד, בהן צרפת ואיטליה, תמכו בעבר בסעיף הקושר בין התנהלות דמוקרטית של ממשלות לבין מימון מדינתן, אך סעיף זה - גם אם יאושר - לא ייכנס לתוקף לפני 2024. "עד אז אורבן ייבחר עוד ועוד ועוד פעמים, וינצל את כספי האיחוד כפי שעשה עד עתה", אמר לסלו אנדור, חבר לשעבר בנציבות האירופית מטעם הונגריה, "זה לא פתרון אמיתי, זאת העמדת פנים". אנדור תומך בשינוי שיטת ניהול הכספים באיחוד. "אורבן ומקורביו לוקחים לעצמם מקופת האיחוד ובמקביל מקצצים במימון לחברה האזרחית ולתקשורת. זו סתירה שיש למצוא לה פתרון בדחיפות".

אך למרות שעד כה, האיחוד לא הצליח לרסן את מתקפתו של אורבן על הדמוקרטיה בהונגריה, חשוב לזכור שהארגונים האירופיים מסתמכים על מערכת משפט עצמאית ועל מערכת איזונים ובלמים. למרות שמדובר בהימור מסוכן, יש רמזים לכך שמנהיגי אירופה מוכנים לאתגר את ויקטור אורבן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ