ריבלין לנשיא פולין: "לא נוכל להתכחש לעובדה שפולין נתנה יד להשמדה"

השניים נפגשו בפולין לרגל השתתפותם במצעד החיים באושוויץ. ריבלין: "פה היתה קרקע שאפשרה לנאצים לעשות ככל העולה על רוחם". דודה על חוק השואה: לא חושש לדון בחלקים קשים בהיסטוריה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דודה וריבלין במחנה אושוויץ-בירקנאו, היום
עופר אדרת
עופר אדרת

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, מתח היום (חמישי) ביקורת חריפה על "חוק השואה", המאיים לשלוח לכלא את מי שידבר על מעורבות של העם הפולני בפשעי הנאצים, והשתמש במלים קשות כדי לתאר את מעורבותם של פולנים בשואת יהודי אירופה. בפגישה שקיים עם עמיתו הפולני אנדז'יי דודה במסגרת ביקורו בפולין, אמר ריבלין כי "פולין ופולנים נתנו יד להשמדה" וכי "פולין איפשרה את ביצוע האידיאולוגיה הנאצית".

לשכת ריבלין הפיצה לכלי התקשורת את תוכן הדברים שאמר ריבלין לדודה בפגישה המצומצמת שקיימו השניים לפני השתתפותם בטקס מצעד החיים במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. בין השאר אמר ריבלין לעמיתו כי בשל חוק השואה והאווירה שהוא יצר בפולין, "צל גדול מעיב על היחסים שלנו". בשיחתם הציג ריבלין נרטיב היסטורי שונה בתכלית מזה המקובל על ממשלת פולין ועל נשיאה, אשר משווים בין הסבל היהודי והפולני במלחמת העולם השנייה ורואים בפולנים קורבנות של הנאצים, ולא משתפי פעולה עמם. 

בהקשר זה אמר ריבלין: "אנחנו רואים בשואה תוצאה של אנטישמיות שהובילה לשחיטה של העם היהודי מתוך אידיאולוגיה נאצית שפרחה על קרקע פולנית". עוד אמר ריבלין: "פה היתה קרקע שאיפשרה לנאצים לעשות ככל העולה על רוחם, לא רק בפולין אלא בכל אירופה. אדמת פולין איפשרה את ביצוע האידיאולוגיה המחרידה של היטלר של השמדת עם". שידור חי ממצעד החיים:

עוד אמר ריבלין על חוק השואה, הממתין כעת להכרעת בית הדין לחוקה של פולין, שאמור לפסוק אם הוא נוגד את חופש הביטוי. "האמת לא תשתנה בגלל חוק כזה או אחר", אמר ריבלין. "אני יודע שיש דעת קהל ושיש לעתים רצון לרצות אותה ולפעמים גם לשנות חוקים בשל כך, אבל במקרה הזה כולנו מחכים לפרשנות בית המשפט שלכם בתקווה שהענן הזה ייעלם".

ריבלין הוסיף ואמר לדודה: "החוק הזה יכול לגרום לאנשים לחשוב שאתם אינכם נכונים להתמודד עם עברכם בשואה". בתום המפגש נשאו שני הנשיאים דברים קצרים, בנפרד, בפולנית ובעברית. בדבריו בפולנית אמר הנשיא דודה: "יש לנו מחלוקת גדולה בנוגע לתיקוני החוק שעברו בפרלמנט הפולני, אבל אני רוצה להבהיר שוב שבשום שלב לא רצינו לחסום את העדות (העדויות מתקופת השואה). להפך, רצינו להגן על האמת ההיסטורית, ואני כמנהיג רוצה לעשות את זה בכל מחיר, גם כשהיא קשה לנו". דודה התייחס למעורבות של פולנים בפשעים בשואה, ואמר: "אני לא מפחד לומר שהיו אנשים שצריך לגנות את התנהגותם... אנחנו לא מתכוונים לחסום את העדות, גם לא את העדות הקשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ