אורבן מעלה הילוך נגד מתנגדיו בהונגריה ופועל להוציא מחוץ לחוק ארגונים שתומכים במהגרים

בחירתו של אורבן בפעם הרביעית לראשות הממשלה נתנה לו אור ירוק לממש את הבטחות הבחירות שלו - הכוללות רדיפה אחר ארגונים חוץ ממשלתיים ותומכי הגירה

מיכאל קולבורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורבן, השבוע בבודפשט
אורבן, השבוע בבודפשטצילום: BERNADETT SZABO/רויטרס

לאחר שנבחר בשבוע שעבר בפעם הרביעית לראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן מגביר את פעילותו נגד ארגונים לא ממשלתיים ונגד המיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס. במקביל, כלי תקשורת פרו־ממשלתיים פועלים נגד אנשי אופוזיציה בכירים והפרלמנט ההונגרי מכין חוק שמטרתו "לעצור את סורוס".

מפלגת פידס הימנית של אורבן השיגה ניצחון מוחץ בבחירות, שנערכו ב-8 באפריל, לאחר שקיבלה קרוב ל-49% מקולות המצביעים. שיטת הבחירות בהונגריה הובילה לכך שאורבן קיבל שני שלישים מהמושבים בפרלמנט, וכתוצאה מכך יש לו רוב בבית הנבחרים, שמאפשר לו לשנות את החוקה.

הפגנה בבודפשט נגד ממשלת אורבן, בסוף השבועצילום: ATTILA KISBENEDEK/אי־אף־פ

בשבוע שעבר פרסם העיתון הכלכלי פיגייל, שבראשו עומד תומך נאמן של אורבן, רשימה של יותר מ-200 אנשים שלטענתו הם חלק ממזימה הממומנת על ידי סורוס להפיל את הממשלה החדשה. הרשימה כוללת נציגים של ארגונים לא-ממשלתיים, עיתונאים מקומיים ואקדמאים מ"האוניברסיטה האירופית המרכזית" - המוסד החינוכי שהקים סורוס ושכעת נמצא תחת איום סגירה.

הפרלמנט החדש מתכנן להעביר כבר בתחילת החודש הבא את החוק המכונה "לעצור את סורוס", שיאפשר לממשלה להוציא מחוץ לחוק ארגונים התומכים בהגירה, המהווים "סכנה לביטחון הלאומי". ההתלהמות של אורבן ועמיתיו גורמת לרבים בהונגריה לחשוש מעתידה של המדינה.

כמאה אלף בני אדם, רבים מהם עטופים בדגלי הונגריה והאיחוד האירופי, השתתפו בסוף השבוע בהפגנה בבודפשט נגד השחיתות השלטונית שמאפיינת את ממשלת אורבן. "זה מפחיד מאוד מאוד", אמרה מרטה פרדאווי, יו"ר ועדת הלסינקי בהונגריה, ששמה נכלל ברשימה של פיגייל. היא ציינה כי לרבים מהאנשים ששמותיהם מופיעים ברשימה כאנשים הקשורים לארגון שלה ולארגונים אחרים, אין תפקיד ציבורי והם רק עובדים מאחורי הקלעים. במקרים אחדים, הם כמעט לא פועלים כלל בארגונים האלה. 

עם זאת, היא ונציגים מארגונים לא ממשלתיים אחרים בהונגריה אומרים שפרסום הרשימה אינו מפתיע כלל. "לא הזדעזענו, רק נעצבנו", אמר ארון דמטר מאמנסטי אינטרנשיונל הונגריה, ארגון שגם הוא נכלל ברשימת פיגייל. לדבריו, הרשימה היא צעד נוסף בשורה ארוכה של התקפות שנעשות בהשראת אורבן על החברה האזרחית.

כתבה של ג'ון אוליבר על בחירתו של אורבן

התוקפים נוקבים בדרך כלל בשמו של סורוס ומשתמשים באנטישמיות מוסוות נגדו ונגד "שכירי החרב" שלו, העובדים, לפי תומכי אורבן, בארגונים לא-ממשלתיים. ברשימה שפורסמה בפיגייל השתמשו בכינוי ההונגרי “spekuláns” — ספקולנטים, ספסרים — מונח שבו משתמשים פעמים רבות במתקפות אנטישמיות. "זהו מונח שניתן להבין אותו כאנטישמי", הסביר דמטר, "הממשלה איננה מציינת במפורש שסורוס הוא יהודי, אבל זהו רמז לאלה שמכירים את סגנון הדיבור הזה".

פעילים חברתיים טוענים שההתקפות על החברה האזרחית בהונגריה ועל סורוס לא ייפסקו בעקבות ניצחונה של פידס בבחירות. ז'ייקה צ'אקי, חוקר בכיר ב-Freedom House, הסביר שאורבן מוכרח כעת להסלים את התקפותיו על "אויביו". "ההיגיון הפנימי של השיטה של אורבן מבוסס על תעמולה בלתי פוסקת, ומנטליות של מצור", הוסיף המומחה. כתוצאה מכך, גובר בהונגריה החשש שאורבן מתקרב יותר ויותר להפיכתה של הונגריה למדינה אוטוקרטית.

אדם שנברגר, מנהל ארגון נוער יהודי בבודפשט, אמר ל"הארץ" כי הוא ואחרים שמעו שמועות לפיהן החוק שנועד "לעצור את סורוס" עלול להיות עוד יותר רחב. לדבריו, עובדים זרים וארגונים לא-ממשלתיים בינלאומיים יוגבלו, והחוק עלול אפילו למנוע מעובדים בארגונים הונגריים לא-ממשלתיים להיכנס למדינה ולצאת ממנה באופן חופשי. בין אם השמועות האלה יתממשו או לא, שנברגר טוען שאורבן רוצה לפגוע בשם הטוב של הארגונים הלא-ממשלתיים בהונגריה, ובעיקר באלה המתעסקים בהגירה. 

צ'אקי מצדו אמר כי החודשים הבאים הם קריטים לאורבן ולאיחוד האירופי. "אורבן יצטרך להחליט אם ליישם את החקיקה, ואם הוא אכן יעשה זאת, זה יהיה רגע מכריע בהיסטוריה של הונגריה".

פוליטיקאים הונגרים ואירופאים קוראים למפלגת העם האירופית - גוש המרכז־ימין שמשתף פעולה עם פידס - לנקוט עמדה נוקשה נגד מפלגתו של ראש הממשלה.
"הגיעה השעה שהם יביעו את חששותיהם בפומבי", אמרה פרדאווי. "בעוד כמה שבועות יהיו חוקים נגד ארגונים לגיטימיים שעושים עבודה לגיטימית. חוקים אלה יהיו נגד חופש ההתכנסות במדינה החברה באיחוד האירופי".

פרדאווי ופעילים אחרים מתאמצים להבהיר את חששותיהם לאנשים מחוץ להונגריה, ובעיקר לבועת האיחוד האירופי בבריסל, ולהסביר את המתרחש במדינה בדרך שאנשים יבינו. "ככל שאנשים רחוקים יותר מהונגריה", אמרה פרדאווי, "קשה להם יותר להאמין מה קורה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ