"קנאביס לאספנים": תעשיית פרחי הקנאבוס פורחת באיטליה, למרות שהם אסורים לצריכה

אף שפעילים במדינה טוענים כי לפרחי ההמפ, שריכוז החומר הממסטל בהם מזערי, יש מאפיינים אנטי-דלקתיים, המדינה אסרה על עישונם או אכילתם. ועדיין, הם מקווים שהפופולריות שלהם תסייע ללגליזציה של הסם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקרים ביריד פרחי קנאבוס ברומא, בפברואר

במהלך השנה החולפת רוקנו שוב ושוב מדפי הקופי שופס באיטליה מצנצנות פרחי הקנאביס, במה שרבים מתארים כחלק מ"הבהלה לזהב הירוק". פרחי ההמפ, או קנאבוס (זנים של קנאביס סטיבה), נמכרים באופן חוקי תחת התגית "קנאביס לייט" משום שרמת הרכיבים הפסיכואקטיביים בהם שגורמים להתמסטלות נמוכה בהרבה מרמתם במריחואנה מעובדת. אולם למרות שהם לא נחשבים למסוכנים, או לכאלה שניתן להפיק מהם סם, המדינה אסרה על עישון הפרחים, אכילתם ועיבוד זרעיהם.

כמו שכתוב בהבהרה החמורה שמופיעה על כל צנצנת, המוצרים הם "לשימוש טכני" בלבד, ולא מיועדים לצריכת בני אדם. בלית ברירה, מסבירים המוכרים בחיוך מרומז וקריצה, הם נמכרים כ"מוצרים לאספנים" – המעמד הנוכחי והמופרך של קנאביס חוקי באיטליה.

פרחי המפ ביריד ברומא, בפברוארצילום: Nadia Shira Cohen / The New York

השיגעון של איטליה לקנאבוס הגיע לשיאו בדצמבר 2016, אחרי שנכנס לתוקפו חוק שמסדיר את הפקת ההמפ. החוק כלל שורה של כללים שנועדו לסייע בהפחת רוח חיים בתעשייה שהיתה בעבר נפוצה מאוד בארץ המגף. בשנות ה-40, אף נחשבה איטליה ליצרנית השנייה בגודלה בעולם של קנאביס תעשייתי – אחרי ברית המועצות.

החוק יועד לחקלאים שמגדלים המפ תעשייתי לצרכים מסחריים כמו מזון, סיבים, ביגוד, דלק אורגני, חומרי בנייה ומזון לחיות, ומכיל רמות נמוכות מאוד של רכיבים פסיכואקטיביים. אולם הוא לא מסדיר את השימוש בפרחי הקנאביס, וכך תעשייה חדשה-ישנה צמחה מתוך הריק החוקתי.

בשנה האחרונה, פרחו חברות המתמחות בהפצת "קנאביס לייט", נפתחו עשרות קופי שופס שמכרו מוצרי קנאביס וחקלאים רבים המירו את שדותיהם כדי לגדל את אחד מתוך 64 סוגי ההמפ התעשייתי, המאושר על ידי האיחוד האירופי. זאת ועוד, באיגוד החקלאים האיטלקי רואים בפריחת תעשיית ההמפ כאחד הפתרונות למשבר שהביא לקריסת המגזר החקלאי במדינה.

"יצרנו תופעה נהדרת", אמר לוקה מרולה, שרבים רואים בו כמי שדחף לשגשוג הקנאביס לייט במדינה, בין היתר בעזרת הסיקור התקשורתי הנרחב של החברה שלו, "פרויקט איזיג'וינט". בפברואר לבדו מכר מרולה 17 אלף ק"ג של פרחים – בעסקאות שמרולה, פעיל ותיק למען לגליזציה של מריחואנה, רואה כ"סוג של מרי אזרחי".

לוקה מרולה, אחראי לשיגעון הקנאביס לייט באיטליהצילום: Nadia Shira Cohen / The New York

לדברי ג'נרו מאולוצ'י, שהקים את יריד פרחי ההמפ "קנפה מונדי" ברומא, במאה השנים האחרונות הפכה המריחואנה לשם נרדף של סמים, ומחקה בן רגע מסורת ארוכת שנים. "אנחנו רוצים להעלים את המוניטין המושמץ הזה", הוסיף. "זו כלכלה חדשה, כמו עמק הסיליקון", הוא הוסיף במהלך היריד, אליו הגיעו בפברואר האחרון בתוך שלושה ימים יותר מ-30 אלף בני אדם. בתהליך הזה, הוא מבהיר, גם הקנאביס לייט יכול לתרום למען המאמצים לנורמליזציה של קנאביס.

רמות הטטראהידרוקנבינול, THC, שגורם לאנשים להתמסטל, נמצא בקנאביס לייט רק בשיעור של 0.2%  - לעומת 25%-15% של החומר הנמצא בדרך כלל במריחואנה מעובדת. בנוסף, יש בו רמות שונות של קנבידיול, CBD, לו מייחסים תכונות של משככי כאבים וחומרים אנטי דלקתיים, מבלי לגרום להשפעות פסיכואקטיביות.

באתר של חברת איזיג'וינט מופיעה הבהרה כי מוצרי החברה לא מיועדים לעישון או למאכל, והם גם לא מיועדים לשימוש רפואי, אבל בראיון עמו, אמר מרולה כי לקנאביס לייט יש מאפיינים שיכולים לסייע במגוון דרכים ולמגוון תופעות שניתנות לטיפול בעזרת מוצרים שאינם ממסטלים. "יותר אנשים סובלים מאינסומניה והתקפות חרדה מאשר ממחלת ALS, שבגינה ניתן לקבל מרשמים למריחואנה רפואית", הסביר מרולה והוסיף כי אותה מריחואנה רפואית צריכה להינתן לאלה שבאמת זקוקים למוצר עם רמות THC גבוהות יותר. עם זאת, הקהילה המדעית עדיין חלוקה בעניין השימושים הרפואיים של קנאביס לייט.

מבקרים ביריד פרחי המפ ברומא, בפברואר צילום: Nadia Shira Cohen / The New York

הצריכה השנתית של מריחואנה רפואית חוקית באיטליה צמחה מ-40 ק"ג ב-2013 לכמעט פי עשרה ב-2017, "ועדיין לא הגענו לשיא", אמר קולונל אנטוניו מדיקה, העומד בראש המפעל הצבאי לכימיקלים ותרופות (SCFM) הממוקם בפירנצה. המפעל המנוהל על ידי הצבא הוא המקום היחיד באיטליה שמגדל מריחואנה רפואית. נוכח הביקוש ההולך וגדל וחוסר יכולתו של המפעל לעמוד בהגדלת הצריכה, נאלצת המדינה לייבא מריחואנה כזו גם מהולנד ומקנדה.

אף שמריחואנה רפואית וקנאביס לייט הם חוקיים, ישנם משתמשים שסיפרו כי נעצרו לאחר שנמצאו מחזיקים את הפרחים. "אם המשטרה מעכבת אותך אחרי שקנית מריחואנה רפואית, צריך להתפלל שיהיו אלה שוטרים שמכירים את החוק ולא חושבים שמדובר בסם – אחרת רוב הסיכויים שתעביר את הלילה בכלא", אמרה אנדראנה סירחאן, רוקחת מרומא שמוכרת מריחואנה רפואית.

הפופולריות של הקנאביס לייט העניק זריקת מרץ מרעננת לארגונים הפועלים למען לגליזציה של מריחואנה – תהליך שמתקדם באיטיות במדינה מאז שנות ה-70. קבוצה של מחוקקים מכמה מפלגות שונות יזמו הצעת חוק במושב האחרון של הפרלמנט שנועד לאפשר את הלגליזציה של הקנאביס, אבל החוק לא הגיע להצבעה עד היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ