האיחוד האירופי אסר את השימוש בחומר ההדברה הנפוץ בעולם בגלל פגיעתו בדבורים

ניאוניקוטינואידים הם חומרי הדברה שנישאים במים ובאדמה וכיום נמצאים כמעט בכל מקום ברחבי העולם. חוקרים הזהירו מ"ארמגדון אקולוגי" אם מספר הדבורים ימשיך לצנוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דבורה מאביקה חמניה בגרמניה, ב-2016

האיחוד האירופי אסר על שימוש בחומר ההדברה הנפוץ בעולם, בשל פגיעתו באוכלוסיית הדבורים. לפי התקנה החדשה, שתיכנס לתוקף בסוף 2018, השימוש בניאוניקוטינואודים – רעלנים מלאכותיים שנמצאים בשימוש נרחב כחומרי הדברה – יורשה רק בחממות סגורות. בחומר נעשה שימוש נרחב גם בישראל.

דבורים וחרקים אחרים הכרחיים לייצור המזון העולמי, שכן הם מאביקים כשני שלישים מהייבול בעולם. הירידה החדה במספרם של החרקים המאביקים בעולם בשנים האחרונות מושפעת בין השאר מהשימוש הנרחב בחומרי הדברה. הצעת החקיקה זכתה לתמיכה ציבורית גדולה, ולמעלה מ-5 מיליון בני אדם חתמו על עצומה התומכת בשינוי, אך ארגוני חקלאים באירופה טענו כי האיסור יביא להקטנת היבול ולמחסור במזון.

דיווח על החלטת האיחוד

האיחוד האירופי אסר על השימוש בניאוניקוטינואידים בשדות של יבולים עם פרחים שמושכים דבורים – דוגמת חמניות – כבר ב-2013, אך לפני כחודשיים פורסם דו"ח נרחב שקבע כי כל שימוש בחומרי ההדברה הללו במקום פתוח פוגע פגיעה אנושה בדבורים. הפגיעה חמורה במיוחד ומתפשטת במהירות שכן חומרים ההדברה עוברים במים ובאדמה, ולמעשה מגיעים לכל מקום בעולם, גם אם לא נעשה בהם שימוש באותו המקום במכוון.

מחקרים שנערכו לאחרונה באירופה ובעולם גרמו לבהלה גדולה בקרב ממשלות וארגונים למען הסביבה. מחקר אחד הראה כי כ-75% מהדבורים בגרמניה נעלמו, והארגונים החלו להזהיר מ"ארמגדון אקולוגי". המחקרים הראו כי הניאוניקוטינואידים הורגים את הדבורים ישירות, אך הם גם עלולים לפגוע בהם באופנים אחרים – כמו פגיעות מוח ופגיעה בפוריות.

ויטאניס אנדריוקאיטיס, הנציב האירופי לענייני בריאות ובטיחות מזון, בירך על ההחלטה אמש: "בריאות אוכלוסיית הדבורים היא בעלת חשיבות עליונה עבורי מכיוון שהיא משפיעה על הגיוון בטבע, הפקת מזון ועל הסביבה כולה". מרטין דרמין, מארגון הגג של הארגונים הפועלים נגד ההשפעות המזיקות של חומרי ההדברה, טען כי "ההחלטה לאשר שימוש בניאוניקוטינואידים לפני 25 שנה היתה טעות נוראית שהובילה לאסון סביבתי. ההחלטה היום היא רגע היסטורי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ