איש נגד ממשלה: האם france.com שייך לממשלת צרפת, או למנהל האתר?

ג'ן-נואל פרידמן עמל במשך כ-20 שנה על אתר התיירות שלו, ובלילה אחד - לקחה ממשלת צרפת את שם הדומיין והאתר נעלם. פרידמן לא מוותר על מפעל חייו, ויוצא למאבק שעשוי לשנות את האינטרנט

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום מסך של אתר התיירות אליו מפנה כתובת האתר של פרידמן
ניו יורק טיימס

במשך יותר משני עשורים, ג'ן-נואל פרידמן החזיק באתר האינטרנט france.com, שהיה עסק משגשג: האתר שיווק טיולים לפריז, בורגונדי והריביירה הצרפתית, וליעדים פופולאריים נוספים ברחבי צרפת. אך ב-12 במארס השנה, העסק שלו פשוט נעלם. זה היה ביום שבו ניצחה ממשלת צרפת במאבק ארוך השנים שלה להשגת הכתובת france.com מידיו של פרידמן. 

"זה היה שוק של ממש לראות איך העסק שלי, שעבדתי עליו במשך כמעט 25 שנה, פשוט נהרס בלילה אחד", אמר פרידמן, אזרח צרפתי שמחזיק גם באזרחות אמריקאית, "בלי שום התראה, בדקה אחת הכל נעלם". ב-12 במארס web.com, חברת האם של הדומיין, העבירה אותו לצרפת - ובאחת, נלקח האתר מבעליו. כעת, מי שגולש ל-france.com מועבר ישירות ל-france.fr, אתר המנוהל על ידי משרד התיירות בצרפת.

אך פרידמן לא מוותר על מפעל חייו, ותובע את ממשלת צרפת בבית משפט בארה"ב. לדברי ויואק קרישנמורטי, עורך דין מטעם הקליניקה לחוקי סייבר באוניברסיטת הרווארד המסייע לפרידמן, למשפט השלכות גדולות - הרבה מעבר לחייו האישיים של פרידמן. "בחרנו להתעסק בתיק הזה בגלל שהוא ישפיע על איך שהאינטרנט עובד", מסביר קרישנמורטי.  

פרידמן רכש את שם הדומיין ב-1994, ולאורך השנים שינה ושידרג את האתר, עד לשנת 2015, אז התחילה ממשלת צרפת במאבקה המשפטי נגד פרידמן, בטענה כי יש לה זכות על שם האתר. הממשלה ניצחה בכמה קרבות משפטיים בצרפת, האחרון בהם בספטמבר 2017, אז קבע בית המשפט כי על פרידמן להעביר את שם הדומיין לממשלה, בתוספת קנס בסך 150 אירו על כל יום עיכוב.

בתביעה המתנהלת כעת בארה"ב, טוען פרידמן כי לממשלת צרפת אין זכות על שם הדומיין, וכי הפרה מספר חוקים אמריקאים בניסיונה לגזול ממנו את האתר. בין השאר, פרידמן מציין בתביעתו כי שם הדומיין הוא אמריקאי, ולכן לצרפת אין זכות לקחת אותו ממנו. למרות שנראה שהסיכוי קלוש, פרידמן נותר אופטימי. "היו לנו כמה שנים ממש טובות בעבר, ואם נצליח, יהיו לנו כמה שנים טובות גם בעתיד", אומר פרידמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ