מפגינים בצרפת השליכו בקבוקי תבערה והציתו מכוניות בהפגנת 1 במאי; כ-200 נעצרו

חברי ארגון אנרכיסטי שמתנגדים לרפורמות כלכליות של הנשיא מקרון הגיעו להפגנת איגודי העובדים במסיכות ובגדים שחורים. הם ניפצו חלונות ראווה וריססו גרפיטי עם מסרים אנטי-קפיטליסטיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת 1 במאי בפריז, אתמול
הפגנת 1 במאי בפריז, אתמולצילום: PHILIPPE WOJAZER/רויטרס

המשטרה בצרפת עצרה אתמול (שלישי) יותר מ-200 מפגינים בהפגנת 1 במאי בפריז. בארגוני העובדים תכננו לערוך הפגנה לא אלימה, אך המפגינים ניפצו חלונות ראווה והשליכו בקבוקי תבערה ברחובות העיר. הרקע למהומות הוא תוכניתו של הנשיא עמנואל מקרון לערוך רפורמה בכלכלת הצרפת, שתכלול גם פגיעה בזכויות היתר, לתפיסתו, של העובדים המאוגדים.

לדברי הרשויות במדינה, כ-1,200 מפגינים הגיעו להפגנה השנתית של איגודי העובדים כשהם עוטים מסיכות ולבושים בשחור. הם ניפצו חלונות, שדדו חנויות, הציתו מכוניות וריססו גרפיטי עם מסרים אנטי-קפיטליסטיים. יותר מ-200 נעצרו, וארבעה נפצעו באורח קל. במהלך העימותים המשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפגנות. המשטרה בפריז הזהירה מראש לגבי האפשרות לעימותים עם קבוצת שמאל אנרכיסטית הידועה בכינוי "בלאק בוקס" (Black Bocs), לאחר שחברי הקבוצה קראו ברשתות החברתיות להפוך את יום הפועלים ל"יום מהפכני".

הפגנת 1 במאי בפריז, אתמולצילום: THOMAS SAMSON/אי־אף־פי
הפגנת 1 במאי בפריז, אתמולצילום: ALAIN JOCARD/אי־אף־פי

דובר מטעם הממשלה הצרפתית, בנג'מין גריווה, ביקר את המפגינים על שכיסו את פניהם. "כשיש לך אמונות כנות, אתה מפגין בפנים חשופות", אמר. "אלו שמסתירים את פניהם, הם אויבי הדמוקרטיה".

דיוויד לה ברס מאיגוד השוטרים אמר כי כוחות האבטחה העדיפו לתת למפגינים לנפץ דברים מאשר להיכנס לעימות. זאת, כדי שלא יהיו נפגעים משני הצדדים, דבר שעלול להגביר את המתח. "הם באו כדי לפגוע בסמלים של קפיטליזם וכדי לשרוף שוטרים", אמר. "כשאתה מגיע עם בקבוקי תבערה, זה כדי לשרוף שוטרים".

הפגנת 1 במאי בפריז, אתמולצילום: PHILIPPE WOJAZER/רויטרס

בחלק מהמחאה של האיגודים המקצועיים על מדיניותו של מקרון, עובדי חברת הרכבות של צרפת פתחו בעיצומים של שלושה חודשים בכל רחבי המדינה. אתמול אמר מקרון, כפי שציין כבר בעבר, שהוא לא ייסוג מקידום הרפורמות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ