מומחה: כמות הגז ששימשה להרעלת המרגל הרוסי לשעבר בבריטניה היתה גדולה מאוד

מנכ"ל הארגון למניעת הפצת נשק כימי מעריך כי כ-50 עד 100 גרם של גז עצבים נוזלי שימשו להרעלת סקריפאל ובתו - מה שמצביע על כך שהגז נוצר כדי לשמש ככלי נשק ולא למטרות מחקר

ניו יורק טיימס וד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס וד-פ-א

המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפאל ובתו יוליה הורעלו בבריטניה בעזרת גז עצבים נוזלי בכמות גדולה מאוד - כ-50 עד 100 גרם. כך מעריך מנכ"ל הארגון הבינלאומי למניעת הפצת נשק כימי, אחמט אוזומג'ו.

לדברי אוזומג'ו, כמות הגז נוביצ'וק – שפותח בעבר על ידי ברית המועצות למטרות צבאיות – בה נעשה שימוש בתקיפת המרגל לשעבר ב-4 במארס, היתה משמעותית יותר גדולה מהכמות הדרושה למטרות מחקר ושלום, מה שמצביע על כך שהיא נועדה כמעט בוודאות לשמש אך ורק כנשק.

חיילים בריטים סוקרים את האזור בו נמצאו סקריפאל ובתו, בחודש שעבר
חיילים בריטים סוקרים את האזור בו נמצאו סקריפאל ובתו, בחודש שעברצילום: Ben Birchall/אי־פי

בראיון לניו יורק טיימס הבהיר אוזומג'ו כי הוא לא יודע מה היתה הכמות המדויקת של החומר בה נעשה שימוש וכי הוא נוקט צעדים כדי להוסיף את גז העצבים לרשימת כלי הנשק הכימיים המפוקחים על ידי ארגונו. 

אם הצעד ימומש, יידרשו כל המדינות החתומות על האמנה למניעת הפצת נשק כימי – כמו רוסיה, ארה"ב ובריטניה – להכריז על כל ייצור או מאגר של נוביצ'וק מעל 10-5 גרם – הכמות הדרושה למטרות מחקר או לייצור אנטידוטים. יהיה זה הגז הכימי הראשון שמתווסף לרשימות הארגון מאז 1993, אז גם נחתמה האמנה.

רוסיה הכחישה שיש לה מאגר של גז העצבים הזה, והכחישה שהיא עומדת מאחורי תקיפת המרגל לשעבר. אולם הממשלה בבריטניה הודיעה כי יש לה עדויות הן להימצאות הנשק בידי רוסיה והן לאחריותה הבלעדית על התקיפה.

סקריפאל ובתו יוליה התמוטטו בתחילת חודש מארס על ספסל בעיר סליסבורי שבדרום אנגליה, שעות ספורות אחרי שנחשפו לגז נוביצ'וק. חוקרים הודיעו כי השניים הורעלו אחרי שנגעו בידית דלת הדירה של סקריפאל שזוהמה בכוונת תחילה בחומר הרעיל.
רוסיה טענה כי ייתכן שמעבדות שונות במערב פיתחו את הרעל בו נעשה שימוש, אך אוזומג'ו הבהיר כי אם המעבדות במערב היו מפתחות את הגז למטרות מחקר או ייצור אנטידוט, הן היו מייצרות כמות קטנה יותר של החומר. 

"למטרות מחקר או הגנה יש צורך בכמות של חמישה עד עשרה גרם, אבל בסליסבורי, מבלי לדעת את הכמות המדויקת נראה שנעשה שימוש ביותר – בין 50 ל-100, מה שאומר שזה הרבה מעבר לפעולות מחקר או הגנה", אמר אוזומג'ו. לדבריו, חוקרי הארגון נטלו דגימות מדלת הבית של סקריפאל, הפארק בו הוא התמוטט יחד עם בתו "וכמה מקומות נוספים בהם סקריפאל היה נוכח". 

בתוך כך, נשיא צ'כיה מילוש זמאן אמר היום כי ארצו ערכה ניסוי בגז נוביצ'וק, ובכך סתר במידה מה את טענה בריטניה כי רוסיה זו שייצרה את הגז ששימש להרעלת סקריפאל. "כמות הרעל שיוצרה לניסוי היתה קטנה והיא הושמדה לאחריו", אמר זמאן, שמנהל יחסים חמים וקרובים עם עמיתו הרוסי ולדימיר פוטין.

דוברת משרד החוץ של רוסיה, מריה זכרובה, התייחסה לדבריו של זמאן, שנאמרו בראיון לתחנת הטלוויזיה בראנדוב, ואמרה כי ההנהגה הבריטית שיקרה כשהאשימה שרוסיה היא היצרנית היחידה של כלי הנשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ