למרות הגזענות והברקזיט, עבור השחורים בלונדון הגיע זמן מייגן מרקל

עד היום החתונות המלכותיות בבריטניה עניינו מעט מאוד שחורים בממלכה הלבנה. אך נישואיו של הנסיך הארי עם אמריקאית חצי שחורה שינתה את התמונה. כמו רבים מהם גם היא תנסה למצוא את מקומה בחברה הבריטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייגן מרקל והנסיך הארי בדרום ווילס, בינואר
מייגן מרקל והנסיך הארי בדרום ווילס, בינוארצילום: BEN BIRCHALL/אי־אף־פי

בימים הקרובים, כל מי שיעז להעביר ביקורת על מייגן מרקל, השחקנית האמריקאית שתינשא בעוד שבוע לנסיך הבריטי הארי, ייאלץ להתעמת עם טסהו לנגולו, ילדה שחורה בת 11 מדרום מזרח לונדון.

לנגולו התמכרה למשפחת המלוכה בגלל מרקל, בת לאם אפריקאית-אמריקאית ואב לבן. כאשר היא מסתכלת על מרקל, טסהו רואה את עצמה – תושבת חדשה באנגליה המנסה למצוא בה את מקומה.

טסהו לנגולו בפארק סמוך לביתה. מזדהה עם מרקלצילום: Andrew Testa / The New York Time

רבים ממעיטים בערכו של התקדים שהציבה החתונה המלכותית בין מרקל לנסיך הארי. בני מלוכה לבנים טענו במקרים רבים כי הגזענות לא מהווה יותר בעיה רצינית בחברה הבריטית. אבל לשחורים רבים במדינה, החתונה המלכותית היא הסחת דעת מהגידול בדעות חסרות הסבלנות והמתנגדות להגירה בבריטניה של עידן הברקזיט.

אבל מול עיניה של לנגולו עומדת אך ורק מייגן מרקל, והיא רוצה לדעת עליה הכל. האם השיער שלה הוא מסולסל במקור והאם יש תמונות שמתעדות אותה עם שיער כזה? האם הם ישכרו די-ג'יי שיתקלט בחתונה שלהם, והאם הוא ינגן היפ-הופ? לנגולו לא יכולה לחכות שלזוג המלכותי ייוולד תינוק, משום שהוא יהיה חצי שחור, כמוה. היא מקווה שלמרות כל הציפיות, לתינוק יהיה שיער שחור. "אין שום דבר שאנשים גזענים יכולים לעשות בעניין הזה", היא אומרת בשמחה, "אז הם יכולים רק להתרגל לעצם הרעיון".

אמה של טסהו, קרול, שגדלה בכפר בדרום אפריקה, חונכה לאהוב את משפחת המלוכה הבריטית. חבריה לפעמים חולקים עליה וטוענים כי מרקל כמעט ולא שחורה ויכולה לעבור בקלות כלבנה. "בעיני זה לא משנה", אמרה קרול בחיוך, "אמא שלה אפריקאית, לכן היא אפריקאית". לדבריה, ביום החתונה היא ובתה יחכו למרקל בפינה "מכיוון שאנחנו מרגישות שהיא לבד. היא צריכה שיעמדו מאחוריה אנשים שיגידו 'אחות, אנחנו כאן, את לא לבד, אנחנו הולכים להגן עליך'".

87% מהאוכלוסייה בבריטניה היא לבנה. רק 3% הם שחורים, רובם מרוכזים בשכונות פרבריות כמו ניו קרוס, בה מתגוררות קרול ובתה טסהו. אבל המתח הגזעי נטוע עמוק בשכונה, שלעתים רחוקות נשמעים בה גילויי אהבה למלכה הלבנה. לא הרחק מביתה של טסהו מוצבת אנדרטה לזכרם של 13 צעירים שחורים ואשה אחת שנהרגו בשריפה ב-1981, שלטענת רבים הוצתה על ידי גזענים. למרות התוצאות הקשות איש מעולם לא עמד לדין ולא הוגשו כתבי אישום. בתגובה התאספו אז אלפי שחורים תושבי לונדון לצעדת מחאה, שבעקבותיה פרצו התפרעויות קשות שפשטו בעיר כולה.

טסהו, אמה ואחיה בשכונת מגוריה, לא המקום הכי ידידותי למלכה הלבנה צילום: Andrew Testa / The New York Time

בפארק מחוץ לתיכון המקומי בניו קרוס, היכן שבאופן קבוע מסיירים שוטרים במדים הלוך ושוב, יושבות תלמידות צעירות, נכדותיהם של מהגרים מג'מייקה, שמספרות כי הגזענות בבריטניה רק הולכת ומחריפה. לדברי קמי מור, בת ה-17, הברקזיט התיר את הרסן הגזעני בבריטניה הלבנה. "זה מחזיר מחדש הרבה דברים שחשבנו ששייכים לעבר", אמרה.

מור התייחסה גם לחתונה המדוברת ולדבריה, "לאף אחד מהדור הצעיר לא אכפת מהחתונה המלכותית, אני חושבת שזו יותר אטרקציה לתיירים". לטענתה, ההתרגשות סביב החתונה רק גורמת לה להרגיש יותר מנוכרת. "הם תמיד ימצאו סיפור כיסוי כדי להסיח את הדעת מהבעיה האמיתית".

בסוף שנות ה-90, כשבריטים רבים הביעו ספק בחשיבותה של המונרכיה למדינה, היו אלה בעיקר קבוצות המיעוט הגזעיות והצעירות שלא הסתירו את התנגדותן הישירה למשפחת המלוכה. אלה אותם חלקים בחברה שהרגישו שהם מושתקים על ידי "הלבנים התוקפניים, סמל לבריטניה של פעם", מסביר מארק לאונרד, האחראי על יחסי החוץ במועצת אירופה.

אולם הקיץ הזה, לאט לאט, השכונות השחורות של בריטניה, מתחילות להתמכר לאופרת הסבון המקומית. "זה סיפור גדול יותר למשפחת המלוכה מאשר לנו – זה סיפור גדול שהם בכלל מאפשרים לזה לקרות", אמרה תרזה איקולודו, מנהלת בת 45 שעה שחברתה קולעת לה צמות בסלון יופי בדרום לונדון. "אולי הם נותנים לזה לקרות מתוך תקווה שזה לא יעבוד, כדי שלפחות הם יוכלו להגיד שהם נתנו לזה צ'אנס וזה מה שיצא", הוסיפה איקולודו, "או שאולי הם מבינים שהם צריכים להתאים את עצמם לזמנים שלנו, ושזה מה שהוא (הנסיך) רוצה וצריך לתת לו להיות מאושר".

הקרימינולוג אנתוני גאנטר תיאר כיצד הוא נפעם לגלות כמה רבים ממכריו השחורים – אנשים שמעולם לא הביעו עניין ולו הקטן ביותר במשפחת המלוכה – נפלו בקסם סיפורה של מרקל. "כמעט כל אדם שחור וחום שאני מכירה, זו החתונה המלכותית הראשונה שהם ממש מוצאים בה עניין", הוסיפה אפואה הירש מחברת ספר על גזע וזהות בבריטניה. "גם בניגוד לשיקול הדעת המושכל שלהם, הם פשוט סקרנים לגבי העובדה שהולכים להיות אנשים שחורים שם (בבית המלוכה)".

בין אותם סקרנים, שילוו את הזוג המלכותי שעה שייצאו מטירת וינדזור בכרכרה רתומה לסוסים, תעמוד גם טסהו לנגולו. היא תעמוד שם עם גשר על שיניה ותציג את עצמה בשמה האמצעי, הלא- אפריקאי, טיפאני, ארבע שנים אחרי שעברה לבריטניה עם משפחתה בעקבות העבודה של אביה. עכשיו יותר מתמיד היא מרגישה בבית, והסיבה לכך היא לא אחרת מאשר מרקל.

כמו רבים אחרים גם היא סבורה שהנישואים האלה יהיו מסע אחד ארוך ומפרך. "צריך לתמוך בהארי על שבחר בה", אמרה טסהו, "וגם היא אמיצה, להיות הראשונה שנכנסת לשם, למרות שהיא יודעת שיהיו אנשים שישפטו אותה. היא אמיצה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ