גרדיאן ורויטרס

הפרלמנט הקטלאני בחר היום (שני) מועמד תומך עצמאות לנשיאות המחוז. הנשיא החדש, קים טורה, יאפשר להחזיר לממשל המקומי את האוטונומיה שנשללה ממנו לאחר הכרזת העצמאות החד-צדדית.

66 מחוקקים הצביעו בעד מינויו של טורה, 65 התנגדו ועוד 4 נמנעו. חברי הפרלמנט הקטלאני לא הצליחו לאשר את מינויו של טורה בהצבעה שלשום, אולם מפלגת המועמדות למען אחדות עממית (CUP) הודיעה כי לא תחסום את אישור מינויו בהצבעה החוזרת היום, וכך יהיו לו את הרוב הדרוש לאישור.

טורה, בן 55, נבחר על ידי נשיא קטלוניה המודח, קרלס פוג'דמון, שנמצא בגרמניה ואם יוסגר לספרד יעמוד לדין. טורה אמר ביום שבת כי הוא "עובד ללא לאות עבור רפובליקה קטלאנית" והזהיר כי המשבר מול מדריד לא יסתיים גם לאחר השבעת הממשלה. טורה זעם על מוסדות האיחוד האירופי על מה שכינה שתיקתם מול המשבר בספרד. הוא הוסיף כי יהיה מוכן לדון ללא תנאים מקדימים עם ראש הממשלה מריאנו רחוי.

מנהיגי המחוז הבדלנים הכריזו עצמאות באוקטובר בשנה שעברה, לאחר משאל עם שהרשויות במדריד הגדירו לא חוקי. בעקבות ההכרזה, הפעיל הסנאט במדריד את סעיף 155 בחוקה, שמאפשר לממשלה המרכזית להשתלט על סמכויות המחוז. בדצמבר נערכו בחירות במחוז, שבהן ניצחו תומכי העצמאות. אולם מאז, אך כל המועמדים להנהגת הממשלה נכשלו.  

טורה יצטרך להתמודד עם חילוקי דעות גם בתוך מחנה העצמאות, המורכב ממפלגת CUP, מפלגת השמאל הרפובליקאי (ERC) ומפלגתו של פוג'דמון יחד למען קטלוניה (JxCAT) . במשאל הרפובליקאי מעוניינים לנקוט בגישה מתונה מול מדריד, בעוד האסטרטגיה של פוג'דמון היא לנצל כל הזדמנות לאתגר את הרשויות הספרדיות ולהשאיר את התנועה הבדלנית בחיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ