בוסניה דחתה את בקשת ההסגרה של תוניסיה לחשוד בהתנקשות במהנדס חמאס ב-2016

תוניסיה דרשה להסגיר אזרח בוסניה שנעצר השבוע, אולם בית המשפט דחה את הבקשה מאחר שאין למדינות הסכמי הסגרה הדדיים. ההתנקשות במהנדס התעופה מוחמד א-זווארי יוחסה למוסד

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוחמד אזוארי
מוחמד אזואריצילום: צילום מתוך פייסבוק

בית המשפט בבוסניה דחה היום (חמישי) את בקשתה של תוניסיה להסגיר את החשודים בהתנקשות במהנדס התעופה של חמאס, מוחמד א-זווארי, ב-2016. תוניסיה ביקשה להסגיר את אלביר סראץ', שנעצר השבוע בעקבות צו של האינטרפול. הבקשה נדחתה מאחר שלבוסניה ותוניסיה אין הסכם הסגרה הדדי והן לא חתומות על אמנות בינלאומיות שמאפשרות להסגיר אזרחים בתנאים מיוחדים.

השופט בבוסניה אמר כי סראץ' חשוד ב"ביצוע פעולות טרור וחברות בארגון טרור, כמו גם הפרעה לסדר הציבורי ולביטחון לאומי". החשוד, מצדו, הכחיש את כל המיוחס לו.

א-זווארי נמנה עם מובילי פרויקט המטוסים ללא טייס בחמאס. ב-15 בדצמבר 2016 הגיחו אלמונים וירו בו למוות מטווח קצר בעיר ספאקס. לפי הדיווחים בתוניסיה לאחר ההתנקשות, א-זווארי נפגע משמונה כדורים, מתוכם חמישה בראשו. עוד נטען כי המתנקש היה איש מיומן ומאומן היטב, ונמלט מהמקום. לפי הדיווחים, כוחות הביטחון במדינה איתרו שני אקדחים ומשתיקי קול בתוך כלי רכב שכור, שלטענתם קשורים בהתנקשות.

בנובמבר 2017, הטיל הארגון את האחריות להתנקשות על המוסד באופן רשמי. חבר בלשכה המדינית של חמאס, מוחמד נזאל, שעמד בראש ועדת החקירה בנושא, הודיע כי היו אלה שני סוכני מוסד שנשאו דרכונים בוסניים וקיבלו סיוע מגורמי ביטחון ומודיעין נוספים. "ההכנות הלוגיסטיות החלו ארבעה חודשים לפני ההתנקשות, והוא היה במעקב צמוד של המוסד במשך תקופה זו", אמר אז.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ