הפופוליסטים באיטליה הכריזו על מועמדם לראשות הממשלה: משפטן בינלאומי ללא ניסיון פוליטי

ג'וזפה קונטה מקורב למנהיג מפלגת חמשת הכוכבים. מומחים מתריעים כי ממשלה משותפת לפופוליסטים ולימין הקיצוני תהיה הימנית ביותר מאז הפיכת איטליה לרפובליקה

סביונה מאנה
סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וזפה קונטה (מימין) עם מנהיג חמשת הכוכבים דה-מאיו ברומא, במארס
סביונה מאנה
סביונה מאנה

נציגי הפופוליסטים והימין הקיצוני באיטליה סיימו היום (שני) לדון עם הנשיא סרג'ו מטארלה על המועמד האפשרי לראשות הממשלה, ואישרו כי הציעו את המשפטן ג'וזפה קונטה לתפקיד. כעת ממתינים הצדדים שהנשיא יזמן את קונטה במטרה לאשר, או לדחות, את מועמדותו.

קונטה, בן 54, הוא משפט בעל מוניטין בינלאומי, חסר ניסיון פוליטי ומקורב למנהיג המפלגה הפופוליסטית חמשת הכוכבים (M5S), לואיג'י די-מאיו. הוא למד משפטים באוניברסיטה לה ספיינצה ברומא, והמשיך את לימודיו באוניברסיטת ייל, בווינה, בסורבון בפריז בקמברידג' ובאוניברסיטת ניו יורק, ומאחוריו קריירה משפטית מפוארת. קונטה, המתבלט באלגנטיות שלו, הוא עורך דין ומרצה למשפטים באוניברסיטה של פירנצה, ותומך בפישוט הליכי ממשל.

מנהיג מפלגת לגה סלביני ביציאתו מלשכת הנשיא, היוםצילום: ANDREAS SOLARO/אי־אף־פי

אם מטארלה לא יאשר את המינוי, הוא יכול על פי חוק לבחור בעצמו את המועמד. לנשיא גם הזכות והסמכות להסכים או לפסול מועמדים למשרדי הממשלה. לשכת הנשיא זימנה מחר להתעייצויות בנושא את יו"ר הבית התחתון, רוברטו פיקו, ממפלגת חמשת הכוכבים, ואת יו"ר הסנאט אליזבטה קאזלטי החברה במפלגת פורצה איטליה של ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני.

הראשון שיצא היום מלשכתו של הנשיא היה די-מאיו שנראה אופטימי וחייכן כמנהגו, וחזר על סיסמאות בחירות. השני שיצא היה מתאו סלביני, ראש מפלגת לגה הימנית קיצונית. בניגוד לשבוע שעבר, גם הוא יצא אופטימי וחייכן שהוא עטור בעניבה ירוקה כצבע מפלגתו ההיסטורית הליגה הצפונית לשעבר, וניסה להרגיע את השווקים הלא יציבים נוכח המשבר הפוליטי.

"אני שומע שרים ונציבים מודאגים מחוץ לאיטליה ואני אומר להם: אין לכם סיבה לדאגה, אנחנו מתכוונים להמריץ את כלכלת איטליה לרווחת כל האזרחים,  ש-20%  מהם נוטלים היום תרופות פסיכיאטריות", אמר מנהיג הלגה.

מאז היוודע תוצאות הבחירות ב-4 במארס, היתה המערכת הפוליטית באיטליה במבוי סתום, שכן אך אחת מהמפלגות לא קיבלה את מספר הקולות הדרוש כדי להוביל את הממשלה לבדה. חמשת הכוכבים זכתה ל-32% מהקולות ולגה קיבלה 17%, ובתור שתי המפלגות הגדולות בפרלמנט העתידי יש להן את הסיכוי הגבוה ביותר להקים ממשלה. 

באופוזיצה הביעו חשש מהקמת ממשלה אפשרית משותפת ללגה ולחמשת הכוכבים. מומחים טוענים כי ממשלה כזו תהיה הממשלה הכי ימנית שהיתה באיטליה מאז הפיכתה לרפובליקה לפני יותר מ-70 שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ