הולנד ואוסטרליה: רוסיה אחראית להפלת מטוס הנוסעים המלזי מעל אוקראינה

ההודעה מגיעה בעקבות הצהרת חוקרים בינלאומיים אתמול כי טיל של צבא רוסיה הפיל את המטוס ב-2014. שר החוץ של הולנד: מצפים שרוסיה תעניק פיצויים לקורבנות

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוקרים מציגים את שברי הטיל שהביא להפלת המטוס, אתמול
אי-פי ורויטרס

הולנד ואוסטרליה מטילות על רוסיה את האחריות על הפלת המטוס המלזי מעל מזרח אוקראינה ביולי 2014. בהתרסקות נהרגו כל 298 הנוסעים ואנשי צוות שהיו בטיסת MH17 של מלזיה איירליינס מאמסטרדם לקואלה לומפור, רבים מהנוסעים היו אזרחי אוסטרליה. המטוס נפגע מטיל ואתמול הודיע צוות חוקרים בינלאומי כי הושגו ראיות מוצקות לכך שמערכת טילים של צבא רוסיה הפילה אותו.

שר החוץ של הולנד, סטף בלוק, אמר כי בעקבות מסקנות החוקרים "הממשלה נוקטת צעדים נוספים ובין השאר מטילה את האחריות המלאה על רוסיה". לדברי בלוק, הולנד ואוסטרליה ביקשו מרוסיה להשתתף בשיחות במטרה למצוא פתרון שיפצה על הנזק והכאב שנגרמו כתוצאה מהפלת המטוס. שר הביטחון של רוסיה טען אתמול בתגובה כי אף טיל לא חצה את גבול רוסיה-אוקראינה.

אתמול היתה הפעם הראשונה שהחוקרים אישרו כי צבא רוסיה היה מעורב בהפלת מטוס הנוסעים. בכירים ברוסיה הכחישו כל מעורבות בתקרית, ובתקשורת הקשורה לקרמלין נפוצו תיאוריות שלפיהן אוקראינה עומדת מאחורי ההפלה. מוסקבה השתמשה בזכות הווטו שלה באו"ם כדי למנוע הקמת בית דין בינלאומי למציאת אשמים, מהלך שמשמעו שכל משפט עתידי בנושא יערך בהולנד תחת חוקי המדינה.

השר בלוק הוסיף כי ארצו דורשת מרוסיה להציע פיצויים לקורבנות הטיסה, והבהיר כי רוסיה אחראית משום שהיא שלחה את מערכת הטילים שהפילה את המטוס לאוקראינה. הוא גם אמר כי הולנד מצפה שרוסיה תשתף פעולה עם החוקרים הבינלאומיים. לדבריו, הוא יצר קשר עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב, שהמשיך להכחיש את מעורבות ארצו בהפלת המטוס. הוא חזר ואמר כי ארצו מצאה קשר ישיר בין הטיל שהפיל את המטוס לצבא הרוסי.

בתגובה לדברי השר ההולנדי הכחישה היום רוסיה את ההאשמות. דובר נשיא רוסיה, דמיטרי פסקוב, אמר כי רוסיה לא קיבלה אישור לקחת חלק בחקירה ולכן היא לא יכולה לסמוך על ממצאיה. הוא גם טען כי אוקראינה תרמה לטרגדיה משום שסירבה לאסור על תנועה אווירית אזרחית מעל אזור מלחמה.

שר החוץ של רוסיה אמר כי הוא קרא לעמיתו ההולנדי להכיר וללמוד את העובדות שהציגה רוסיה לפני שהוא ממהר להאשים אותה בהפלת מטוס. לברוב הבהיר באוזני בלוק כי ארצו מוכנה לשתף פעולה עם החקירה והזהיר את החוקרים מפני ניסיון להתעלם מעובדות שסיפקה רוסיה.

משרד ההגנה הרוסי טען כי הטיל שהפיל את המטוס שייך "בסבירות גבוהה יותר" לארסנל של צבא אוקראינה. לפי המשרד, שברי הטיל שהוצגו על ידי החוקרים מצביעים על כך שמדובר בטיל מתוצרת סובייטית משנת 1986. לדבריו, צבא רוסיה הוציא מכלל שימוש את כל הטילים מהסוג הזה ב-2011. מנגד, אוקראינה רכשה טילים כאלה מהצבא הסובייטי.

גרמניה הגיבה גם היא להאשמות ואמרה שהיא מגבה את הקריאות להטיל אחריות על מי שעומד מאחורי הפלת המטוס. דוברת הממשלה בברלין, מרטינה פיץ, אמרה כי הממשלה מקבלת ותומכת בממצאי החוקרים הבינלאומיים. לדבריה, "רוסיה צריכה לקבל את אחריותה כדי שיהיה אפשר לסיים את הטרגדיה הזו ולהעמיד לדין את האחראים". שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה כי ממצאי החוקרים מוכיחים שמערכת הטילים "שייכת ללא ספק לכוחות הצבא הרוסי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ