ראש ממשלת אירלנד בירך על תמיכת ארצו בזכות להפיל: "זו מהפכה שקטה"

מתנגדי ההפלות במדינה הודו בתבוסתם במשאל העם: "טעות לא הופכת לצודקת גם אם הרוב תומך בה". תוצאות חלקיות: יותר מ-65% מהמצביעים תמכו

גרדיאן ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכי הזכות להפיל חוגגים בדבלין, היום
תומכי הזכות להפיל חוגגים בדבלין, היוםצילום: Peter Morrison/אי־פי

ראש ממשלת אירלנד, ליאו ורדקר, בירך היום (שבת) את תמיכת ארצו בזכותן של נשים להפיל וכינה את תוצאות משאל העם שנערך בנושא אתמול "מהפכה שקטה". לפי תוצאות חלקיות, יותר מ-65% מהמצביעים החליטו לבטל תיקון לחוק שנקבע ב-1983, ובו נכתב כי לאם ולתינוק שטרם נולד ישנה זכות שווה לחיים. "העם אמר את דברו", אמר ורדקר, "המצביעים האירים סמכו על נשים לקבל את ההחלטות על בריאותן בעצמן". 

מובילי הקמפיין נגד הפלות באירלנד הודו מוקדם יותר היום כי הפסידו במשאל העם במדינה. "מה שהמצביעים האירים עשו אתמול זו טרגדיה במימדים היסטוריים. טעות לא הופכת לצודקת גם אם הרוב תומך בה", הודיע הקמפיין שהתנגד לשינוי החוק, "בקרוב תוצג חקיקה שתאפשר להרוג תינוקות במדינה שלנו. אנחנו נתנגד לכך. הפלות היו שגויות אתמול, הן נותרו שגויות היום. החוקה שונתה אך העובדות לא". דובר הקמפיין, ג'ון מקגירק, אמר בראיון בטלוויזיה כי בעקבות התוצאות "אזרחים אירים רבים לא יזהו את המדינה שלהם".

תומכת בזכות להפיל בדבלין, היוםצילום: PAUL FAITH/אי־אף־פי

מדי שנה נוסעות כ-3,500 נשים מאירלנד לממלכה המאוחדת כדי להפיל, וכ-2,000 נוספות מזמינות ברשת, באופן לא חוקי, כדורים להפסקת הריון. עם השגת הרוב לשינוי החוקה, הסעיף העוסק בהפלות ישונה, ויקבע כי הפלות הן אפשריות בהתאם לחוק להסדרת הפסקת הריון. הממשלה במדינה פרסמה טיוטת חוק שיאפשר הפלות במחיר נמוך עד השבוע ה-12 להריון, בכפוף להתייעצות עם רופא ולתקופת המתנה קצרה. הפלה תהיה אפשרית עד השבוע ה-24, אם שני רופאים ימצאו לנכון כי חייה של האשה בסכנה, או אם יש בהריון סיכון בריאותי.

האיסור על הפלות ששרר באירלנד עד כה, שיקף בין היתר את הרוב הקתולי במדינה - 78.3% מהאוכלוסיה מגדירים את עצמם כקתולים לפי מפקד שנערך שם ב-2016. המדינה היחידה באיחוד האירופי שבה האיסור על הפלות הוא מחמיר יותר היא מלטה, שבה 98% מהאזרחים מזדהים כקתולים. הפלות הן אסורות גם בוותיקן, שאינה חברה באיחוד.

תומכים בזכות להפיל באירלנד, היוםצילום: Peter Morrison/אי־פי

איסורים על הפלות קיימים גם במדינות קתוליות מחוץ לאירופה, כמו אל סלבדור וניקרגואה. לפי הוושיגנטון פוסט, אל סלבדור נחשבת המדינה הקתולית המחמירה ביותר בנושא: הפלה אסורה שם גם אם חייה של האם בסכנה, והעונש על הפלה יכול להגיע ל-30 שנות מאסר.

בעקבות מדגמים שחזו ניצחון למחנה ה"כן", ראש ממשלת אירלנד ליאו ורדקר צייץ אתמול: "תודה לכל מי שהצביע היום. דמוקרטיה בפעולה. זה נראה שנעשה היסטוריה מחר". סגנו סימון קוביני אמר ש"דמוקרטיה יכולה להיות עוצמתית בימים כמו היום. נראה שהתוצאות המדהימות יביאו לשינוי גדול לטובה".

הציוץ של ראש ממשלת אירלנד ורדקר

שר הבריאות האירי, סימון האריס, התייחס היום לתוצאות בראיון לרשת RTE פוליטיקס, ואמר: "במקום לומר 'קחו את הסירה', אנחנו אומרים 'קחו את היד שלנו, אנחנו נדאג לכן'". הסנאטור דיוויד נוריס בירך על התוצאות המדגמים. "אירלנד השתנתה. עכשיו אנחנו באמת במאה ה-21", אמר.

השרה לענייני ילדים ונוער באירלנד, קתרין זאפונה, אמרה כי היא נרגשת בנוגע לתוצאות המסתמנות. זאפונה הוסיפה כי היא בטוחה שיהיה ניתן לאשר הפלות במדינה עד סוף השנה. "אני אסירת תודה במיוחד לנשות אירלנד שהגיעו לספק את העדות האישית על הקשיים שלהן ועל המתח והטראומה שהן חוו", אמרה.

בזמן שאזרחי אירלנד הצביעו על עתיד חוקיות ההפלות במדינה, נשים רבות שהיגרו ממנה שבו כדי להשמיע את קולן בקלפיות, חלקן לאחר שעברו הפלות בעקבות הריונות לא רצויים. ההאשטאג HomeToVote# (חוזרות הביתה כדי להצביע) הפך ביממה האחרונה לטרנדי ברשתות החברתיות, בעוד משתמשי ומשתמשות אינסטרגרם, טוויטר ופייסבוק תיעדו את דרכם חזרה לאירלנד. האזרחים החוזרים צילמו עצמם בשדות התעופה במדינה ובעמדות ההצבעה.

קבוצות כמו הקמפיין לזכויות הפלה הלונדוני-אירי תיעדו גם הן את קבלות הפנים שהמצביעים זכו להן בהגעתם, ואת ההצעות לסיוע על מנת שיגיעו לקלפיות. רבים השתמשו ברשתות החברתיות כדי להביע את דעתם, מדוע הם חושבים שלמסע חזרה הביתה ישנה תהודה רגשית כה רבה, ובהם גם נשים שנאלצו לעזוב את אירלנד על מנת לקבל את שירותי הבריאות שיאפשרו להן להפיל.

הסופרת האירית ג'יין קייסי כתבה בטוויטר כי "כל החגיגה סביב HomeToVote# מרגישה כמו תשובה לכל המסעות השקטים והסודיים שהתבצעו בכיוון ההפוך. לא משנה מה יהיו התוצאות של משאל העם, השקט הופר". העיתונאית לין אנרייט סיכמה את התנועה במאמר: "אתמול, נסענו כי רצינו. היום, אנחנו מצביעות בעבור נשים שנכפה עליהן לעשות זאת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ