כשל המשא ומתן להקמת ממשלה האיטליה; ייתכנו בחירות חדשות במדינה

המגעים בין נשיא איטליה לבין המועמד לראשות הממשלה, שהוסכם על ידי ראשי המפלגות הגדולות כמועמד פשרה, התפוצצו ככל הנראה בגלל סירוב הנשיא למנות מתנגד לגוש האירו לשר האוצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא מטארלה במסיבת עיתונאים, הערב

ראש הממשלה המיועד של איטליה, ג'וזפה קונטה, ויתר על הקמת ממשלה, כך הודיע הערב (ראשון) משרד הנשיא סרג'ו מטארלה. קונטה, משפטן בן 54 ללא ניסיון פוליטי, נבחר על ידי ראשי המפלגות הגדולות להוביל את הממשלה המשותפת להן, אך מגעיו עם הנשיא מטארלה, שבכוחו לאשר ולפסול מינויים לממשלה ולקבינט, כשלו. 

קונטה, עושה דבריהם של מנהיג תנועת 5 הכוכבים האנטי-ממסדית לואיג'י די מאיו וראש מפלגת הלגה מטיאו סאלוויני, נועד עם הנשיא הערב בניסיון לאשר את מינוייהם של שרי הממשלה. על פי מקור המעורה בפרטים, הנשיא מטארלה סירב לאשר את מינויו של פאולו סאבונה, כלכלן המתנגד לגוש האירו, לתפקיד שר האוצר, ולכן פוצצו המגעים.

בדברים שנשא לאחר פיצוץ הפגישה, אמר הנשיא כי לא ברור מה יהיה הצעד הבא, אך שההחלטות באשר לעתיד המדינה יתקבלו בקרוב. עוד אמר מטארלה כי "טובתם של האיטלקים היא החשובה ביותר" וטען כי החברות בגוש האירו היא "חשובה ביותר לאיטליה". קונטה מסר כי הוא "נתן את המאמץ ואת תשומת הלב המקסימלית כדי למלא את רצונן של המפלגות". 

תנועת 5 הכוכבים ומפלגת הלגה זכו במרבית הקולות בבחירות שנערכו ב-4 במארס, אבל אף אחת מהן לא זכתה במספר הקולות הדרוש להקמת ממשלה לבדה. במערכת הבחירות תקפו המפלגות זו את זו ופסלו על הסף כל שיתוף פעולה ביניהן, אך נראה שנחישותם של ראשי המפלגות להרכיב ממשלה בכל מקרה היתה חזקה מהפערים האידיאולוגיים ביניהם. שיתוף פעולה זה הוליד ברית בין מפלגה פופולסטית אנטי-ממסדית שעיקר כוחה בדרום העני, לבין מפלגה ימנית קיצונית שעיקר כוחה בצפון העשיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ