ללא בורקה או ניקאב: דנמרק אסרה על חבישת כיסויי ראש שמכסים את הפנים

ההחלטה מצרפת את דנמרק למדינות כמו אוסטריה ובלגיה, שבהן קיים איסור דומה. הממשלה: זה לא חוק נגד דת כלשהי. אתמול אסרה צרפת על תלמידים ללבוש בגדים בעלי סממן דתי

אי-פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נשים לובשות ניקאב מול הפרלמנט בקופנהאגן, היום
נשים לובשות ניקאב מול הפרלמנט בקופנהאגן, היוםצילום: MADS CLAUS RASMUSSEN/אי־אף
אי-פי

דנמרק החליטה היום (חמישי) לאסור חבישת כיסויי ראש שמכסים גם את הפנים. אלה כוללים גם את הרעלות המוסלמיות כמו הבורקה והניקאב. בכך מצטרפת דנמרק למספר מדינות באירופה שכבר החליטו על איסור דומה, כמו אוסטריה צרפת ובלגיה. 

ברוב של 75 נגד 30, אישרו המחוקקים הדנים את החוק שהוצג על ידי הקואליציה המורכבות ממפלגות מרכז וימין. הממשלה הבהירה שלא מדובר במהלך נגד דת כלשהי ושהאיסור לא כולל חבישת צעיפי ראש, טורבנים או כיפות.

נשים עוטות ניקאב יושבות בפרלמנט הדני, היום
נשים עוטות ניקאב יושבות בפרלמנט הדני, היוםצילום: MADS CLAUS RASMUSSEN/אי־אף

עם זאת, החוק שמוכר יותר כ"איסור הבורקה", שרבים רואים בו כמכוון ישירות נגד הבגד שלובשות נשים מוסלמיות מסורתיות. רק מעט נשים בדנמרק חובשות רעלות שמכסות את כל הפנים.

שר המשפטים, סורן פפה פולסן, אמר שאכיפת החוק נתונה בידי השוטרים שיפעילו את שיקול דעתם אם מבוצעת עבירה עליו. החוק ייכנס לתוקף ב-1 באוגוסט. החוק מתיר לכסות את הפנים כאשר הנסיבות מחייבות זאת, במקרים של מזג אוויר קשה או חבישת קסדה בנסיעה על אופנועים.

העובר על החוק בפעם הראשונה צפוי לקנס בסך 1,000 קרונות (156 דולר), ומי שעובר על החוק יותר מפעם אחת צפוי לברירת קנס בסך 10,000 קרונות (1,600 דולר) או עונש מאסר של עד שישה חודשים.

בתוך כך, משרד החינוך של צרפת שלח אתמול (רביעי) למנהלי בתי הספר הציבוריים חוזר עם הנחיות מחמירות לשמירה על הערכים החילוניים במוסדות החינוך הציבוריים במדינה. ההנחיות בחוזר ייכנסו לתוקף ב-1 בספטמבר השנה.

על פי הפרסום באתר של "לה פיגארו", ההנחיות בחוזר שאורכו 80 עמודים נועדו "להבטיח שמוסדות הלימוד יהיו חפים מכל תעמולה" דתית ולתת מענה למצבים שמנהלים ומורים נתקלים בהם מדי יום. במסגרת הנהלים החדשים, שיחליפו את החוזר הקודם שפורסם בזמן כהונת הממשלה הקודמת, יתבטלו הקלות שניתנו עד כה לתלמידים על רקע דתי, בהם תלמידים מוסלמים ויהודים.

כיום קיים איסור לענוד סמלים דתיים בולטים במוסדות הלימוד ובמשרות ציבוריות, ובפרט כיסויי ראש. תחת הנהלים החדשים, ייאסר על התלמידים ללבוש "כל לבוש המעיד על השתייכות דתית", בין שמדובר בטורבן סיקי, כיסוי ראש מוסלמי או יהודי, או חצאית ארוכה בצבע כהה. על פי החוזר, המניע של התלמיד או התלמידה בלבוש או סירובם להסיר את הלבוש הדתי הם הגורם המכריע. "אם לא יימצא פתרון באמצעות שיחה, יפתחו מנהלי המוסד בצעדים משמעתיים שיכולים להרחיק או אף לסלק את התלמיד מבית הספר", נאמר בחוזר.

ב-2005 עבר בצרפת החוק האוסר לעטות כיסוי ראש בבתי ספר יסודיים ותיכוניים. בנוסף, ב-2011, עבר חוק האוסר לעטות רעלות המסתירות כליל את הפנים (בורקה וניקאב), נוהג הנפוץ בקרב שיעור זעיר ביותר של האוכלוסייה המוסלמית במדינה. 

שאלת החילוניות בבתי הספר בצרפת עלתה גם ב-2015, כאשר בכמה בתי ספר במדינה הוטל איסור להציע תחליף לבשר חזיר לתלמידים מוסלמים ויהודים. אחד מראשי הערים בבורגונדי שלח להורים בעירו חוזר, ובו הודיע על החלטתו לאסור להציע לתלמידים תחליפים לבשר החזיר בטענה שזהו צעד אנטי־חילוני ואנטי־צרפתי. "להציע תפריט חלופי לחזיר זה ליצור אפליה בין התלמידים, דבר בלתי קביל במסגרת של רפובליקה חילונית", כתב פלאטרה להורים.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ