מחייל של הקרמלין לאויב של פוטין: כך פנה העיתונאי שבדה את מותו נגד השלטון הרוסי

פעמיים התייצב ארקדי בבצ'נקו בחזית המלחמה בצ'צ'ניה כחייל רוסי, אך בעקבות חוויותיו הפך לאחד המבקרים הגדולים של רוסיה ומלחמותיה, וכתוצאה מכך גם למטרה

לוק הרדינג, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בבצ'נקו בעצרת של האופוזיציה במוסקבה, ב-2013
לוק הרדינג, גרדיאן

גם לפני שבדה את מותו הדרמטי שלשום, נחשב ארקדי בבצ'נקו לאויב נודע של הקרמלין. ב-1995, בהיותו סטודנט למשפטים, הוא גויס לצבא. שנה אחרי שבוריס ילצין פתח מלחמה נגד המורדים הצ'צ'נים, הוא נשלח לצ'צ'ניה. בתום ששת חודשי אימון בהרי אוראל, הוא התייצב בחזית, יחד עם 15 אלף חיילים אחרים. חוויותיו במקום - שבו היה עד להרג, לסכנות, ולמה שנראה בעיניו כאדישות צבא רוסיה לגורל חייליו הצעירים - השפיעו עליו קשות. בבצ'נקו נשאר בחיים, חזר ללימודי המשפטים וסיים אותם עם תואר ראשון.

ב-1999, כשוולדימיר פוטין פתח במערכה השנייה בצ'צ'ניה, בבצ'נקו השתתף בהתנדבות במלחמה החדשה. "אני לא יכול להסביר למה הלכתי לשם שוב. אני לא יודע. פשוט לא יכולתי לנהוג אחרת. הצורך לחזור לשם היה בלתי נשלט", כתב בהמשך. הוא לחם במשך שישה חודשים. כאשר חזר למוסקבה, הוא כתב מאמר על חוויות המלחמה, מאמר שסלל לו את הדרך לעבודה ביומון מוסקבאי. הוא כתב לנוביה גזטה, עיתון האפוזיציה החשוב ביותר, שבו כתבה גם העיתונאית הנועזת אנה פוליסקובסקיה, שנרצחה ב-2006.

בבצ'נקו מופיע מול עיתונאים אחרי שבדה את מותו

בבצ'נקו כתב ספר מאלף על המלחמה, "מלחמתו של חייל אחד בצ'צ'ניה". במהותו זה סיפור זיכרונותיו מהמלחמה, מלווה באיורים של הפגזות, בידי הצד שלו, של רעב ושל גופות בשקים שנערמו על מסלול שדה תעופה צבאי. על ספרו הוא כתב: "לא יכולתי להכיל עוד את המלחמה בתוכי. הייתי חייב לבטא את מה שהיה בראשי, להוציא את המלחמה מהגוף שלי. כתבתי בצורה כפייתית - בדרך לעבודה במטרו, במשך מטלותיי העיתונאיות, בשעת לילה בבית. חלק מהסיפורים נכתבו כמעט מאליהם".

ביקורתו של בבצ'נקו על הקרמלין ומלחמותיו בגיאורגיה ובאוקראינה הפכו אותו במהרה למטרה ברורה של השלטונות. הוא גינה את סיפוח חצי האי קרים בידי פוטין ב-2014, עמדה המנוגדת לזו של רוב האזרחים הרוסים מהשורה ושל הטלוויזיה הממלכתית, המציגה את הסיפוח כניצחון פטריוטי. חרדתו של בבצ'נקו לשלומו הלכה וגדלה. הוא קיבל איומים רבים. הוא דיבר על החשש שייעצר ושבריונים הפועלים בשם אויביו, יכו אותו ליד דירתו במוסקבה.

בפברואר 2017 עזב בבצ'נקו את רוסיה לאחר שהביע ברבים את אדישותו כלפי התרסקות מטוס צבאי רוסי שהטיס את חברי תזמורת הצבא האדום לסוריה. בבצ'נקו תיאר בגרדיאן את מסע השנאה הרשמי שעורר הפוסט שלו בפייסבוק. חברי פרלמנט ממפלגתו של פוטין, רוסיה המאוחדת, קראו לבטל את אזרחותו הרוסית וכתובתו הפרטית פורסמה באינטרנט בבצ'נקו עבר לגור בקייב יחד עם אשתו ובתו, והתחיל לעבוד בערוץ הטלוויזיה של קרים. הוא קיווה ששם יהיה בטוח יותר.

אך השבוע היה ברור כי זה לא המצב. החלטתו של בבצ'נקו לבדות את מותו, בעצתם של שירותי המודיעין של אוקראינה, צפויה להגדיל את העוינות כלפיו בארצו וגם את הביקורת מצד חברים ותומכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ