הראשון להיכנס לתפקיד בזכות הצבעת אי אמון: מיהו ראש ממשלת ספרד החדש

פדרו סאנצ'ס, פרופ' לכלכלה, התפטר ממפלגתו לפני שנתיים ויצא למסע בדרכים כדי להכיר מחדש את הספרדים. הוא מביא עימו רקע דיפלומטי, שהוא כנראה יצטרך להפעיל יותר מכל אל מול המשברים מבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סאנצ'ס בעצרת בחירות, ב-2016

פדרו סאנצ'ס הפך (שישי) היום לפוליטיקאי הראשון בתולדות ספרד שהדיח ראש ממשלה מכהן בהצבעת אי אמון. זה היה חריג כשלעצמו, אבל ניצחון המנהיג הסוציאליסט על יריבו הוותיק מריאנו רחוי הוא יוצא דופן משתי סיבות נוספות: הפרופ' לכלכלה בן ה-46 אינו חבר פרלמנט, והוא נבחר לראשות הממשלה פחות משנתיים לאחר שהודח על ידי חברי מפלגתו.

בספטמבר 2016, חצי מחברי ועידת המפלגה של סאנצ'ס פרשו במחאה על ניסיונו לחסום את ממשלת רחוי. סאנצ'ס התפטר, והודיע שהוא ייצא למסע בספרד כדי להתחבר מחדש לסוציאליסטים במדינה. "אכנס למכונית שלי ואטייל בכל רחבי לספרד כדי להקשיב לאלה שלא הקשיבו להם", אמר. המסע שלו השתלם. שבעה חודשים מאוחר יותר הוא התמודד שוב על מנהיגות מפלגת הפועלים הסוציאליסטית של ספרד (PSOE)  וניצח בקלות.

סאנצ'ס לוחץ את ידו של ראש הממשלה המודח, היוםצילום: POOL/רויטרס

סאנצ'ס נולד במדריד ב-1972 והצטרף ל-PSOE ב-1993. לאחר שלמד כלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת קומפלוטנסה במדריד, הוא עשה תואר שני באוניברסיטה החופשית של בריסל ועבד בפרלמנט באירופי. ב-1999 הוא שירת כראש הסגל של משרד הנציג העליון (OHR) של האו"ם בבוסניה במהלך מלחמת קוסובו. לאחר מכן עבד כיועץ לעסקים זרים, היה היועץ הכלכלי של הוועידה המבצעת של PSOE ובמשך חמש שנים היה חבר מועצת העיר מדריד.

הוא כיהן כחבר פרלמנט בין 2011-2009, אז איבד את המושב שלו וחזר לאקדמיה. ב-2013 חזר לפרלמנט ולאחר מכן מונה למזכ"ל המפלגה. למזלו, החוקה הספרדית מטיבה עם חסרי מושב: ראש ממשלה מיועד צריך רק להיות אזרח ספרד מעל גיל 18.

פרשנים מעריכים שזמנו בתפקיד יהיה סוער. ממשלתו צפויה להתקשות לענות לדרישות השונות של המפלגות שתמכו בו, והוא ינסה להיערך לבחירות כלליות, כפי שהבטיח. הוא גם יצטרך להתמודד עם המשבר בקטלוניה, משבר שתואר כחמור ביותר בספרד מאז חזרה להיות דמוקרטיה לפני ארבעה עשורים.

עיתונאים מצלמים את סאנצ'ס, היוםצילום: POOL/רויטרס

סאנצ'ס הוא אוהד כדורסל מושבע, ובשונה מרחוי – הוא דובר שפות שמעיד על עצמו כי הזמן בחו"ל סייע לו ללטש את האנגלית והצרפתית שלו. אבל הוא יצטרך גם להתמודד עם העידן הפוליטי החדש בספרד. מפלגת פודמוס המתנגדת לצנע ומפלגת סיודאדנוס  מהימין מרכז צברו כוח מכעס האזרחים על המצב הכללי והשחיתות, ואיומו על 40 שנות שלטון מפלגת PP של רחוי ו- PSOE. כשמוסיפים לכך את איום היפרדות קטלוניה, והכעס של מפלגת PP על הדחתה מהשלטון אחרי שבע שנים – אפשר להבין שירח הדבש של סאנצ'ס צפוי להיות קצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ