ג'וליאני: טראמפ יכול לירות בג'יימס קומי ולא לעמוד לדין

ראש הצוות המשפטי של הנשיא אמר כי אין בכוונתו לעשות זאת. היום פורסם מכתב שכתבו עורכי דינו לחוקר המיוחד, שבו נטען כי טראמפ לא יכול לשבש הליכי חקירה נוכח הסמכויות שהחוקה מעניקה לו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וליאני בבית הלבן, בשבוע שעבר
ג'וליאני בבית הלבן, בשבוע שעברצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

דונלד טראמפ היה יכול לירות במנהל האפ.בי.איי, ג'יימס קומי, ולהביא לסופה את החקירה בנוגע לקשרי הקמפיין שלו עם רוסיה – ולא לעמוד לדין על כך, אמר רודולף ג'וליאני בריאיון להפינגטון פוסט ביום ראשון. סמכויותיו של הנשיא מרחיקות לכת כל כך ,"שבשום מקרה לא ניתן לזמן אותו לדין או להגיש נגדו כתב אישום".

"אם הוא היה יורה בג'יימס קומי, הוא היה מודח (על ידי הקונגרס) למחרת", אמר ג'וליאני, שמכהן כעורך דינו של טראמפ. "ואם הוא מודח, אפשר לעשות לו הכל".

"הוא יכול"

ג'וליאני, אמר לפני כן, בראיון לרשת ABC, כי הוא סבור שטראמפ יכול להעניק לעצמו חנינה, אך אין בכוונתו לעשות זאת. חוקת ארה"ב, שמעניקה לנשיא רשות לחון, לא מציינת כי אסור לו. "אלוהים, ככה כתוב בחוקה", אמר. 

לשאלה אם הנשיא יסכים לתשאול על ידי החוקר המיוחד רוברט מולר, הבוחן אם היה שיתוף פעולה בין רוסיה לקמפיין, ג'וליאני ענה כי מדובר ב"שאלה פתוחה". אולם, לדבריו, עורכי הדין של טראמפ נוטים להתנגד לעדותו בפני מולר, שצפוי לשאול אותו שאלות על החשד שניסה לשבש הליכי חקירה. 

היום פורסם בניו יורק טיימס מכתב חשאי ששלחו עורכי דינו של הנשיא לחוקר המיוחד, שלפיו נוכח סמכויותיו, טראמפ לא יכול היה לשבש הליכי חקירה באופן לא חוקי. במכתב, שאורכו 20 עמודים, נכתב כי החוקה מאפשרת לטראמפ "לסיים החקירה או אף לנצל את כוחו לחנינה".

המכתב נמסר למולר ידנית בינואר, ונכתב על ידי שניים מעורכי דינו של הנשיא באותה תקופה, ג'ון מ' דווד וג'יי סקולו. מפורטות בו טענות הצוות של טראמפ נגד זימונו להעיד, בהם שמולר קיבל את כל המידע הדרוש לו ממסמכים בני עשרות אלפי עמודים ומעדויות. 

מולר אמר לעורכי הדין כי הוא צריך לדבר עם טראמפ כדי להכריע אם היה לו כוונה פלילית לשבש את החקירה על התערבות רוסיה בבחירות. אם הנשיא יסרב לשוחח עמו, מולר ישקול לזמן אותו להעיד בפני חבר מושבעים. החוקר המיוחד העלה את אפשרות הזימון בפני חברי הצוות המשפטי במארס, ולדברי ג'וליאני הם נערכים לכך.

"לא היה שום תיאום עם רוסיה", כתב אתמול טראמפ בטוויטר במחאה על פרסום המכתב, "מתי יסתיים ציד המכשפות היקר הזה? כל כך רע למדינה". הוא תהה אם החוקר המיוחד הוא זה שהדליף את המכתב ל"תקשורת הפייק ניוז" או שהיו אלה "הדמוקרטים המושחתים". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ