פרשנות |

איטליה היא הניצחון הראשון של בנון במסע לכיבוש אירופה

היועץ לשעבר של טראמפ משקיע חודשים מאמצים בנאומים ובייעוץ למפלגות ימין קיצוני באירופה. בביקורו השני ברומא אחרי הקמת ממשלת הימין הקיצוני חגג בנון את "הכנעת הגלובליסטים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנון ברומא, במארס

בין המריעים להשבעת הממשלה החדשה באיטליה אתמול (שבת) היה גם סטיב בנון, יועצו לשעבר של הנשיא דונלד טראמפ. בנון ביקר ברומא בשבוע שעבר, ושיבח את הקואליציה של מפלגת הימין הקיצוני לגה והמפלגה הפופוליסטית תנועת חמשת הכוכבים. הוא חזה שהממשלה החדשה תצליח לעמוד מול המעצמות והכריז: "אם זה יעבוד באיטליה, זה יראה ששברנו את גב הגלובליסטים".

אין זה סוד שמאז שהודח מתפקידיו בבית הלבן ובאתר הימין הקיצוני ברייטברט, בנון מטייל באירופה ומספק תמיכה לעליית הימין הקיצוני והפופוליזם ביבשת. אבל ביקורו באיטליה בשבוע שעבר, היה הביקור השני שלו במדינה בשלושת החודשים האחרונים – תדירות המשקפת שהוא רואה באיטליה מבחן לתנועה הפופוליסטית שהוא רוצה להקים. והיתה לו סיבה טובה לבחור דווקא את רומא.

לאחר ניצחון טראמפ בבחירות בארה"ב ומשאל העם בבריטניה לפרישה מהאיחוד האירופי, גלי הפופוליזם בדמוקרטיות נחלשו. בצרפת ובגרמניה מפלגות גדולות התגברו על האתגרים שהציבו מפלגות החזית הלאומית ואלטרנטיבה לגרמניה. ייתכן שהפסדים אלה, נבעו גם מהעובדה שהמפלגות המאתגרות היו מזוהות מדי עם הימין הקיצוני או עם אידאולוגיה נאו-נאצית, ולא הצליחו לפנות לבסיס נרחב יותר. הן לא הצליחו להעתיק את הנוסחה של טראמפ שגייס תמיכה גם מגזענים ותומכי עליונות לבנה אך גם ממצביעים המתנגדים לממסד שלא היו מזוהים פוליטית.

בנון מנסה כעת למצוא את המתכון לשכפול ההצלחה של טראמפ – וייתכן שבקואליציה החדשה של רומא יש את כל המרכיבים הדרושים לו. הלגה, השותפה הקטנה יותר בקואליציה, גנבה בהצלחה את הקולות של הימין הקיצוני והנאו-פאשיסטים בעזרת קמפיין איסלאמופובי שהבטיח להציב את "איטליה תחילה" ולנקות את המדינה ממהגרים חסרי אשרות. אולם היא יכולה גם להרחיק עצמה מהפאשיזם, נוכח מקורה כתנועה מקומית. תנועת חמשת הכוכבים היא אפילו מעורפלת יותר, והיא מהווה בית למחזיקי כמעט כל הדעות הפוליטיות.

ברור שבנון לא מרכיב ממשלות כאלו מאחורי הקלעים. כתומך של אינטרנציונליזם פופוליסטי, הוא פשוט הולך למדינות שבהן יש קרקע פורה להשקפת עולמו, יוצר קשרים עם המנהיגים המקומיים, זורע את האידאולוגיה שלו ומוסיף אלמנטים נוספים למתכון שלו למהפכה עולמית. אם השלטון ברומא יצליח, אפשר להניח שבנון ייצא את הנוסחה לדמוקרטיות נוספות במערב.

מדאיגה עוד יותר העובדה שבאיטליה ובאירופה כולה נראה שאין עניין לצאת נגד גל הפופוליזם. בזרם המרכזי באיטליה, שנותר מושפל וחסר מנהיג, מעריכים שהקואליציה תקרוס נוכח הבדלי הדעות בין המפלגות המרכיבות אותה. אף שזו אפשרות סבירה – אין היא ודאית. ברמת האיחוד האירופי השאננות בולטת אף יותר. למשל, נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר אמר בעקבות הממשלה החדשה כי "האיטלקים צריכים לטפל באזורים העניים באיטליה. זה אומר עוד עבודה ופחות שחיתות". לאחר שההתבטאות עוררה זעם, מטעמו של יונקר מסרו כי הוצאה מהקשרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ