הישג נוסף לפופוליזם האירופי: ניצחון ללאומנים בבחירות בסלובניה

אחרי הונגריה, פולין, אוסטריה ואיטליה: "המפלגה הדמוקרטית של סלובניה" מהאופוזיציה קיבלה את רוב הקולות בבחירות הכלליות. עמדותיה נגד הגירה יקשו עליה להקים ממשלה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהיג המפלגה הלאומנית בסלובניה, יאנז אנשה, עם רעייתו לאחר שהצביעו אתמול
מנהיג המפלגה הלאומנית בסלובניה, יאנז אנשה, עם רעייתו לאחר שהצביעו אתמולצילום: JURE MAKOVEC/אי־אף־פי

מפלגת אופוזיציה לאומנית בסלובניה שמתנגדת להגירה קיבלה את מירב הקולות בבחירות שנערכו אתמול (ראשון), לאחר שקיבלה את תמיכת 25% מהמצביעים. כך עולה לאחר ספירת 98% מהקלפיות. עם זאת, "המפלגה הדמוקרטית של סלובניה" (SDS) הימנית תתקשה להרכיב את הממשלה הבאה בשל העובדה שעמדתה הנוקשה נגד הגירה מרחיקה ממנה שותפות אפשריות לקואליציה.

בראשות המפלגה הלאומנית עומד ראש הממשלה לשעבר יאנז יאנשה. יאנשה הודה שהמשא ומתן הקואליציוני לא יהיה קל. "נצטרך ככל הנראה לחכות זמן מה לפני שיהיה אפשרי לערוך שיחות רציניות", אמר אמש מנהיג מפלגת הימין לכתבים לאחר שהצביע בקלפי.

המצביעים בכמה מדינות מזרח אירופיות שחברות באיחוד האירופי - במיוחד בהונגריה ובפולין - העבירו את תמיכתם למפלגות שמתנגדות ליוזמה של בריסל לפזר ברחבי האיחוד את מבקשי המקלט על בסיס מערכת מכסות. מפלגת SDS, שזוכה לתמיכת ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, מתנגדת בתקיפות למכסות מסוג זה.המפלגה הלאומנית אמרה במהלך מערכת הבחירות שרוב הכסף שבו השתמשו כדי לטפל במבקשי המקלט היה צריך להיות מופנה לכוחות הביטחון.

"המפלגה (שלנו) צריך להציב את סלובניה במקום הראשון", אמר יאנשה עם פרסום התוצאות הראשוניות. הוא הוסיף שמפלגת SDS  מוכנה לקיים שיחות קואליציוניות עם כל המפלגות האחרות בפרלמנט. "אנחנו פתוחים לשיתוף פעולה, סלובניה נמצאת בתקופה שבה נדרש שיתוף פעולה", הוא אמר.

יאנשה כיהן בתפקיד ראש ממשלת סלובניה בשנים 2008-2004 וכן ב-2013-2012, והבטיח להוריד מסים ולהאיץ את ההפרטה במדינה. בשנת 2013 הוא נידון לשנתיים מאסר לאחר שהורשע בשחיתות בעסקת נשק מ-2006. הוא שוחרר מהכלא כעבור שישה חודשים לאחר שבית המשפט החוקתי הורה על משפט חוזר. אלא שהמשפט החדש לא נערך בגלל התיישנות הפרשה. בכל מקרה, יאנשה הכחיש את האישומים נגדו וטען שלא פעל בניגוד לחוק.

הבחירות הכלליות במדינה האדריאטית היו טעונות במיוחד ואזרחי המדינה בחרו מבין 25 מפלגות שהתמודדו - תשע מהן הצליחו להיכנס לפרלמנט. מפלגת SDS  זכתה ב-25 מושבים מתוך 90 המושבים בבית הנבחרים. מפלגת המרכז-שמאל, "הרשימה של מריאן שארצה" (LMS), הגיעה למקום השני עם 12.6% מהקולות וזכתה ב-13 מושבים.

שארצה אמר לכתבים שהוא מצפה לקבל הזדמנות להרכיב את הממשלה הבאה לאור העובדה שרוב המפלגות הודיעו עוד לפני הבחירות שהן לא צפויות להצטרף לממשלה בראשות מפלגת SDS הלאומנית. "אם כל אחד יהיה נאמן למה שאמר לפני הבחירות, אנחנו מצפים לקבל הזדמנות להקים ממשלה", אמר שארצה.

נשיא סלובניה בורוט פאחור אמר שהוא מתכוון לתת קודם כול למפלגה שזכתה ברוב המושבים בפרלמנט את ההזדמנות להקים ממשלה. עם זאת, משימה זו לא צפויה להיות קלה מאחר שמפלגת SDS  תצטרך לחבור לשתי מפלגות לפחות כדי להשיג רוב בבית הנבחרים.

שיעור ההצבעה בבחירות הכלליות שנערכו אמש עמד על 51.5%, נמוך במעט מ-51.7% שנרשמו לפני ארבע שנים. סלובניה החליטה במארס האחרון ללכת לבחירות לאחר שראש הממשלה מירו סראר מהמרכז-שמאל התפטר מתפקידו כמה שבועות לפני סוף כהונתו.

סראר החליט לפרוש מכיסאו לאחר שבית המשפט העליון הורה לקיים משאל עם בנושא פרויקט השקעה ברכבת שנתמך על ידי ממשלתו. מפלגתו של סראר "המרכז המודרני" הגיעה בבחירות למקום הרביעי עם עשרה מושבים בלבד בפרלמנט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ