בית המשפט העליון בבריטניה סירב לפסול את איסור ההפלות בצפון אירלנד

רופאים בצפון אירלנד עלולים להישלח היום למאסר עולם על ביצוע הפלה, גם במקרים של אונס או מומים קשים בעובר. בית המשפט מתח ביקורת על המגבלות, אבל פסל את הבקשה מנימוקים טכניים

גרדיאן וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינות בעד הפלות לבושות כמו גיבורת סדרת הטלוויזיה "סיפורה של שפחה" מחוץ לבית משפט בבלפסט בחודש שעבר
גרדיאן וניו יורק טיימס

בית המשפט העליון בבריטניה דחה היום (חמישי) בקשה לבטל את חוקי ההפלות הנוקשים בצפון אירלנד. עם זאת פסקו השופטים כי החוקים שאוסרים הפלות באופן מוחלט מנוגדים לזכויות האדם.

ברוב זעום של ארבעה נגד שלושה, השופטים קבעו שאין להם סמכות לעסוק בבקשה, מאחר שאף אחד לא נפגע מהפעולה הלא חוקית לכאורה שמפורטת בה. עם זאת, רוב השופטים ציינו שחוקי ההפלות בצפון אירלנד מנוגדים לזכות לכבד את פרטיותה של משפחה, כפי שנקבע באמנה לזכויות האדם של האיחוד האירופי.

דיווח בבי-בי-סי על משאל העם באירלנד על ביטול איסור ההפלות, בחודש שעבר

ארבעה מתוך שבעת השופטים העליונים פסקו כי במקרים של אונס וגילוי עריות, מניעת הפלות היא הפרה של זכויות האדם. שופט חמישי הוסיף כי גם במקרים של חשש למומים בעובר, האיסור על הפלות הוא הפרת זכויות אדם.

למרות שההחלטה איננה הצהרה על הפרת זכויות אדם, בגלל שהבקשה נפסלה מטעמים טכניים, ההערכה היא הפסיקה תגביר את הלחץ על הממשלה ועל הפוליטיקאים בצפון אירלנד להתעמת עם הסוגיה. "מפלגת שין פיין אמנם אמרה בעקבות משאל העם באירלנד שנערך בחודש שעבר, כי הקמפיין למען ליברליזציה של חוקי ההפלות יתפשט גם לצפון אירלנד", אמרה אלינור קרוסי מלון מ־ROSA, ארגון המצדד בזכות להפלה. "אבל כל המפלגות בצפון אירלנד התנגדו עד כה להפלות".  

כיום, לפי חוק שנחקק במאה ה–19, רופאים עלולים להישלח לכלא למאסר עולם בגין ביצוע הפלה, גם במקרים של אונס או מומים קשים בעובר. הפרלמנט של צפון אירלנד מתנגד בעקביות לכל הקלה בחוק. הפלות מותרות רק במקרה של סכנה מיידית לחיי האם או כאשר המשך ההיריון עלול לגרום נזק בלתי הפיך לבריאותה בטווח הארוך.

"הסיבה העיקרית שאנחנו מפגרים בנושא — אין אצלנו גם שוויון בנישואים — היא הפילוגים בעברנו, והעובדה שאנחנו עדיין חיים בחברה מפולגת ביותר", הוסיפה קרוסי מלון, "אנשים עדיין מצביעים הצבעה שבטית ולא מתוך שיקולים חברתיים, וזאת משום שהם רוצים להשאיר את הצד השני מחוץ לתמונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ