גורלה של ספינת הפליטים שסורבה להיכנס לאיטליה עדיין לא ברור: "התנאים מידרדרים"

אתמול הודיעה ספרד כי היא מוכנה לקלוט את 629 הפליטים שחולצו סמוך לחופי לוב. ואולם, היום הבהיר הארגון המפעיל את הספינה כי "ההגעה לוולנסיה דורשת ימי הפלגה נוספים, והמצב קריטי"

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פליטים על הספינה בלב ים, בתצלום שפרסם ארגון SOS Méditerranée
ד-פ-א

גורלה של ספינת הפליטים שסורבה להיכנס לאיטליה ולמלטה נותר גם הלילה (שלישי) בערפל. זאת, נוכח הודעת הארגון המפעיל את הספינה שלפיה ייתכן שלא יתאפשר לה להגיע לספרד. "הרשויות הימיות בספרד הציעו לקבל את 'אקווריוס' בוולנסיה", נמסר מהארגון ההומניטרי האירופי SOS Méditerranée, המפעיל את הספינה. "ההתגייסות הזאת היא סימן חיובי, אך ההגעה לספרד דורשת כמה ימי הפלגה נוספים. הימצאות כל כך הרבה אנשים על הסיפון תחת תנאי מזג האוויר המידרדרים עשויה להיות קריטית".

הארגון הוסיף כי איטליה היא האחראית למצב והדגיש כי "בטיחות האנשים בספינה צריכה להישאר בראש סדר העדיפויות". לפי הארגון, "הרשויות הימיות באיטליה מוכרחות להתארגן כדי למצוא פתרון בטוח ומהיר ל-629 האנשים הנמצאים על הספינה".

אתמול הודיעה הממשלה החדשה באיטליה כי לא תאפשר את עגינת הספינה, המכונה "אקווריוס" ונושאת על סיפונה יותר מ-600 פליטים שחולצו סמוך לחופי לוב. ארגון רופאים ללא גבולות מסר כי על הספינה נמצאים 134 קטינים בודדים ללא ליווי, 11 ילדים, שבע נשים בהיריון ועוד מספר אנשים שנמצאים במצב אנוש כתוצאה מהיפותרמיה.

זהו המהלך הראשון המממש את מדיניות ההגירה של ממשלת איטליה, המורכבת ממפלגת הימין הקיצוני "הליגה" וממפלגת "חמשת הכוכבים" הפופוליסטית. סגן ראש הממשלה ושר הפנים מתאו סלביני, מנהיג "הליגה", אמר כי ספינה נוספת ועליה 800 אנשים נמצאת בדרכה לחופי המדינה והדגיש כי "איטליה הפסיקה להרכין ראש".

ספינת הפליטים בתצלום שפרסם אתמול ארגון SOS Méditerranéeצילום: Kenny Karpov/אי־פי

סלביני התריע בעמוד הפייסבוק שלו מפני עימות נרחב עם האיחוד האירופי, סביב קבלת האחריות על מבקשי מקלט מאפריקה: "מלטה לא מקבלת אף אחד. צרפת מחזירה אותם לגבול, ספרד מגינה על גבולותיה עם נשקים. מהיום איטליה מתחילה להגיד לא לסחר בבני אדם ולא לעסקי ההגירה הבלתי חוקית".

לאחר הודעה זו, הורה ראש ממשלת ספרד, פדרו סנצ'ס, לרשויות בארצו לקלוט את הספינה בנמל ולנסיה. אך כעת, כאמור, לא ברור אם הדבר יתאפשר מבחינה טכנית.

יותר מ-600 אלף מהגרים מאפריקה הגיעו לאיטליה בספינות בחמש השנים האחרונות, ועל פי ההערכות 500 אלף מהם עדיין נמצאים בשטחה. נתונים אלו הם אחת הסיבות להצלחת מפלגתו של סלביני בבחירות, למרות הצניחה במספר המהגרים מלוב ב-12 החודשים האחרונים. "המטרה שלי היא להבטיח חיים שקטים לנערים האלה באפריקה, ולילדים שלנו באיטליה", אמר סלביני. "אנחנו נסגור את נמלי הים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ