אחרי 31 שנה: רצח מסתורי של ילדה בצרפת נפתר בזכות דגימת דנ"א

בשנת 1987 נמצאה בעמק הלואר גופה מושחתת של ילדה, אך המשטרה לא הצליחה לאתר את הרוצח או הרוצחים. מעצר של צעיר בעבירה שלא קשורה לתיק הרצח הוביל לפתרונו המפתיע

שלמה פפירבלט, בריסל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: STRINGER/רויטרס

באוגוסט 1987 נמצאה בצרפת, בצד הכביש המהיר ליד העיר בלואה שבעמק הלואר, גופתה המושחתת של ילדה כבת ארבע. השוטרים לא הצליחו להביא לזיהויה או לעלות על עקבות הרוצח או הרוצחים שהשליכו אותה במקום. בתקשורת היא זכתה אז לכינוי "הקדושה המעונה הקטנה מכביש A10".

בדיקות שנערכו העלו כי הפעוטה עברה מסכת של התעללויות מחרידות בטרם מתה. על גופתה נמצאו בין השאר כוויות שנגרמו ככל הנראה על ידי מגהץ ביתי, וכן סימני נשיכות - של אישה כנראה, קבעו המומחים - ובסבירות גבוהה אמהּ של הילדה.

חוקרי המשטרה תרו אחר עדים אפשריים, צילום פניה המתים של הילדה הופץ בבתי ספר, בבתי חולים ובמחלקות סעד עירוניות. הבלשים חקרו אלפי נהגים שעברו בכביש בבוקר יום הרצח - בהתאם לשעת המוות שקבעו הפתולוגים, אך ללא תוצאות. הם שמרו דגימות דנ"א שלקחו מהגופה - ובמשך שנים סירבו להניח לחקירה לגווע. כאשר בשנת 2008 הוקם מסד נתוני הדנ"א הלאומי בצרפת, והטכנולוגיה בתחום השתכללה, הצליחו אנשי הזיהוי הפלילי להפיק מבגדי הילדה גם דגימות דנ"א שיוחסו למי שהיכה אותה וגרם למותה. אולם כל הבדיקות בהשוואה לנתונים שנצברו לא הניבו תוצאה.

בשנת 2012, על מנת למנוע את סגירת התיק על פי החוק - בגלל חוסר התקדמות בחקירה - הכריזה משטרת המחוז על מבצע חדש לאיתור עדויות. התוצאות היו דלות, אך בלשי מחלק הרצח של העיר בלואה התעקשו להמשיך בחקירה ולא להניח ל"קדושה המעונה הקטנה מכביש A10" לשקוע אל תהום השכחה.

לפני כשנה וחצי, ללא כל קשר לפרשה הזו, נעצר צעיר כבן 20 בחשד לביצוע עבירה, ועל פי החוק נלקחה ממנו דגימת דנ"א והועברה בין השאר למסד הנתונים הלאומי. לפני כמה שבועות, כשהחוקרים שבו ובדקו כהרגלם בשנים האחרונות את הדגימות מתיק הרצח של הילדה הקטנה - הם נרעשו. מדובר היה בפריצת דרך של ממש – הצעיר שנעצר התגלה כאחיה של האלמונית הקטנה.

במהלך חקירה חשאית שהם ניהלו מאז, אותרו ההורים של הילדה, כיום בשנות ה-60 לחייהם, הורים לשבעה ילדים אחרים - ושחיים בנפרד, כך התברר. לפני יומיים הגיעו השוטרים לבתיהם, בסן-סן-דני סמוך לפריז, ובמחוז אן, לא הרחק מגבול צרפת-בלגיה - ועצרו אותם. היום (חמישי) הם הובאו בפני שופט בבית המשפט בעיר בלואה. השניים נאשמים ב"רצח, השלכת הגופה והתעללות גופנית בקטין". כך לפי כתב האישום.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ