מדיניות הפליטים של מרקל מאיימת על יציבות הממשלה הגרמנית

שר הפנים הורסט זהופר שינה את שם תפקידו ל"שר המולדת", כמו בימי הנאצים, ודורש מהקנצלרית למנוע את כניסתם של מבקשי מקלט למדינה. מרקל: "צעד לא חוקי שיפגע באחדות האירופית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרקל וזהופר, בחודש שעבר בברלין

לחצים אדירים מופעלים בימים אלה על קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, כדי שתקשיח את מדיניותה כלפי הפליטים, אחרת הקואליציה שלה עלולה לקרוס.

מרקל ושר הפנים שלה הורסט זהופר חלוקים בשאלה אם יש להחזיר על עקבותיהם פליטים המגיעים לגבולות גרמניה. המחלוקת בין השניים החריפה אתמול (רביעי) בפגישה בארבע עיניים שנמשכה שעתיים וחצי והסתיימה ללא הסכמה.

ישיבת קבינט בברלין, אתמולצילום: Markus Schreiber/אי־פי

מקורות מסרו שמרקל ביקשה מזהופר להמתין עד לפסגת האיחוד האירופי, שתתקיים בעוד שבועיים, שבה היא תנסה להשיג הסכם עם מנהיגים אירופאים אחרים. אך לדברי המקורות, זהופר אמר לה כי האיחוד האירופי לא הצליח להכין מדיניות משותפת מאז תחילת משבר הפליטים לפני שלוש שנים, ולכן קשה להאמין שיצליח בכך עד סוף החודש.

ישיבה שהתקיימה הבוקר בבונדסטאג, הבית התחתון בפרלמנט הגרמני, הופסקה כדי שחברי המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) של מרקל ומפלגת האיחוד הנוצרי-סוציאלי בבוואריה (CSU) שבה חבר זהופר, יוכלו לערוך בנפרד ישיבות חירום. המפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SPD), שהיא השותפה הזוטרה בקואליציה בראשות הקנצלרית, התכנסה גם היא לשיחות.

המתח באגף הימני של CDU גובר באחרונה, ויש סימנים לכך שהתמיכה במרקל פוחתת בשל סוגיית הטיפול בפליטים בגרמניה.

פוליטיקאים מ–SPD האשימו את זהופר, לשעבר נשיא בוואריה, שהוא דואג לאינטרסים של מדינתו יותר מאשר ללכידות של האיחוד האירופי.

באוקטובר ייערכו בבוואריה בחירות, שבהן ישתתפו הנוצרים-סוציאלים השואפים להדוף את ההאשמות נגדם מצד מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD) מהימין הקיצוני המבריחות מהם את הבוחרים. ב–CSU שוררת אחידות דעים שהמפלגה חייבת להתנהל בנוקשות בנושא ההגירה.

הדרישה העיקרית של זהופר היא שמבקשי מקלט לא יורשו להיכנס לגרמניה, אם יתברר שהם נכנסו אליה ממדינה אחרת באיחוד האירופי או אם כבר ביקשו מקלט לגרמניה ובקשתם סורבה.

מרקל אמרה כי אם גרמניה תנקוט צעד חד־צדדי כזה הוא יהיה מנוגד לחוק, ויזיק לניסיונות לעצב מדיניות הגירה אירופית מאוחדת. לדברי המקורות, היא אמרה לזהופר ולנשיא בוואריה מרקוס זדר שהיא מוכנה להתפשר כדי להשיג הסכמים הדדיים עם מדינות האיחוד האירופי, שאליהן מגיעים המהגרים הרבים ביותר, בהן איטליה ויוון, אך הם דחו את הרעיון.

הוויכוחים בין מרקל לבין זהופר בנושא הפליטים הלכו והחריפו באחרונה. משקיפים אומרים שמרקל עלולה להצטער על הסכמתה למנות את זהופר לשר הפנים שלה. מיד לאחר המינוי שינה זהופר את שם תפקידו ל"שר המולדת". צעד זה נתפש כפרובוקטיבי משום שהמילה הזו שימש את המפלגה הנאצית לקידום הנאמנות אליה וכדי להגן על הערכים הגרמניים, ומאז היא מזוהה עם המשמעות הזאת.

בעקבות היחלשותה בסקרים, לא נותרה למרקל ברירה אלא למסור את משרד הפנים לידי ה–CSU, אך יותר ויותר נראה שהחלטה זו עלולה להביא לנפילתה.

החלטת שר הפנים זהופר לא להשתתף שלשום בכינוס בברלין בנושא אינטגרציה של מהגרים הגבירה את המתח. במקום זה, הוא נפגש עם קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ, ואחר כך הכריזו שני המנהיגים על כינון "ציר הסכמה" בין אוסטריה, גרמניה ואיטליה נגד ההגירה הבלתי חוקית. הצעד החריג הזה נתפש כהתרחקות מכוונת ממרקל ודחייה בוטה של רעיונותיה בנוגע למדיניות ההגירה, משום שלא דיווח לה על הכוונה לכונן את "הציר". יתר על כן, לא נהוג לקיים פגישות בין חברי ממשלות מדרגים שונים, כגון, ראש ממשלה עם שר פנים, והפרסום הרב שניתן לאירוע הזה מראה שמרקל מבודדת יותר ויותר.

בהתאם לסקרי דעת קהל, 65% מהגרמנים דוחים את עמדת מרקל בנושא ההגירה, ומעדיף שיהיה פיקוח הדוק יותר בגבולות גרמניה.

הערב אמר בכיר במפלגת CSU , הנס-פטר פרידריך, לטלוויזיה הגרמנית שהמפלגה לא איימה לפרוש מהקואליציה בגלל המחלוקת בסוגיית מדיניות הפליטים. לדבריו, המפלגה מבוואריה מאוחדת מאחורי שר הפנים זהופר, אבל אף אחד לא דורש לסיים את שיתוף הפעולה עם מפלגתה של מרקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ